Судове рішення #11011662

УКРАЇНА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22ц -2755/10                Головуючий у суді 1-ї інстанції:   Лешко С.М.

Категорія 57                                       Доповідач: Рафальська І.М.

                                                       

                                         

                                                      Р І Ш Е Н Н Я

                                                                Іменем України

8 вересня 2010 року  колегія суддів  судової палати в цивільних справах    апеляційного суду Житомирської області у складі:

    головуючого Рафальської І.М..

    суддів Зарицької Г.В., Балашкевича С.В.,

    при секретарі  Пюрі Г.В.,

    з участю позивачки,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Коростені Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії по інвалідності за апеляційною скаргою відповідача на постанову Коростенського міськрайсуду Житомирської області від 10 березня 2010 року,

                                                                в с т а н о в и л а :

     

     Постановою Коростенського міськрайсуду Житомирської області від 10 березня 2010 року позов ОСОБА_2 яка звернулася до суду 9 лютого 2010 року, задоволено частково.

    Визнано  дії  управління Пенсійного фонду України в м.Коростені  Житомирської області неправомірними та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Коростені  Житомирської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії згідно діючого законодавства відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,  що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 1.01.2008р.

    Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Коростені  Житомирської області  у подальшому виплачувати основну та додаткову пенсію відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,  що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",

    В решті позовні вимоги залишені без задоволення.

    У апеляційній скарзі   управління Пенсійного фонду України в м.Коростені Житомирської області просить скасувати постанову в частині задоволення вимог, оскільки вважає її в цій частині незаконною,  посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права; посилається на те, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється з Державного бюджету, а кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України; не погоджується і з розміром  мінімальної пенсії за віком, з якого обчислюється це підвищення.

    Розглянувши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає,  що апеляційна скарга   підлягає задоволенню частково з таких підстав.

    У своїй позовній заяві ОСОБА_2 просила визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Коростені щодо перерахунку їй пенсії та зобов'язати  відповідача здійснити перерахунок їй пенсії в період з 1.01.2002р. по 31.12.2009р. відповідно до ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру основної пенсії 6 мінімальних пенсій за віком/ст.54 Закону/ та додаткової пенсії 50% мінімальної пенсії за віком/ст.50Закону/ - в період наявності Ш групи інвалідності, а також  в період наявності П групи інвалідності - виходячи з розміру основної пенсії 8 мінімальних пенсій за віком ст.50 Закону/ та додаткової пенсії 75% мінімальної пенсії за віком/ст.54 Закону/. Просила також зобов'язати відповідача виплатити їй недоплачену суму заборгованості по виплаті пенсії за даний період та станом на 1.01.2010 року встановити їй пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 75% мінімальної пенсії за віком., і виплачувати її в подальшому та збільшувати розмір, застосовуючи правила, передбачені статтею 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

    Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1р.н./а.с.9/, є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, про що свідчить посвідчення НОМЕР_1, видане 29.09.2000р/а.с.1/.; згідно посвідчення НОМЕР_2 інвалід 3 групи загального захворювання, з 5.09.2000р. - інвалід Ш групи ЧАЕС, згідно виписки з акту огляду МСЕК № 056208, виданого 9.07.2007р. - інвалід П групи - захворювання, пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС/а.с.1,9,12,13/.

    Частиною 1 ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.

    Відповідно до   ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,  що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",  особам, віднесеним до категорії 1, призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам Ш групи - 50% мінімальної пенсії за віком, інвалідам П групи - 75% мінімальної пенсії за віком, а згідно ст.54 цього Закону - пенсія інвалідам Ш групи, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчою 6 мінімальних пенсій за віком, а пенсія інвалідам П групи, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком.

     Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом /ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"/

    Положення ч.3 ст.28 Закону не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком,  оскільки чинним законодавством не встановлено іншого,  крім передбаченого ч.1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком. Цей розмір   визначається   Закону України  про Державний бюджет України на відповідний рік.

    Суд першої інстанції правильно виходив з вимог ст.99 КАС України про задоволення позову в межах  річного строку звернення до суду, проте, невірно визначив цей строк /з 1.01.2008р/. Оскільки позивачка звернулася до суду 9.02.2010 року, то річний строк починається з 9.02.2009р. а закінчується 8.02.2010 року.

     Із листа від 4.12.2009р. № 12367/02 /а.с.14/, наданого відповідачем позивачці на її звернення,  та листа № 7752/02 від 21.07.2010 року/а.с.44-45/, витребуваного від відповідача судом,  видно,  що позивачка з 1.10.2008 року згідно заяви пенсіонера   переведена на пенсію по інвалідності 2 групи  загального захворювання, а з 2.04.2010 року згідно заяви пенсіонера переведена на пенсію по інвалідності 2 групи захворювання, яке пов’язане з наслідками аварії на ЧАЕС .

    Із зазначеного листа /№ 7752/02 від 21.07.2010 року а.с.44-45/ видно, що   виплат за ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,  що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачка у визначений період з 9.02.2009р. по 8.02.2010 року не одержувала , тому відсутні підстави для будь-якого перерахунку виплат за цією статтею, тому у частині задоволення даної позовної вимоги колегія суддів постанову міськрайсуду скасовує, та ухвалює нове рішення про відмову у цій частині позовних вимог.

    Що стосується додаткової пенсії за ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,  що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то така

                                                                       -2-

додаткова пенсія позивачці у  період з 9.02.2009р. по 8.02.2010 року виплачувалася, проте, у розмірі меншому, ніж встановлено цим Законом.

    Тому суд першої інстанції, з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними актами, обґрунтовано визнав, що позовні вимоги ОСОБА_2 в частині визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання перерахунку  додаткової пенсії підлягають до часткового задоволення, проте, цей строк слід визначати, як зазначено вище, згідно ст.99 КАС України з 9.02.2009р. по 8.02.2010р ., тому в цій частині рішення змінюється.

    Що стосується вимоги про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Коростені Житомирської області у подальшому виплачувати основну та додаткову пенсію відповідно до вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то в цій частині постанова райсуду підлягає скасуванню, оскільки чинним законодавством таке зобов'язання на майбутній період не передбачено; тому в цій частині рішення скасовується та ухвалюється нове рішення про відмову у задоволенні цієї вимоги.

      Керуючись ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",  ст.ст. 209, 303, 304, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України,  колегія суддів

                                                              в и р і ш и л а:

    Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Коростені Житомирської області  задовольнити частково.

    Постанову Коростенського міськрайсуду Житомирської області від 10 березня 2010 року  в частині визнання неправомірними дій  управління Пенсійного фонду України в м.Коростені  Житомирської області та зобов'язання  провести ОСОБА_2 перерахунок додаткової пенсії згідно ст.50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",  починаючи з 1.01.2008р., змінити, зазначивши період перерахунку  додаткової пенсії з 9.02.2009р. по 8.02.2010 року.

            Постанову Коростенського міськрайсуду Житомирської області від 10 березня 2010 року в частині визнання неправомірними дій  управління Пенсійного фонду України в м.Коростені  Житомирській області та зобов'язання  провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії згідно ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 1.01.2008р., та в частині задоволення вимоги про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Коростені Житомирської області у подальшому виплачувати основну та додаткову пенсію відповідно до вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" скасувати, ухваливши в цих частинах нове рішення.

    У задоволенні вимог ОСОБА_2 про визнання неправомірними дій  управління Пенсійного фонду України в м.Коростені  Житомирської області та зобов'язання  провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії згідно ст.54   Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 1.01.2008р., та про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Коростені Житомирської області у подальшому виплачувати основну та додаткову пенсію відповідно до вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"  відмовити.

    В решті постанову міськрайсуду залишити без зміни.

    Рішення  остаточне і оскарженню не підлягає.

    Головуючий:                                                              Судді:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація