Справа № 2-5185/10
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.08.2010 року Ленінський районний суд м. Вінниці
в складі головуючого судді Кашпрука Г.М.,
секретаря Маценко О.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов’язання до вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ :
В Ленінський районний суд м. Вінниці звернувся з позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов’язання до вчинення певних дій.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що він з 19.09.2007 року одержує державну пенсію за віком, призначену йому управлінням Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці. Після призначення пенсії він продовжує працювати. 11.01.2010 року за його заявою відповідачем було проведено перерахунок пенсії у відповідності до вимог чинного законодавства, однак призначена пенсія менша, ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, зазначеного у Законі України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Управління Пенсійного Фонду України у Вінницькому районі посилається на те, що при перерахунку пенсії керується спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01, який визначив порядок застосування статей ст. 40 і ст. 42 (частина 4) Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 рік, а не минулий рік, як зазначено у Законі. Зазначені обставини і стали підставою для звернення до суду із позовом.
В судове засідання позивач не з’явився. До початку розгляду справи по суті надав суду заяву з проханням слухати справу за його відсутність, вимоги позову підтримує у повному обсязі.
Представник Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці в судове засідання не з’явилась, про час, день та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином.
У відповідності до положень статті 224 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Згідно положень статті 197 ЦПК України, фіксування судового процесу технічними засобами судом не здійснювалась.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до переконання про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1. з 19.09.2007 року отримує державну пенсію за віком, призначену йому управлінням Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці. Після призначення пенсії він продовжує працювати. 11.01.2010 року позивач написав заяву на перерахунок пенсії по зарплаті та надав всі необхідні документи.
Призначена пенсія менше, ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, зазначеного у Законі України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Управління Пенсійного Фонду України у Вінницькому районі посилається на те, що при перерахунку пенсії керується спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01, який визначив порядок застосування статей ст. 40 і ст. 42 (частина 4) Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 рік, а не минулий рік, який передує даті звернення громадянина за перерахунком, як зазначено у Законі.
Спір у сторін виник щодо застосування при перерахунку пенсії позивачу показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, а не за 2009 рік, який передував року перерахунку пенсії.
Згідно з ч.4 ст.42 Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (із змінами, внесеними Законом України від 28.12.2007 року №107-ІУ) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року №107-ІV визнано такими, що не відповідають конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», підпунктом 3 пункту 11 якої передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону. Як на момент здійснення перерахунку позивачу, так і на момент розгляду справи судом дана постанова є чинною.
Отже відповідач мав провести перерахунок пенсії позивачу за показником середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, а не за 2007 рік.
Роз'яснення, які містяться в листі Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01 не можуть бути взяті судом до уваги, так він не є нормативно-правовим та не зареєстрований відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» та Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року N 731.
Як зазначено у ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці при перерахунку пенсії ОСОБА_1 діяло без урахування всіх обставин, що мають значення, для прийняття рішення, без зазначення передбачених законом підстав, а також без урахування прав та законних інтересів особи, щодо якої ці дії здійснені. А тому позов підлягає задоволенню, як обґрунтований та такий, що знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду.
Судові витрати понесені при подачі позову до суду залишити за позивачем.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст.ст. 10, 60, 213, 215, 224-226 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за показниками середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2010 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік із врахуванням виплачених сум.
Судові витрати залишити за позивачем.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Суддя: /підпис/
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: