Справа № 2-1439/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2010 року
Новокаховський міський суд Херсонської області в складі:
головуючої судді Ведяшкіної Ю.В.
при секретарі Кравчук С.В.
за участю представника позивача: Давидюк Т.М.
представника відповідача: ОСОБА_1
відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Каховка Херсонської області цивільну справу за позовом ВАТ «ЕК»Херсонобленерго» в особі Новокаховського РЕЗ і ЕМ до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної порушенням ПКЕЕН, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача шкоди у сумі 11747 грн. 36 коп., посилаючись на те, що 11.02.2010 року, контролерами Новокаховського РЕЗ і ЕМ у відповідача проводилася перевірка додержання абонентом Правил користування електроенергією для населення, в результаті якої було виявлено без облікове користування електроенергією (змонтована прихована проводка з перемикачем, що відключає електролічильник від напруги), при виключенні перемикача диск електролічильника не обертається, але електроприлади працюють. У зв’язку з цим було складено акт порушення ПКЕЕН № 217583, примірник якого вручений споживачу. Просить суд стягнути з відповідача суму збитків 11747,36 грн.
У судовому засіданні представник позивача змінив позовні вимоги у зв’язку з здійсненням перерахунку по акту з моменту підписання договору про користування електроенергії від 26.09.2009 року, просив стягнути з відповідача суму заподіяної шкоди у розмірі 1489 грн. 86 коп.
Відповідач в судовому засіданні змінені позовні вимоги представника позивач визнав повністю.
Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 11.02.2010 року контролерами Новокаховського РЕЗ і ЕМ у відповідача проводилася перевірка додержання абонентом Правил користування електроенергією для населення, в результаті якої були виявлені порушення зазначених правил, що зафіксовано в акті перевірки від 11.02.2010 року № 217583.
Згідно із вимогами постанови НКРЕ від 04.05.2006р. № 782 Новокаховським РЕЗ та ЕМ був проведений розрахунок заподіяних збитків на загальну суму 1489 грн. 86 коп. Добровільно зазначені збитки відповідач не відшкодовує, окрім того, відповідач з позовом про визнання акту № 217583 від 11.02.2010 року недійсним не звертався.
Відповідно до п.53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених ПКМУ від 26 липня 1999 р. N 1357, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника. На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання (у випадках, передбачених пунктом 35 цих Правил), а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача. Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності. У разі відмови споживача відшкодувати збитки енергопостачальник передає справу до суду. Якщо між споживачем і енергопостачальником не досягнуто згоди про користування електричною енергією, її оплату, збереження приладів обліку тощо, спірні питання вирішуються в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 48; 53 Правил користування електричною енергією для населення споживач несе відповідальність згідно із законодавством за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладу обліку; у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією складається акт, який підписується представником енергопостачальника і споживачем. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електроенергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.
Відповідно до ст.ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії зобов’язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення правил користування електричною і тепловою енергією. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Оскільки порушенням відповідачем ОСОБА_2 Правил користування електричною енергією для населення, завдані збитки позивачу в сумі 1489 грн. 86 коп., що визначені Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 782, тому заподіяна шкода повинна бути відшкодована відповідачем в повному обсязі.
В ідповідно до ст.ст. 87, 88 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача судові витрати у розмірі 237,48 грн., які сплачені позивачем.
На підставі ст.ст. 26, 27 ЗУ “Про електроенергетику “, п.53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМ України від 26.07.1999 року № 1357, постановою НКРЕ №782 від 04.05.2006 року, керуючись ст.ст. 10,60,131,212,215, 224-233 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ВАТ “Херсонобленерго” в особі Новокаховського РЕЗ і ЕМ збитки в сумі 1489 грн. 86 коп.; судовий збір в сумі 117 грн. 48 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн. 00 коп., а всього 1727 грн. 34 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Херсонської області через Новокаховський міський суд.
Суддя Ю.В. Ведяшкіна