№2-А-911/10
Категорія 2.30
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 вересня 2010р. м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира
В складі: суддя Грибан І.О.
секретар Шпаковська Ю.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Житомирської міської ради про визнання дій та рішення неправомірними –
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з даним позовом, в обгрунтування якого в судовому засіданні зазначав, що є власником квартири АДРЕСА_1. Квартира розташована на першому поверсі п’ятиповерхового будинку. Позивач є людиною похилого віку, разом з ним проживають двоє неповнолітніх онуків. Температура в квартирі є незадовільною, через що діти хворіють. В вересні 2009року він звернувся до відповідача для вирішення питання облаштування в квартирі індивідуальної системи опалення, але отримав відмову ( лист від 10.09.09року). Вважаючи відмову в наданні дозволу неправомірною, просить зобов’язати відповідача надати дозвіл на відключення його квартири від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання.
Представник відповідача проти позову заперечував. Зазначав, що відповідно до наказу Міністерства будівництва , архітектури та житлово-комунального господарства №169 від 06.11.07р. надання дозволу на відключення окремих приміщень (квартир, секцій, під’їздів) в будинках заборонено. Комісія має право не розглядати заяву громадян про відключення від мереж ЦТП до прийняття рішення про відключення всього будинку.
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши надані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково виходячи з наступного.
Між сторонами виник спір з правовідносин в сфері споживання житлово-комунальних послуг, зокрема здійснення відповідачем, як органом владних повноважень організаційних та контролюючих функцій щодо забезпечення дотримання вимог законодавства у цій сфері ( ст.6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», надалі - Закону ) .
Так, відповідно до пп.10,12 ст. 7 Закону до повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить здійснення контролю за дотримання законодавства у сфері захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг та вирішення інших питань у цій сфері відповідно до законів.
Згідно до вимог ст.ст..20,26 Закону споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. У разі зникнення потреби в отриманні послуг або відмови споживача від користування послугою, споживач має право розірвати договір у порядку встановленому законом.
Позивач в вересні 2009року з метою встановлення індивідуального опалення квартири звернувся в постійно діючу міжвідомчу комісію з вказаних питань. На заяву відповідач надав відповідь від 10.09.09р. №25/Г-6073 в якій, з посиланням на наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства №169 від 06.11.07р. вказував на наявність заборони видачі дозволів на відключення окремих житлових приміщень в багатоквартирних будинках.
Згідно до вимог ст.ст..20,26 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” та ст..24 Закону України «Про теплопостачання» споживач (фізична чи юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору) має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. У разі зникнення потреби в отриманні послуг або відмови споживача від користування послугою, споживач має право розірвати договір у порядку встановленому законом. Захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюється , крім вказаних законів, Законом України «Про захист прав споживачів».
Відповідно до вказаних законів відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення ( надалі ЦО) та постачання гарячої води ( надалі ГВП) при відмові споживачів від централізованого теплопостачання здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.
До листопада 2007р. такий порядок встановлювався відповідно до наказу Міністерства будівництва , архітектури та житлово-комунального господарства №4 від 22.11.05р. і передбачав відмову в наданні дозволу на відключення лише в разі неможливості забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому( п. 2.2.2). При цьому враховуються технічні рішення теплопостачання будинків, викладені в додатку №3 до Наказу. Питання дозволу на відключення мало розглядатися на засіданні Комісії з участю споживача (п.2.2.3). Перенесення розгляду питання могло бути лише за умови погодження дати наступного розгляду із споживачем та з підстав підготовки рішення про відключення від мереж ЦО і ГВП всього будинку( під’їзду або секції).
Змінами, внесеними до цього наказу наказом Міністерства будівництва , архітектури та житлово-комунального господарства №169 від 06.11.07р. розділ 2. наказу змінено і ним передбачається лише порядок прийняття рішення щодо відключення окремого житлового будинку.
Порядок надання дозволів на відключення окремого жилого приміщення в багатоквартирних житлових будинках взагалі відсутній.
Відповідно до вимог ст. 22 Конституції України гарантується, що при прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.1996р., при здійснення правосуддя судам під час розгляду справи необхідно піддавати оцінці нормативно-правові акти на відповідність їх як Конституції України так і закону, якщо при цьому буде встановлено, що нормативно –правовий акт, який підлягає застосуванню не відповідає чи суперечить законові, суд зобов’язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відтак, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору застосуванню підлягають саме вимоги ст.ст..20,26 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” та ст..24 Закону України «Про теплопостачання», відповідно до яких споживач (фізична чи юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору) має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. У разі зникнення потреби в отриманні послуг або відмови споживача від користування послугою, споживач має право розірвати договір у порядку встановленому законом.
Доводи представника відповідача , про правомірність відмови в задоволенні заяви позивача на відключення від мереж опалення його квартири, з посиланням на вимоги зазначеного вище наказу №169 від 06.11.07р. судом до уваги не приймалося, оскільки положеннями цього наказу звужено права громадян, визначені відповідними законами, що регулюють вказані правовідносини, зокрема «про житлово-комунальні послуги», Про теплопостачання», «Про захист прав споживачів».
Керуючись ст..11,52,69,71,158,160,163 КАС України, Законами України: «Про житлово-комунальні послуги», «Про теплопостачання», «Про захист прав споживачів», суд –
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати неправомірними відповідь виконавчого комітету Житомирської міської ради в особі заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради від 10.09.09р. за №25/Г-1073 щодо відмови в розгляді заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1..
Зобов’язати виконавчий комітет Житомирської міської ради в особі Міжвідомчої комісії з питань пов’язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання розглянути заяву ОСОБА_1 з питання про надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Богунський районний суд протягом десяти днів, починаючи з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо така не була подана.
Суддя :
Строк виготовлення повної постанови та отримання її копії в канцелярії суду – 08.09.2010р.
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-911/2010
- Суд: Снігурівський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Грибан Інна Олександрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.10.2017
- Дата етапу: 30.10.2017