АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц – 4703/2010року Головуючий по 1-й інстанції:
Антонов А.А.
Суддя-доповідач: Макарчук М.А.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2010 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого – Макарчука М.А.
Суддів: Дряниці Ю.В., Прядкіної О.В.
при секретарі: Лимар О.М.
з участю __________________________________________
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3
на постанову Чутівського районного суду Полтавської області від 22 грудня 2009 року
по справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Чутівському районі Полтавської області про визнання рішення колегіального органу з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України в Чутівському районі Полтавської області про відмову в призначенні пенсії від 26.10.2009 р. нечинним та про призначення йому з 22.05.2009 року пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду Полтавської області Макарчука М.А.., -
В С Т А Н О В И Л А :
24.11.2009 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати рішення про відмову в призначенні пенсії нечинним та зобов’язати УПФУ в Чутівському районі Полтавської області призначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку.
Постановою Чутівського районного суду Полтавської області від 22 грудня 2009 року частково задоволено позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Чутівському районі Полтавської області про визнання рішення колегіального органу з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України в Чутівському районі Полтавської області про відмову в призначенні пенсії від 26.10.2009 р. нечинним та про призначення йому з 22.05.2009 року пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Визнано нечинним рішення Управління Пенсійного фонду України в Чутівському районі Полтавської області №22 від 26.10.2009 року про відмову в призначенні ОСОБА_3 пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Чутівському районі Полтавської області призначити ОСОБА_3 з 13 липня 2009 року пенсію зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років.
Вирішено питання про судові витрати.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить змінити постанову місцевого суду та прийняти нову постанову, якою зобов’язати УПФУ в Чутівському районі Полтавської області здійснити вказані дії з 23.05.2009 року – з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги приходить до висновку, що остання підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно ч. 1 ст. 303 ЦПК України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно ст. 307 ч.1 п.3 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право змінити рішення.
Згідно ст. 309 ч.1 п. 4 ЦПК України підставами для зміни рішення суду першої інстанції є неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач з 08.05.1986р. по 02.08ю1986 р. перебував на військових зборах, під час яких приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини № 22457, що підтверджується військовим квитком та довідкою Чутівського районного військового комісаріату Полтавської області, копія яких мається в матеріалах справи.
22.05.2009 року виповнилось 50 років і 13 липня 2009 року він звернувся до УПФУ із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС.
Відповідно ст. 55 вказаного Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: 1. Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, зменшення віку 10 років.
Рішенням колегіального органу з призначення пенсій Управління ПФ № 22 від 26.10.2009 року в призначенні пенсії ОСОБА_3 відмовлено за відсутністю документів у підтвердження кількості днів, коли він перебував у зоні відчуження.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача права на отримання, а у відповідача обов’язку щодо призначення позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» . При цьому, зазначені висновки суду ґрунтувались на положеннях Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови КМУ від 25.08.1992 р. № 501 та від 20.01.1997 р. № 51 .
Погоджуючись з даним висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог колегія суддів, разом з цим, не може погодитись з обґрунтуванням висновку щодо визначення дня звернення за пенсією, так як він зроблений внаслідок неправильного застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 звернувся до УПФУ в Чутівському районі 13 липня 2009 року, тобто в межах трьох місячного строку з дня досягнення ним пенсійного віку (50 років).
Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга ОСОБА_3 підлягає задоволенню, а постанова Чутівського районного суду Полтавської області від 22 грудня 2009 року зміні - в частині визначення дня звернення за пенсією.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307 ч.1 п. 3, 309 ч.1 п. 4, 313, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Чутівського районного суду Полтавської області від 22 грудня 2009 року змінити.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Чутівському районі Полтавської області призначити ОСОБА_3 з 23 травня 2009 року пенсію зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років.
В іншій частині постанову місцевого суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене безпосередньо до Верховного Суду України шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.
С У Д Д І :