Справа № 2-5873/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2010 року м. Димитров
Димитровський міський суд Донецької області у складі:
головуючого – судді Перекупка І.Г.,
при секретарі Трифонової І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Димитров Донецької області справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Димитровської міської ради про визнання неправомірними дії та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління праці і соціального захисту населення Димитровської міської ради про визнання неправомірними дії та зобов’язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог вказала, що 04 листопада 2009 року вона народила доньку,ОСОБА_2. З ІНФОРМАЦІЯ_1 вона перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Димитровської ради як одержувач державної допомоги відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», а саме: допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зважаючи на те, що відповідач нараховує та виплачує позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що передбачений постановою КМУ від 22 лютого 2008 року № 57 „Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", а не відповідно до статті 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», на думку позивачки, вона недоотримуе належні їй кошти. У зв'язку з цим, у липні 2010 року, позивачка звернулася до Управління праці та соціального захисту населення (відповідача) з проханням про перерахування та сплати мені заборгованості по допомозі по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, але їй відмовили у перерахуванні допомоги.
Позивачка вважає цю відмову незаконною і наполягає на задоволені позовних вимог.
Представник відповідача, до суду не з’явився але надав суду заперечення проти задоволення позовних вимог.
Вислухавши думки учасників процесу суд вважає, що у задоволені позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні як отримувач допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2 до досягнення нею трирічного віку з ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно ч. 1 статті 4 Закону України «Про Державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
З огляду на викладене правовідносини, які виникають при призначені та виплаті вищевказаної допомоги є бюджетними правовідносинами в змісті ст. 4 Бюджетного кодексу України.
Кошти на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинні бути передбачені кожен рік у Законах України про Державний бюджет України на відповідні роки.
Згідно ст. 23 до Бюджетного кодексу України будь - які зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування відповідно до затвердженого бюджетного розпису, що є підставою для затвердження кошторисів. Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетного розпису Державного бюджету України. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функції та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень.
Згідно ч. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Згідно ч. 6 ст.51 Бюджетного кодексу України будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищеннями повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов’язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких з зобов'язань не можуть здійснюватися.
У 2010 році виплата вищевказаної допомоги подовжувалась відповідно до ст. 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», якою також передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» Кабінету Міністрів знову надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами у 2010 році
На виконання відповідної бюджетної програми Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 27 грудня 2001р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми», якою було затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми.
На теперішній час немає ніякого рішення щодо визнання Законів України про Державний бюджет України на 2010 роки, або окремих положень вказаних Законів України, недійними або неконституційними.
У даному випадку допомога позивачці виплачена відповідно до діючого законодавства України. Жоден нормативно - прововий акт, який регулює питання виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», постанова КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, Закон України «Про Державний бюджет України» (на відповідні роки) не визнано не конституційним, не законним, не дійсним.
Враховуючи все вищезазначене суд вважає, що у позивачки немає правових підстав отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Крім того, суд вважає, що Управління праці і соціального захисту населення Димитровської міської ради, при здійсненні нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці діяло правомірно, в межах свої повноважень, відповідно до статті 19 Конституції України.
На підставі Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішення Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про держаний бюджет України на 2009 рік» ,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Димитровської міської ради про визнання неправомірними дії та зобов’язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду вступає в законну силу після закінчення терміну подачі апеляційної скарги, яка подається до Апеляційного суду Донецької області через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь в справі і не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя: