Справа № 22-ц-8640/2010 Головуючий 1 інстанції - Рибальченко Р.І.
Категорія: соціальні виплати Доповідач - Колтунова А.І.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2010 року Судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
Головуючого-судді Колтунової А.І.,
суддів – Трішкової І.Ю., Пилипчук Н.П.,
при секретарі – Костенко Я.В.,
розглянувши цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області на постанову Кегичівського районного суду Харківської області від 25 березня 2010 року за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та покладення обов’язку здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії , -
в с т а н о в и л а:
3 березня 2010 року ОСОБА_1 звернулася у суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області про зобов’язання здійснити нарахування та виплатити недоплачену як дитині війни суму до пенсії , посилаючись на те, що вона відноситься до категорії «Діти війни» та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання соціальної допомоги у розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2009 року.
Відповідач у своєму запереченні на позов посилався на те, що органи Пенсійного фонду мають використовувати кошти тільки на виплати, вичерпаний перелік яких визначений діючим законодавством, до яких виплати підвищення пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не відносяться.
Постановою Кегичівського районного суду Харківської області від 25 березня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано причину пропущення строку звернення ОСОБА_1 до суду поважною.
Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року з урахуванням фактичних виплат за вказані періоди.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Стягнено з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 грн. 70 коп.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Кегичівському районі Харківської області просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Справа судом розглянута в порядку письмового провадження з дотриманням діючих на час ухвалення рішення норм процесуального права.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 народилася у 1945 році і в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» набула статусу «Дитина війни» і відповідно до ст. 6 цього ж Закону має право на державну соціальну підтримку у вигляді підвищення до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.
Згідно п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом було зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 рік.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України, (є неконституційним) положення п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік».
Відповідно до п. 41 розділу 2 ЗУ «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007р. ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» викладено в новій редакції, відповідно до якої передбачено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано таким, що не відповідає Конституції України, положення п. п. 41 розділу 2 цього Закону.
Зазначене рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до ч. 2 ст. 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» розмір державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно – правовими актами Кабінету Міністрів України. Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни є Закон України «Про соціальний захист дітей війни».
Законодавчими актами дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в чинної редакції, яка передбачає підвищення пенсії дітям війни на 30 % мінімальної пенсії за віком на 2009 рік не зупинено
Право на перерахунок та виплату підвищення до пенсії позивачка має з дня визнання неконституційними окремих положень Законів України про Державний бюджет на 2007-2008 роки відповідно з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплати підвищення пенсії щомісячної надбавки у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог про нарахування на користь позивача недоплаченої їй, як дитині війни, щомісячної доплати до пенсії за 2006 рік, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що у 2006 році дана виплата була обмежена Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік».
Так Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік» від 19 січня 2006 року до статті 110 Закону України « Про Державний бюджет на 2006 рік» було внесено зміни, якими встановлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у 2006 році запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Проте, у 2006 році пільги, встановлені ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» запроваджені не були.
Закони України «Про Державний бюджет на 2006 рік» від 20 грудня 2005 року та «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік» від 19 січня 2006 року неконституційними не визнані та діяли протягом 2006 року.
Таким чином, відповідно до вищезазначених законів, у відповідача не було підстав нараховувати та сплачувати позивачеві доплату до пенсії, передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки до 19 січня 2006 року його дію було зупинено, а потім передбачені нею виплати не запроваджені.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Судом першої інстанції обґрунтовано не взято до уваги заперечення відповідача про неврегульованість механізму реалізації положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Також не впливають на висновки суду доводи апеляційної скарги про відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» доплат до пенсії і не можуть бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов’язань, оскільки реалізація позивачем права на підвищення пенсії, яке базується на законі , не може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань.
Враховуючи викладене, колегія вважає, що підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції не вбачається.
З огляду на викладене, керуючись вирішила апеляційну скаргу, як безпідставну відхилити.
Керуючись ст.ст. 303, 304,ч.1 ст. 304-1, 308, 313, 314 ЦПК України, колегія,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Кегичівському районі Харківської області відхилити.
Постанову Кегичівського районного суду Харківської області від 25 березня 2010 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до ч. 2 ст. 304-1 ЦПК України.
Головуючий /підпис/
Судді /підписи/
Копія вірна. Суддя -