справа № 2 - 3578/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2010 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області в складі
головуючого судді Філіпенко Л. П.
при секретарі Щербак А. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни»
В С Т А Н О В И В
4 серпня 2010 року ОСОБА_1 пред'явила у суді позов до Управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області (далі -УПФУ) про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни. Свої вимоги обґрунтовувала тим, що належить до соціальної категорії "дитина війни'5 та, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни5', має право на підвищення до пенсії в розмірі ЗО % від мінімальної пенсії за віком з 2006-2007 роки. Втім, відповідач указану вимогу Закону не виконав. Посилаючись на наведені обставини, просив зобов'язати УПФУ нарахувати підвищення до пенсії з 22 травня по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по цей час, та робити в подальшому нарахування та виплату щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розміри 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на час виплати, стягнути з відповідача понесені нею судові витрати по сплаті державного мита 8 грн.50 коп. та оплати за ІТЗ – 37 грн., усього 45 грн.50 коп., розглянути справу за її відсутністю.
У судове засідання представник УПФУ також не з’явився, на адресу суду надійшли заперечення УПФУ проти позову, у яких вiдповiдач посилається на те, що з вимогами, які викладені у позовній заяві не погоджується з наступних підстав:
- у статтях 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за рахунок коштів Державного бюджету України. У абзаці першому частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Згідно з частиною третьою цієї статті мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачений порядок визначення та застосування державних соціальних гарантій в реалізації державної соціально-економічної політики і встановлено, що виключно законами України визначається, зокрема, мінімальний розмір пенсії за віком.
- статтею 41 Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ці норми рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 було визнано не конституційними. Пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня 2008 року - 48,10 гривні, з 1 липня 2008 року - 48,20 та з 1 жовтня 2008 року - 49,80 гривні.
Крім того вказує на те, що позивач подав до суду ще одну позовну заяву про стягнення підвищення до пенсії з 1 січня по 31 грудня 2009 року
Просить суд вiдмовити у задоволеннi позову у необґрунтованістю, розглянути справу без участі представника УПФУ (а.с.9).
Суд, дослідивши докази у їх сукупності та оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, що базується на засадах відносності та припустимості доказів, доходить висновку вважати позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлено, що дійсно ОСОБА_1 має правовий статус «дитина вiйни», що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1 (а.с.5).
Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", статтю 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в новій редакції, відповідно до якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Частиною 4 статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту передбачено, що учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 положення пункту 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України визнані неконституційними з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Таким чином, з 22.05.2008 вихідним критерієм обрахунку підвищення пенсії дітям війни визначено мінімальний розмір пенсії за віком, який відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вираховувався виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, тобто у 2008 році - статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України.
Так як відповідач цього не зробив, то суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у тому числі й у частині зобов’язання УПФУ робити перерахунок підвищення пенсії у разi підвищення мiнiмальної пенсiї за вiком надалi.
Провадження по справі у судді Назарової М.В. закрито у зв’язку з тім, що ОСОБА_1 подала заяву про залишення позову без розгляду відповідно до ст.207 ч.1 п.5 ЦПК України.
Згідно до ч.1 ст.88 ЦПК України «стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати», тобто і в цей частині позовні вимоги підлягають задоволенню, але за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 3, 19, 22, 55, 92, 152 Конституції України, ст. 58 Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік", ст. ст. 1, 3, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (в ред. від 09.07.2007р.), ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум”, ст. 17 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, ст. ст. 1, 5, 28, розд. ХV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Рішення Конституційного Суду України за № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, на підставі ст.ст.3,8,15, 82, 88, 118, 119 ЦПК України
Р Е Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області здiйснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмiрi 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсiї за вiком як дитинi вiйни з 22 травня по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по цей час, з урахуванням фактично виплачених сум, та робити в подальшому нарахування та виплату щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розміри 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на час виплати .
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок держави понесені нею судові витрати – по оплати державного мита 8 грн.50 коп. та оплати за ІТЗ – 37 грн., усього 45 грн.50 коп..
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Антрацитівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь в справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
рішення надрукована в дорадчій кімнаті