Судове рішення #11010756

Справа № 2-395

2010 року

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2010 року м.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Варениця В.С.

при секретарі Мельник Є.Є.

під час розгляду у відкритому судовому засіданні в місті Яворові

цивільної справи за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Бірківської сільської ради, третя особа Яворівська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,-

В С Т А Н О В И В:

позивачі звернулися до суду з позовною заявою, в якій просить визнати за ними в рівних частинах право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та земельну ділянку площею 0,06 га, розташованих по АДРЕСА_1. В заяві вказують, що позивач ОСОБА_1 є сином покійної ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, а позивач ОСОБА_2 є дочкою покійної ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2. Покійні були спадкоємцями майна своєї матері ОСОБА_5 згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 26.06.1980 року на майно у вигляді 1/2 частини житлового будинку в с.Рокитно. Після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відкрилася спадщина по закону, яку вони прийняли, так як після смерті своїх матерів доглядали і проживали в спадковому будинку, оплачували комунальні послуги, обробляли земельну ділянку. Однак оформити своє право на спадщину в нотаріальному порядку вони не можуть, так як на спадковий будинок відсутні правовстановлючі документи за покійними матерями.

В судовому засіданні позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подану заяву підтримали, дали пояснення, аналогічні викладеним в заяві. Просять визнати за ними право власності на спадковий будинок в судовому порядку.

Від Бірківської сільської ради надійшла письмова заява про розгляд справи у відсутність представника.

Також від Яворівської державної нотаріальної контори надійшла письмова заява про розгляд справи у відсутність представника.

Заслухавши пояснення позивачів, дослідивши докази, суд прийшов до наступного.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

У судовому засіданні встановлено, що згідно свідоцтва про смерть гр.ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Львові. Після її смерті відкрилася спадщина по закону.

Згідно свідоцтва про смерть гр.ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Львові. Після її смерті відкрилася спадщина по закону.

Згідно свідоцтва про народження позивач ОСОБА_1 являється сином покійної ОСОБА_3, тобто позивач являється спадкоємцем по закону першої черги.

Згідно свідоцтва про народження та свідоцтва про укладення шлюбу позивач ОСОБА_2 являється дочкою покійної ОСОБА_4, тобто позивач являється спадкоємцем по закону першої черги.

2

Судом також встановлено, що гр.ОСОБА_1 та гр.ОСОБА_2 у встановлений законом строк фактично вступили в управління та володіння спадковим майном своїх покійних матерів, що стверджується довідками виконкому Бірківської сільської ради. Тобто, у відповідності до вимог ст.549 ЦК України (1963 року), який діяв на час відкриття спадщини, гр.ОСОБА_1 та гр.ОСОБА_2 фактично прийняли спадщину після смерті своїх матерів.

Крім цього, судом встановлено, що до спадкового майна покійних ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відноситься житловий будинок АДРЕСА_1, згідно свідоцтва про право на спадщину, виданого 06 червня 1980 року державним нотаріусом Яворівської держнотконтори. Після отримання вищевказаного свідоцтва про право на спадщину, покійні ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не зареєстрували і не оформили права власності.

Відсутність реєстрації права власності на житловий будинок за спадкодавцями позбавляє можливості позивачів оформити свої спадкові права шляхом оформлення спадщини в нотаріальному порядку, а тому їх право на спірний житловий будинок слід визнати в судовому порядку.

Щодо позовних вимог про визнання права власності на земельну ділянку, то судом встановлено, покійні ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не набули права власності на спірну земельну ділянку, а тому немає підстав для задоволення цих вимог, оскільки позивачі як власники нерухомого майна вправі набути право власності на земельну ділянку за рішенням органу місцевого самоврядування, в порядку ст.ст.116,118 Земельного кодексу України.

Оцінюючи докази по даній справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні доведено, що позивачі є такими, що прийняли спадщину за законом після смерті своїх матерів, на спадковий будинок відсутні правовстановлюючі документи, за позивачами слід визнати право на спадкове майно в порядку спадкування за законом, а тому їх позов слід задоволити частково.

Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 212 ЦПК України, ст.ст.524, 534, 549 ЦК України (1963 року), ст.4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України (2004 року), ст.ст.116,118 ЗК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

позов задоволити частково. Визнати за ОСОБА_1 право власності на нерухоме майно у вигляді 1/2 частини житлового будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на нерухоме майно у вигляді 1/2 частини житлового будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.

В решті позовних вимог – відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Львівської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення через Яворівський районний суд Львівської області.

Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

СУДДЯ:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація