справа № 2ц - 2998/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2010 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області в складі:
судді Філіпенко Л.П.
при секретарі Щербак А.М.
розглянувши у попередньому відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання правочину дійсним та права власності на нерухоме майно
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2., в якому просить визнать за неї право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 зі господарчими і побутовими будівлями та спорудами.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на то, що відповідачка, ОСОБА_2., є рідною сестрою та єдиним спадкоємцем другої черги за законом після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Смерть ОСОБА_4 зареєстрована Краснокутською селищною радою Антрацитівського району Луганської області 08 січня 1987 року, актовий запис № 4. ОСОБА_4 на праві приватної власності належав житловий будинок АДРЕСА_1, позначений у плані під літерою «А» з тамбуром літ. а, ганком літ. а1, загальною площею 48.9 кв.м, житловою площею 37.9 кв.м., зі слідуючими господарчими і побутовими будівлями та спорудами: вбиральня літ Е, огорожі, споруди № 1-3. Відповідачка після смерті брата переважно постійно мешкала у вищевказаному будинку, тобто фактично прийняла спадщину. Інших спадкоємців окрім неї немає. Той факт, що відповідачка фактично прийняла спадщину та згідно ч. 3 ст.1268, 1261, ч.5 ст. 1268 Цивільного кодексу, дало їй підстави вважати себе власницею житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1. 02 лютого 2010 року між сторонами був укладений договір купівлі–продажу, відповідно до якого ОСОБА_2. продала, а ОСОБА_1 купила житловий будинок з належними до нього господарчими та побутовими будівлями та спорудами АДРЕСА_1. При укладенні договору купівлі-продажу нерухомого майна нами було погоджено всі істотні умови купівлі-продажу. Зокрема, щодо ціни, передачі майна у власність, оформлення договору в нотаріальній конторі тощо. 02 лютого 2010 року ОСОБА_1 заплатила відповідачці готівкою 2000 (дві тисячі) грн., що підтверджується її розпискою, та передала ОСОБА_1 ключі від будинку і всі правовстановлюючі документи, дозволила її туди переїхати та взяла на себе обов’язок оформити договір купівлі-продажу нотаріально у термін до 01 червня 2010 року, мотивуючи це поганим станом здоров’я та необхідністю оформити на себе правовстановлюючі документи на спадщину. ОСОБА_1 виконала усі умови нашої угоди - переїхала у вказаний будинок та з того часу постійно мешкає у ньому, почала робити там ремонт, сплачує усі комунальні послуги. Проте до теперішнього часу відповідачка не здійснила дій щодо нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, в зв’язку з чим ОСОБА_1 змушена звернутися до суду з даним позовом.
Таким чином, ОСОБА_1 вважає себе добросовісним покупцем і власницею житлового будинку з належними до нього господарчими та побутовими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: вул. Октябрська, 68 селища Красний Кут Антрацитівського району Луганської області і змушена звернутися до суду з даним позовом про визнання за нею права власності на нерухоме майно з метою захисту свого права на нього.
У судове засідання сторони не з’явилися, просять розглянути справу без їх присутствія, позивачка ОСОБА_1 позов підтримує, відповідачка ОСОБА_2. позов визнала (а.с. 37, 38).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає вимоги ОСОБА_5 підлягаючими задоволенню, оскільки сукупність добутих у суді доказів вірогідно підтверджується їхня законність і обґрунтованість.
При цьому суд виходить із диспозитивності прав сторін за того, що згідно зі ст. 10 ЦПК України, обставини цивільних справ встановлюються судом за принципом загальності. Суд же, зберігаючи об’єктивність та неупередженість, лише створює необхідні умови для всебічного і повного дослідження обставин справи. При досліджені і оцінці доказів, встановленні обставин справи і ухваленні рішення незалежний від висновків органів влади, експертиз або окремих осіб. Згідно ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів. Крім того, згідно ст. 60 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на основу своїх вимог або заперечень.
Судом установлено, що дійсно що відповідачка ОСОБА_2, є рідною сестрою та єдиним спадкоємцем другої черги за законом після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Смерть ОСОБА_4 зареєстрована Краснокутською селищною радою Антрацитівського району Луганської області 08 січня 1987 року, актовий запис № 4 (а.с.4 -7). ОСОБА_4 на праві приватної власності належав житловий будинок АДРЕСА_1, позначений у плані під літерою «А» з тамбуром літ. а, ганком літ. а1, загальною площею 48.9 кв.м, житловою площею 37.9 кв.м., зі слідуючими господарчими і побутовими будівлями та спорудами: вбиральня літ Е, огорожі, споруди № 1-3 (а.с.8-10). Відповідачка після смерті брата переважно постійно мешкала у вищевказаному будинку, тобто фактично прийняла спадщину (а.с.11). Інших спадкоємців окрім неї немає. Той факт, що відповідачка фактично прийняла спадщину та згідно ч. 3 ст.1268, 1261, ч.5 ст. 1268 Цивільного кодексу, дало їй підстави вважати себе власницею житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1. 02 лютого 2010 року між сторонами був укладений договір купівлі–продажу, відповідно до якого ОСОБА_2. продала, а ОСОБА_1 купила житловий будинок з належними до нього господарчими та побутовими будівлями та спорудами АДРЕСА_1. При укладенні договору купівлі-продажу нерухомого майна нами було погоджено всі істотні умови купівлі-продажу. Зокрема, щодо ціни, передачі майна у власність, оформлення договору в нотаріальній конторі тощо. 02 лютого 2010 року ОСОБА_1 заплатила відповідачці готівкою 2000 (дві тисячі) грн., що підтверджується її розпискою (а.с.27-30).
Згідно статті 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, тому відповідачка дійсно набула права власності в порядку спадкування за законом на об’єкт нерухомого майна - житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1, який є предметом даного спору.
Згідно зі ст. 209 Цивільного кодексу України правочин, вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Відповідно до ст. 657 Цивільного Кодексу України договір купівлі-продажу майна укладається у письмовій формі і підлягає, зокрема, нотаріальному посвідченню.
Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 220 Цивільного Кодексу України, якщо сторони домовилися щодо всіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
На підставі вищевикладений суд доходить висновку, що зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 15, 30, 62 ЦПК України, ст. ст. 15, 220,328, 1261 ЦК України
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1, позначений у плані під літерою «А» з тамбуром літ. а, ганком літ. а1, загальною площею 48.9 кв.м, житловою площею 37.9 кв.м., зі слідуючими господарчими і побутовими будівлями та спорудами: вбиральня літ Е, огорожі, споруди - № 1-3.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя
рішення надруковане у дорадчій кімнати