ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №22а-0209/07 головуючий суддя у 1-й
категорія обліку-45 інстанції - С.С. Дроздова
(справа №А31/156-07)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2007 р. м. Дніпропетровськ
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів:
головуючого |
Коршун А.О. (доповідач) |
|||
суддів при секретарі: |
Проценко О.А., Туркіна Л.П., Духневич О.С. |
|||
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу |
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Бердянську Запорізької області |
|||
на постанову Господарського суду |
|
|
|
|
Запорізької області від 21.03.2007р.
у справі |
№А27/55/07-АП |
за позовом: |
Управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську Запорізької області |
до про: |
|
Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Бердянську Запорізької області
узгодження сум витрат по виплаті пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва |
В С Т А Н О В И Л А :
Управління ПФУ в м. Бердянську 07.02.2007 року подало до Господарського суду Запорізької області позовну заяву до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Бердянську про зобов'язання відповідача прийняти до заліку витрати позивача по виплаті пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р. у сумі 1814,28 грн., відобразив цю суму в акті щомісячної звірки витрат поточного місяця.
Постановою Господарського суду Запорізької області від 21.03..2007 року по справі №27/55/07-АП позовні вимоги задоволено і зобов`язано відповідача прийняти до заліку витрати позивача по виплаті пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р. у сумі 1814,28 грн., відобразив цю суму в акті щомісячної звірки витрат поточного місяця.
Постанова суду мотивована тим, що відповідно до вимог ч.2 ст.2 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов`язаних з виконанням ними трудових обов`язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до вищевказаного Закону.
Відповідач - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Бердянську не погодившись з вказаною постановою суду подало апеляційну скаргу, у якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, та на те, що позовні вимоги не засновані на законі, просить апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду скасувати і прийняти нове рішення.
Позивач - Управління ПФУ в м. Бердянську у своїх письмових запереченнях на апеляційну скаргу, посилаючись на відповідність постанови суду вимогам законодавства, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду залишити без змін.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, позивач про день та годину розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду письмову заяву у якій просить суд розглянути справу у відсутність їх представника, за таких обставин суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представника позивача.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, відповідач про день та годину розгляду справи повідомлений належним чином, про причини не явки представника у судове засідання суд у встановленому законом порядку не повідомив, за таких обставин суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представника відповідача.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України “Про пенсійне забезпечення” громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, в зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Громадянин ОСОБА_1 31.03.1977 року внаслідок нещасного випадку на виробництві отримав травму в Усть-Янському районі Якутської обл., та його визнано інвалідом II групи внаслідок нещасного випадку на виробництві та 21.04.1978р. йому призначено пенсію по інвалідності.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Бердянську, як отримувач пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на виробництві, за період з 01.06.2006р. по 31.12.2006р. ОСОБА_1 виплачено пенсію у розмірі 1814 грн., 28 коп., вказані обставини підтверджуються належними доказами які є в матеріалах справи.
Статтею 2 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування він нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», який набрав чинності з 01 квітня 2001 року з наступними змінами та доповненнями, передбачено, що особи, право яких на отримання відшкодування раніше було встановлено згідно з законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов`язаних з виконанням ними трудових обов`язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону.
Підпунктами “г” і “д” пункту 1 статті 21 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, який набрав чинності з 01 квітня 2001 року, передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію в зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до п.2 ст.7 Закону України “Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 01 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду соціального страхування від нещасних випадків документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.
Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування він нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (крім осіб, зазначених у п. 2 ст. 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язані з виконанням ними трудових обов'язків визначено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій в зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (надалі - Порядок), який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003р. № 5-4/4, та зареєстровано у Міністерстві Юстиції України 16.05.2003р. за №376/797.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягають відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду на місцях.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду на підставі поданих актів узагальнюють і узгоджують Довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Пунктом 7 Порядку встановлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі вищевказаної Довідки на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
Таким чином відповідно до Порядку, Фонд соціального страхування від нещасних випадків перераховує кошти Пенсійному Фонду України на підставі даних, що зазначені в акті щомісячної звірки.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач відмовився включити до акту звірки відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсій в зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням громадянина ОСОБА_1
Дія Угоди про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди, заподіяної працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров'я, які пов'язані з виконанням ними трудових обов'язків, яка набула чинності для України 06.10.1995р., не може поширюватись на випадок, про який йдеться у даній справі, оскільки Угода передбачає відшкодування шкоди працівникам роботодавцем Сторони, законодавство якої поширюється на працівника під час отримання каліцтва, іншого ушкодження здоров'я, смерті.
Жодне законодавство з країн-учасниць СНД, які підписали дану Угоду, не могло поширюватись на вищезазначених громадян, так як останні отримали каліцтво в період дії законодавства СРСР.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до вищевказаного Закону.
Відповідно до ст.5 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.
Відповідно до статті 3 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення.
Враховуючи вищезазначені обставини, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції, щодо неправомірності відмови відповідача включати до акту звірки витрат за особовими справами потерпілих, які мають право на отримання пенсії у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, суми пенсій яка виплачена громадянину ОСОБА_1 за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р., є обґрунтованими та законними. Приймаючи до уваги, що судом першої інстанції повно з'ясовано усі обставини справи, які доведені належними доказами і яким надана вірна оцінка, порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права, які б потягли за собою скасування чи зміну оскаржуваної судової постанови судовою колегією не встановлено, а тому колегія суддів вважає за необхідне постанову суду від 03.04.2007р. по даній справі залишити без змін. Доводи апеляційної скарги не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Бердянську Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанову Господарського суду Запорізької області від 21.03.2007 року у справі №27/55/07-АП - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у місячний строк до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги.
Головуючий: А.О. Коршун
судді: Л.П. Туркіна
О.А. Проценко