Справа № 2а-248
за 2010 рік
П О С Т А Н О В А
Іменем України
10 вересня 2010 року Мостиський районний суд Львівської області в особі :
головуючого – судді Джали С.Ю.,
розглянувши в письмовому провадженні в залі суду в м.Мостиська справу за адміністративним позовом директора ПП «Проектно-виробнича фірма «Земельно-ресурсний центр» ОСОБА_1 до Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області про визнання незаконною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
23.07.2010р. позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, покликаючись на те, що постановою заступника начальника Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області Бачинської Т.П. від 24.06.2010 року його безпідставно притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-2 КУпАП і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 гривень.
Вказує, що таке рішення було прийняте відповідачем за результатами проведеної перевірки формування, встановлення та застосування тарифів в ПП ПВФ «Земельно-ресурсний центр» за період з червеня 2009 року по травень 2010 року.
Зазначає, що при розробці технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, проводиться комплекс топографо-геодезичних робіт з прив'язкою меж земельних ділянок до державної геодезичної мережі, вартість яких встановлена відповідними нормативно-правовими актами. Виконання вказаних робіт проводиться за кошти громадян на підставі додаткової угоди з визначенням терміну та вартості зазначених робіт.
Просить поновити строк звернення до адміністративного суду у зв’язку з отриманням спірної постанови поштою, визнати спірну постанову незаконною і її скасувати.
Вимоги позову підтримано позивачем.
Представник відповідача – Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області просить справу розглянути у його відсутності та надіслав заперечення проти позову, в якому вказує, що у ст.1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» встановлено граничну вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України. Відповідно до ст.1 Закону України «Про землеустрій» - роботами із землеустрою є обстежувальні, вишукувальні, топографо-геодезичні, картографічні, проектні та проектно-вишукувальні роботи, що виконуються з метою складання документації із землеустрою. Перевіркою встановлено, що позивачем стягувалась плата за роботи із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України, а саме в частині виконання топографо-геодезичних робіт: використання пунктів ДГМ, прокладання теодолітних ходів до земельної ділянки, координування точок з урахуванням GPS-приймача, в розмірі, який перевищує встановлений Законом України «Про захист конституційних прав громадян на землю». Оскільки згідно ст.184 Земельного кодексу України, роботи із землеустрою, окрім проведення топографо-геодезичних, картографічних, ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень і розвідувань земель, включають також підготовку документів, що посвідчують право власності або право користування землею, відтак витрати, пов'язані з підготовкою даних документів, зокрема амортизація приладів, уведення земельно-кадастрової інформації на магнітні носії, метрологічне забезпечення, тощо, належать до робіт із землеустрою щодо виготовлення даних документів і їх розмір не може перевищувати законодавчо встановлений. В договірному порядку сторони не можуть погоджувати вартість
даних робіт із землеустрою, оскільки на них поширюється державне регулювання. З огляду на наведене просить відмовити позивачу в задоволенні позову.
Третя особа – заступник начальника Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області Бачинська Т.П. була своєчасно і належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, однак в суд не з’явилася, не повідомила про причини своєї неявки та не надіслала клопотання про відкладення розгляду справи.
Заслухавши пояснення позивача і дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою заступника начальника Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області Бачинської Т.П. від 24.06.2010 року директора ПП ПВФ «Земельно-ресурсний центр» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-2 КУпАП за завищення вартості робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності громадян на земельні ділянки при їх безоплатній передачі у власність громадян України за період з червня 2009р. по травень 2010р., внаслідок чого необґрунтовано отримано виручку в сумі 52653,68 гривень. На позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 гривень.
Справа про адміністративне правопорушення розглядалася у відсутності позивача і останній отримав спірну постанову поштою. З огляду на наведене, суд вважає, що позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду з поважних причин, а тому такий підлягає поновленню.
Як вбачається з матеріалів справи підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності став акт перевірки Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області від 16 червня 2010р., з якого вбачається, що ПП ПВФ «Земельно-ресурсний центр» в порушення ст.1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» замість гранично встановленої вартості робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України, стягує значно вищу вартість, внаслідок чого підприємство необґрунтовано отримало виручку в сумі 52653,68 гривень.
Дійсно у ст.1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» встановлено граничну вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України.
Однак, відповідно до ст. 184 ЗК України землеустрій, крім робіт по виготовленню документів, які посвідчують право власності або право користування землею (п. «є» вказаної статті) передбачає і цілий ряд інших самостійних видів робіт, зокрема, проведення топографо-геодезичних, картографічних, ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень і розвідувань земель (п. «і» вказаної статті), гранична вартість яких законодавчо не встановлена.
Таким чином, представник відповідача помилково трактує зміст землеустрою, вважаючи, що дія Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» поширюється і на топографо-геодезичні обстеження і розвідування земель: отримання координат вихідних пунктів геодезичної мережі, введення земельно-кадастрової інформації на магнітні носії.
Отже, у ст.1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» законодавчо встановлена лише гранична вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України. Гранична ж вартість інших робіт по землеустрою, зокрема отримання координат вихідних пунктів геодезичної мережі, введення земельно-кадастрової інформації на магнітні носії, які відносяться до топографо-геодезичних обстежень і розвідувань земель, не передбачена ст.1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю». З матеріалів справи вбачається, що на виконання цих робіт ПП ПВФ «Земельно-ресурсний центр» укладало додаткову угоду і погоджувало їх вартість із замовником.
Що ж стосується виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України, то як вбачається з матеріалів справи, ПП ПВФ «Земельно-ресурсний центр» встановлювало вартість вказаних робіт в угоді з замовником у граничних межах, встановлених ст.1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю».
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що ПП ПВФ «Земельно-ресурсний центр» не порушено вимог ст.1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на
землю», а отже, в діях позивача відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.165-2 КУпАП – порушення порядку формування та застосування цін і тарифів.
З огляду на наведені обставини спірна постанова є незаконною та необґрунтованою, а тому підлягає скасуванню, а справа – закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.165-2 ч.1, 288, 293 КУпАП, ст.ст.102, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 184 ЗК України, ст. 1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю», суд -
П О С Т А Н О В И В :
Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови заступника начальника Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області Бачинської Т.П. від 24.06.2010 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-2 КУпАП.
Постанову заступника начальника Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області Бачинської Т.П. від 24.06.2010 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.165-2 КУпАП – скасувати, а справу – закрити.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя підпис С.Ю. Джала
З оригіналом згідно:
Суддя С.Ю. Джала