Судове рішення #10973259

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

         «06» вересня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:


Головуючого, судді: Ісаєва Г.А.

          Суддів: Підлісної І. А.

Белинчук Т.Г.

                      При  секретарі: Фінайкіній І.О.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим, Служби Безпеки України, Головного управління СБУ України в АР Крим  про зобов’язання перерахувати пенсію,          

за апеляційними скаргами представника Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим – Івіної Анжели Володимирівни, представника Служби Безпеки України – Динда Олега Вікторовича на постанову Київського районного суду м. Сімферополя АР Крим від 12 квітня 2010 року, -

                                                          В с т а н о в и л а :

01 вересня 2009 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в АР Крим, СБУ, ГУ СБУ України в АР Крим  про зобов’язання перерахувати пенсію на підставі довідки № 76/К-64/20/1 від 25 червня 2009 року, з часу призначення пенсії, враховуючи ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби», в редакції на час його звільнення, виходячи з розміру його грошового забезпечення за останню штатною посадою на день звільнення, з урахуванням всіх складових частин отримуваного ним перед звільненням грошового забезпечення, в тому числі з урахуванням надбавки за право на пенсію та виплати недораховані йому грошові кошти.

Свої вимоги мотивує тим, що проходив службу в органах СБУ, та був звільнений у запас наказом Голови Служби Безпеки України від 10 жовтня 2006 року №1586, за станом здоров'я. Тоді ж пенсійним відділом ГУ СБУ в АРК йому була розрахована та призначена пенсія за вислугу років, але без врахування пенсійної надбавки, з посиланням на ЗУ «Про Державний бюджет України на 2006 рік». Вважає, що вказаний закон, який зупинив дію ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби», в редакції на час йог звільнення, не є підставою для відмови йому у перерахунку пенсії, враховуючи конкуренцію норм ЗУ «Про Державний бюджет України на 2006 рік» та ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України, з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» № 3591 від 04 квітня 2006 року. Та вважає необхідним керуватися саме цим законом, який прийнятий пізніше, та що регулює спірні правовідносини, а довідкою відповідача № 76/К-64/20/1 від 25 червня 2009 року, про склад та розмір отриманого ним грошового забезпечення на час звільнення.

Постановою Київського районного суду м. Сімферополя АР Крим від 12 квітня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_5 задоволені. ГУ СБУ в АРК зобов’язано перерахувати ОСОБА_5 пенсію з 18 жовтня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з врахуванням ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби» та довідкою відповідача № 76/К-64/20/1 від 25 червня 2009 року. ГУ СБУ в АРК зобов’язано сплатити ОСОБА_5 пенсію з 18 жовтня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з врахуванням ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби» та довідки № 76/К-64/20/1 від 25 червня 2009 року, враховуючи раніше виплачений розмір пенсії. ГУ ПФУ в АРК зобов’язано перерахувати ОСОБА_5 пенсію з 01 січня 2007 року по 12 квітня 2010 року, з врахуванням ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби» та довідки № 76/К-64/20/1 від 25 червня 2009 року. ГУ ПФУ в АРК зобов’язано сплатити ОСОБА_5 пенсію з 01 січня 2007 року по 12 квітня 2010 року, з врахуванням ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби» та довідки № 76/К-64/20/1 від 25 червня 2009 року, враховуючи раніше виплачений розмір пенсії. З державного бюджету стягнуто на користь ОСОБА_5 03 грн. 40 коп. судових витрат.    

В апеляційних скаргах представник ГУ ПФУ в АР Крим  Івіної А. В. та представник Служби Безпеки України  Динда О. В. просять постанову суду скасувати, при цьому представник ГУ ПФУ в АР Крим Івіної А. В. просить постановити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 відмовити, а представник Служби Безпеки України  Динда О. В. в свою чергу просить справу направити до суду першої інстанції на новий розгляд, посилаючись на  порушенням норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, на неповне з’ясування обставин, які мають суттєве значення для вирішення справи.

        Заслухавши  суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши  доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга представника ГУ ПФУ в АР Крим  Івіної А. В. підлягає задоволенню, а апеляційна скарга  представника Служби Безпеки України  Динда О. В.  підлягає  частковому задоволенню.

        Відповідно до  статті 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (порушення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

        Ухвалюючи  постанову про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог та їх доведеності.

        Однак погодитися з такими висновками не можна.

        Відповідно до положень статей 55, 124 Конституції України та статті 3 ЦПК  кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

        З матеріалів справи вбачається, що  ОСОБА_5 проходив службу в органах Служби Безпеки України, та був звільнений в запас наказом Голови Служби Безпеки України від 10 жовтня 2006 року №1586-ОС, за станом здоров'я.

        Пенсійним відділом ГУ СБУ в АР Крим йому була розрахована та призначена пенсія за вислугу років з 18.10.2006 року, виплату якої з 01.01.2007 року здійснює ГУ ПФУ в АР Крим.

        Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення ОСОБА_5 регламентовані спеціальним Законом України №  2262- XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,  та деяких інших осіб».

          Згідно частини 3 статті 43 Закону Україні № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,  та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам i мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їx сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатного посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

          Пунктом 30 статті 77 Закону України від 20.12.2005 р. «Про державний бюджет України на 2006 рік» дія частини 3 статті 43 вищенаведеного закону зупинена.

          29.04.2006 року набрав чинності Закон України від 04.04.2006 року № 3591-IV                                «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», якій вніс зміни у ст. 43 Закону № 2262. Проте у цьому Законі зазначено, що він прийнятий з урахуванням Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік».

          Тобто на 29.04.2006 р. дія частини 3 статті 43 Закону № 2262 також зупинена і обчислення пенсії військовослужбовців які були звільнені з військової служби після 29.04.2006 року повинна  проводитися у урахування положень статті 40 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік», що і було зроблено при визначені пенсії позивачу.

          Відповідно до  статті 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»  встановлено, що при звільненні у 2006 році  для обчислення пенсії особам офіцерського складу, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького i рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», до грошового забезпечення враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням; процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатного посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення)   та премії в розмірі, що назначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

       Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від  17.07.1992 р. № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для ociб рядового i начальницького складу органів i підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатного посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового  забезпечення  (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за ix згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Poзмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням

          Для обчислення пенсії позивачеві ГУ СБУ України  АР Крим  була взята середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

         Ураховуючи, що суд першої інстанції ухвалюючи постанову допустив неправильне застосування норм матеріального права,  колегія суддів, вважає за необхідне,  постанову    скасувати та постановити нове рішення про відмову в позові.

          Виходячи з наведеного та керуючись статтями 303, 304-1 307, 309, 316,  Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах, -

В И Р І Ш И Л А :

                                                         

Апеляційну скаргу представника Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим  Івіної Анжели Володимирівни задовольнити.

Апеляційну скаргу  представника Служби Безпеки України  Динда Олега Вікторовича  задовольнити частково.

Постанову Київського районного суду м. Сімферополя АР Крим від 12 квітня 2010 року  скасувати, ухвалити нове рішення про відмову в задоволені позову ОСОБА_5.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення є остаточним і касаційному оскарженню не підлягає.

           

 Судді:        

                    Ісаєв Г.А.                             Підлісна І.А.                          Белинчук Т.Г.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація