Справа 2-1020
2010 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2010 року м.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Варениця В.С.
при секретарі Мельник Є.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Яворові
цивільну справу за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного Фонду України у Яворівському районі Львівської області
про стягнення недоплаченої надбавки до пенсії як дитині війни,-
В С Т А Н О В И В:
позивач звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить постановити рішення, яким зобов'язати відповідача Управління Пенсійного Фонду України у Яворівському районі Львівської області дорахувати і виплатити шомісячну надбавку як дитині війни за період 2007-2009 років в сумі 3800 грн 20 коп. Свої вимоги мотивує тим, що вона являється дитиною війни. У відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» їй як дитині війни повинна була виплачуватися щомісячна соціальна допомога в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак така допомога їй виплачувалася в неповному розмірі.
На розгляд справи позивач не з'явилася, від неї надійшла письмова заява про розгляд справи у її відсутність, заявлені позовні вимоги підтримує.
В письмовому запереченні на позов представником відповідача Управління Пенсійного Фонду України у Яворівському районі Львівської області вказується на безпідставність заявлених вимог, які не грунтуються на чинному законодавстві. Зокрема зазначається, що дійсно згідно з ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсія підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Проте законодавством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком» як розрахункової величини для підвищення пенсії. Лише в 2008 році було передбачено, що дітям війни виплачується підвищення в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Немає жодного нормативного акту на виконання вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», не визначено які органи повинні виплачувати підвищення пенсії, за рахунок яких коштів, в якому порядку, яким чином обчислювати вказаний розмір. Після рішення Конституційного суду від 09.07.2007 року зміни до Законів України про державний бюджет у видаткову частину не внесені, тому кошти на виплату даних підвищень були відсутні. Також для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний термін. Просить в заявленому позові відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази по справі, суд встановив наступне.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач являється дитиною війни, що стверджується датою його народження та відповідним штампом в песійному посвідченні, має право на державну соціальну підтримку, передбачену ст.6 Законом України «Про соціальний захист дітей війни», а саме пенсія дітям війни підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
2
Але, ст.111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується лише особам, які є інвалідами, у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Також, п.41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було визначено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасникам війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії, підвищується на 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №530 від 28.05.2008 року було визначено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні.
Таким чином, при розгляді справи судом встановлено, що в 2007 році позивачу надбавка до пенсії не нараховувалася і не виплачувалася, оскільки позивач не являється інвалідом, а з 01.01.2008 року по 31.12.2009 рік позивачу було нараховано та виплачено надбавку до пенсії в розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Однак, рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року (справа про соціальні гарантії громадян) положення ст.111 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом, рішення суду є обов'язковим до виконання на всій території України.
Також, рішенням Конституційного Суду України №1-28/2008 від 22.05.2008 року (справа щодо предмета та змісту Закону про Державний бюджет України) положення п.41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом, рішення суду є обов'язковим до виконання на всій території України.
Отже, з часу прийняття рішень Конституційним Судом України було відновлено дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо визначеного розміру державної соціальної підтримки (надбавки до пенсії) дітям війни, а саме в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при призначенні і виплаті державної соціальної підтримки (надбавки до пенсії) позивачеві за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року (в межах заявлених
позовних вимог), застосуванню підлягає ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а не постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №530 від 28.05.2008 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
3
Що стосується позовних вимог позивача в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити державну соціальну надбавку до пенсії як дитині війни за період з 01.01.2007 року по 09.07.2007 року та з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року, то такі до задоволення не підлягають, оскільки в цей час були чинними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», які не передбачали виплату надбавки до пенсії дітям війни, які не є інвалідами, та Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», які передбачали виплату надбавки до пенсії дітям війни в розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Судом не приймається до уваги твердження відповідача щодо невизначення поняття «мінімальної пенсії за віком», оскільки ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. А відповідно ст.52 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», ст.58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст.54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» затверджені відповідні розміри прожиткового мінімуму.
Судом не приймаються до уваги заперечення відповідача, що надбавка до пенсії в розмірі, передбаченому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не підлягає виплаті, оскільки у видатковій частині державного бюджету не передбачено відповідних коштів, так як чинним законодавством не передбачено залежність права на державну соціальну підтримку (надбавку до пенсії) дітям війни від наявності чи відсутності коштів в бюджеті. Крім того, право позивача гарантоване ст.22 Конституції України, якою встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод.
Також судом не приймається до уваги твердження відповідача про пропуск позивачем річного терміну для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, оскільки чинним законодавством передбачено, що пенсія, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком, крім того ст.257 ЦПК України загальну позовну давність встановлено тривалістю у три роки.
Оцінюючи докази в їх сукупності, що були досліджені в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що позивач має право на державну соціальну підтримку (надбавку до пенсії), починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року (в межах заявлених позовних вимог) в розмірі, передбаченому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, а тому заявлений позов слід задоволити частково, шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме провести нарахування та виплату не в повній мірі виплаченої надбавки до пенсії, з врахуванням виплаченої надбавки до пенсії за вказаний період.
Так як обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, то вони компенсуються за рахунок держави.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 212, 88 ЦПК України, ст.257 ЦК України, ст.ст. 1, 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст.52,111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», ст.58, п.41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст.54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст.28
Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного суду України №1-28/2008 від 22.05.2008 року, суд, -
4
В И Р І Ш И В:
позов задоволити частково. Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Яворівському районі Львівської області нарахувати ОСОБА_1 як дитині війни надбавку до пенсії за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 січня 2009 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та виплатити дану надбавку до пенсії, з врахуванням проведених виплат.
В решті позовних вимог – відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України у Яворівському районі Львівської області в користь ОСОБА_1 171 грн 00 коп судових витрат по оплаті судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Львівської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення через Яворівський районний суд Львівської області.
Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
СУДДЯ:
- Номер: 2/2407/3119/11
- Опис: про визнання права власності в порядку спадкування
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1020
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Варениця Василь Степанович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.10.2011
- Дата етапу: 13.12.2013