справа № 2 - 2657/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2010 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області в складі
головуючого судді Філіпенко Л. П.
при секретарі Щербак А. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни»
В С Т А Н О В И В
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит Луганської області (далі УПФУ) про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни». В обґрунтуванні позовних вимог позивачем зазначено, що він має статут «дитини війни» у зв’язку з чим, у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачувана йому пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Вважає положення Законів України «Про державний бюджет України на 2007 рік», «Про державний бюджет Украйни на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частині зупинення дії ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” такими, що не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватись. В уточненні до позову просить зобов’язати відповідача нарахувати на його користь недоплачену як дитині війни щомісячну допомогу з 9 липня по 31 грудня 2007 року, з 22 травня по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по цей час, та робити в подальшому нарахування та виплату щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розміри 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на час виплати, стягнути з відповідача понесені ним судові витрати по сплаті державного мита 8 грн. 50 коп., та оплати за ІТЗ – 37 грн., усього 45 грн.,50 коп., розглянути справу за її відсутністю.
У судове засідання представник УПФУ також не з’явився, на адресу суду надійшли заперечення УПФУ проти позову, у яких вiдповiдач посилається на те, що з вимогами, які викладені у позовній заяві не погоджується з наступних підстав:
- згідно зі ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, що набрав чинності з 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 мінімальної пенсії за віком. Разом з цим статтею 7 цього Закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України. Статтею 110 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, вводяться з 1 січня 2006 року, а статтею 6 – в 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за узгодженням з Комітетом Верховної Ради України по питаннях бюджету. В 2006-2007 роках Урядом не вводився порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Крім того, звертає увагу суду на те, що на цей час відсутній механізм вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому частини першої статі 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем, що зазначено в Ухвалі Конституційного Суду України № 27-у/2009 від 19 травня 2009 року. Тобто, визначення підвищення до пенсії дитині війни в розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому частини першої статі 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», є невірним. Таким чином, вважає, що всі нарахування позивачу проведені вірно та в межах коштів, виділених з Державного бюджету для виплати підвищень дітям війни На підставі вищевикладеного, просить відмовити позивачу в задоволенні позову. (а.с.10).
Суд, дослідивши докази у їх сукупності та оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, що базується на засадах відносності та припустимості доказів, доходить висновку вважати позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлено, що дійсно ОСОБА_1 має правовий статус «дитина вiйни», що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1 (а.с.4).
Вiдповiдно до статті 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» вiд 18 листопада 2004 року, що набрав чинностi 01 сiчня 2006 року, дiтям вiйни пенсiя або щомiсячне довiчне грошове утримання чи державна соцiальна допомога, що виплачується замiсть пенсі, пiдвищуються на 30 вiдсоткiв мiнiмально пенсiї за вiком.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рiк» дiя статтi 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» зупинена. Потім рiшенням Конституцiйного Суду України вiд 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статтi 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рiк», якими була зупинена дiя статтi 6 Закону Украни «Про соцiальний захист дiтей вiйни», визнанi такими, що не вiдповiдають Конституцi. Тобто, за перiод з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року ОСОБА_1 має право на отримання підвищення до пенсії на пiдставi ст. 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни».
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актів України» вiд 28 грудня 2007 року внесено змiни до Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни», зокрема статтею 6 вказаного Закону пiсля внесения змiн передбачалось, що дiтям вiйни до пенсiї або щомiсячного довiчного грошового утримання державної соціальної допомоги, що виплачується замiсть пенсiї, виплачусться пiдвищення у розмiрi надбавки, встановленої для учасників вiйни. Рiшенням Конституцiйного Суду України № 10-рп/2008 вiд 22 травня 2008 року положення пункту 28 роздiлу II «Внесення змiн до деяких законоданчих актiв України», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України» вiд 28 грудня 2007 року щодо внесення змiн до Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» визнані такими, що не вiдповiдають Конституцiї України. Тобто, за перiод з 22 травня до 31 грудня 2008 року ОСОБА_1 має право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст. 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей війни».
Відповідно до статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 року № 835-УІ було надане право КМУ у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм закону про «Про соцiальний захист дiтей вiйни».
Це правило застосовується нарахування та виплати і у 2010 році дітям війни пенсії або щомiсячного довiчного грошового утримання чи державної соцiальної допомоги, що виплачується замість пенсі, тобто вони підвищуються на 30 вiдсоткiв мінімальної пенсії за віком.
Законом Украни «Про соцiальний захист дiтей вiйни» визначено основи соцiального захисту дiтей вiйни та гарантовано їх соцiальну захищеність шляхом надання пільг i державної соцiальної пiдтримки. Статтею 6 цього Закону передбачено виплату державної соціальної пiдтримки дiтей вiйни, яка додатково виплачується до пенсії. Вказана соціальна пiдтримка не може розцiнюватись як пенсiя або її складова частина. Тобто, йдеться мова про рiзнi види правовiдносин в системi соцiального забезпечення та державної соціальної підтримки.
Тому суд вважає, що позовні вимоги у частині зобов’язання УПФУ робити перерахунок підвищення пенсії у разi підвищення мiнiмальної пенсiї за вiком надалi також пiдлягають задоволенню.
Згідно до ч.1 ст.88 ЦПК Украини «стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати», тобто і в цей частині позовні вимоги підлягають задоволенню, але за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 3, 19, 22, 55, 92, 152 Конституції України, ст. 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", ст. 58 Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік", ст. 54 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік, ст. ст. 1, 3, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (в ред. від 09.07.2007р.), ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум”, ст. 17 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, ст. ст. 1, 5, 28, розд. ХV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Рішення Конституційного Суду України за № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, на підставі ст.ст.3,8,15, 82, 88, 118, 119 ЦПК України
Р Е Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит Луганської області здiйснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмiрi 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсiї за вiком як дитинi вiйни з 9 липня по 31 грудня 2007 року, з 22 травня по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по цей час, з урахуванням фактично виплачених сум та робити в подальшому нарахування та виплату щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розміри 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на час виплати .
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок держави понесені ним судові витрати - по сплаті державного мита 8 грн. 50 коп., та оплати за ІТЗ 37 грн., усього 45 грн. 50 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя
рішення надрукована в дорадчій кімнаті