Судове рішення #10984831

Справа №2-2599/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

            29 червня 2010 року Авдіївський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Соболєвої І.П., при секретарі Злагода Н.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Авдіївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в місті Авдіївка про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд –

В С Т А Н О В И В:

            Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними та зобов’язання зробити перерахунок та виплатити пенсію у відповідності з ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», застосовуючи показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто 2009 рік, який складає 1650, 43 гривень, починаючи з 01.05.2010 року.

           Вимоги мотивував тим, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, продовжуючи працювати та отримує заробітну плату. 14.05.2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Рішенням відповідача № 1504 від 28.05.2010 року в перерахунку пенсії було відмовлено. Відмовляючи у перерахунку пенсії, відповідач послався на пп. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року., яким перерахунки пенсії в 2009 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка, згідно Закону враховується при обчисленні пенсії за 2007 рік, виходячи з суми 1197, 91 гривень. Вказані дії відповідача незаконні, оскільки не відповідають Конституції України та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що при перерахунку пенсії застосовується показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Тобто, при перерахунку пенсії позивача повинен застосовуватися показник заробітної плати за 2009 рік, який складає 1650, 43 гривень.

        Позивач в судове засідання не з’явився, про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

        Представник відповідача до суду не з’явився, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, надав клопотання з проханням розглянути справи у його відсутність. В письмових запереченнях вимоги позовної заяви не визнав. Зазначив, що позивачу правильно відмовлено у перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року.

        Оскільки сторони були повідомлені належним чином про дату час та місце розгляду справи, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, суд ухвалив розглянути справу у відсутність сторін з дослідженням матеріалів, що є у цивільній справі.

        Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

        Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у місті Авдіївка, де отримує пенсію за віком, що не заперечується сторонами.

       14.05.2010 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ у м. Авдіївка з заявою про перерахунок пенсії.

        Рішенням № 1504 від 28.05.2010 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що перерахунок пенсії проводиться відповідно до п.п. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року. Листом Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039 встановлено, що до законодавчого врегулювання  питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому  на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсії проводяться із застосуванням показника за 2007 рік – 1197,91 гривень. Тому при перерахунку пенсії заявника, відповідно до ст. 42 ч. 4 Закону України № 1058-IV загальний страховий стаж роботи складає 40 років 11 місяців 14 днів, а для розрахунку середньомісячної заробітної плати було застосовано показник середньої заробітної плати за повний 2007 рік – 1197,91 гривень.

        За положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління ПФУ від 25.02.08 року за № 5-5, міське управління є юридичною особою, до компетенції якого віднесено призначення (перерахунок) пенсії.

        Відповідно до ст. 58 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою , провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов’язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

        Статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що при перерахунку  застосовується показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

        Відповідно до пп. 10 п. 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» викладена у новій редакції, відповідно до якої перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому  на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

       Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10рп визнано таким, що не відповідають Конституції (є неконституційними) положення, зокрема, підпунктів 8-12 пункту  35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

       Відповідно до п.6 наведеного Рішення  визначено про те, що Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.

       В зв’язку з вказаним Рішення втратила чинність нова редакція ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», внаслідок чого відновлена попередня редакція закону, згідно якої при проведенні перерахунку пенсії застосовується показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

        Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», встановлено, що перерахунок пенсії за 2009 рік проводяться із застосуванням показника за 2007 рік – 1197, 91 гривень.

        Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визначається та діє принцип верховенства права.

        Статтею 58 Конституції України визначається, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

         Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

        Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору підлягають застосуванню норми ст. 42 Закону  України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції, що діяла до 01.01.2008 року з огляду на Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, а не Постанова КМУ від 28.05.2008 року за № 530.

          На підставі викладеного суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за 2009 рік із застосуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,91 грн.) – є незаконним й відповідач повинен здійснити позивачу відповідно до ст.. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок та виплату призначеної пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, який складає 1650,43 гривень.

          Суд не бере до уваги доводи представника відповідача, викладені в письмових запереченнях проти позову, що Листом Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039 встановлено застосування показника при перерахунку пенсії за 2007 рік – 1197,91 гривень, оскільки ці доводи не засновані на  законі.

          Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з  першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

         Таким чином, оскільки позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії 14.05.2010 року, тому перерахунок пенсії повинен бути проведений управлінням ПФУ в місті Авдіївки ОСОБА_1 з 01.05.2010 року.

          На підставі ст.ст. 40,42,45,58 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10рп, ст.ст. 8,19,58 Конституції України, керуючись ст.ст. 11, 59-61, 208-209, 212-215 ЦПК України, суд –

В И Р І Ш И В:

         Позов ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в місті Авдіївка про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії – задовольнити.

         Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Авдіївка щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1  пенсії у відповідності зі ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

         Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в місті Авдіївка здійснити ОСОБА_1  перерахунок та виплату призначеної пенсії у відповідності зі ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно з яким при проведенні перерахунку застосувати показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за календарний рік, що передував року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, який складає 1650,43 гривень, починаючи з 01 травня 2010 року.

         Рішення може бути оскаржено  до Апеляційного суду Донецької області через Авдіївський міський суд Донецької області, одночасно копія апеляційної скарги надсилається у Апеляційний суд Донецької області.

         Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

           Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається с трок десяти днів з дня проголошення рішення.

           Суддя:

  • Номер: 6/523/275/19
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-2599/10
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Соболєва Інеса Петрівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.05.2019
  • Дата етапу: 11.11.2019
  • Номер: 22-ц/813/4658/20
  • Опис: АТ «Райффайзен банк Аваль» про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку на пред’явлення виконавчого листа до виконання (ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» - Лозинська О.В., Вдовиченко В.І. про стягнення боргу)
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-2599/10
  • Суд: Одеський апеляційний суд
  • Суддя: Соболєва Інеса Петрівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.11.2019
  • Дата етапу: 30.04.2020
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація