Судове рішення #11162179

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ВІННИЦЬКОЇ  ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

21  вересня 2010 року                                            м. Вінниця

         Колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області у складі:

                                     Головуючого : Колоса С.С.

 Суддів :  Іващука В.А., Ващук В. П.

                                       При секретарі : Топольській В. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2  про визнання права власності, поділ будинку та земельної ділянки  за апеляційною скаргою ОСОБА_1  на рішення Ленінського районного суду  м. Вінниця від   16  серпня  2010 року, -

у с т а н о в и л а :

Рішенням  Ленінського районного суду м. Вінниця від  16  серпня 2010 року  в зазначеному позові відмовлено .

Своє рішення суд першої інстанції мотивував тим, що позивачкою не наведено жодної норми матеріального права за якою за нею має бути визнано право власності на частину будинку і частину земельної ділянки  .

    У апеляційній скарзі  ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким її вимоги задовольнити, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, на порушення норм матеріального та процесуального  права  .

    Перевіривши законність і обґрунтованість рішення у межах заявлених вимог та доводів апеляційних скарг, заслухавши ОСОБА_1, яка просить рішення скасувати з підстав викладених у скарзі, ОСОБА_2, яка просить скаргу залишити без змін, прокурора, яка вважає, що підстав для скасування рішення не має, колегія суддів вважає, що подану скаргу слід задовольнити частково   з наступних підстав .

         Відповідно до ст. 213  ЦПК України рішення суду повинно бути законним та обгрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з"ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні  .

         Відмовляючи в позові, суд першої інстанції зазначив, що позивачкою не наведено жодної норми матеріального права за якою за нею має бути визнано право власності на будинок .

         Однак з таким висновком суду погодитись неможливо .

         Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ ( майно ), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном .

         Згідно ст. 321  ЦК України  право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні .

         Судом першої інстанції встановлено, і не заперечується сторонами, що рішення Ленінського  районного суду  м. Вінниця  від  18 травня 1984 року визнано за ОСОБА_2 право власності на  100 % будинковолодіння, що розташовано  по АДРЕСА_1  м. Вінниця  ( а. с. 11 ). Цим же рішенням зобов"язано ОСОБА_2  переоформити  33 % цього ж будинковолодіння на ОСОБА_1  по досягненню нею  18 річного віку. З вказаного вбачається, що вище зазначеним рішенням за ОСОБА_1  фактично визнано права власності на частку у спірному домоволодінні .

         Згідно ст. 16  ЦК України  кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого немайного або майнового права та інтересу.

         Твердження суду першої інстанції викладені в мотивувальній частині про те, що правовідносини можливо врегулювати в позасудовому порядку є необгрунтованими, так як між сторонами виник спір щодо наявності права власності на частину в будинку, який можливо вирішити лише в порядку цивільного судочинства .

         Відповідно до ст. ст. 256, 257 ЦК України   позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.  Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки .

         З справи вбачається, що рішення Ленінського районного суду  м. Вінниця від 18 травня 1984 року позивачка дізналась у 2008 році та  в цей же рік звернулась з позовною заявою, а тому строк давності нею не пропущено .

         Висновок суду першої інстанції, що позивачкою не наведено жодної норми матеріального права за якими за нею має бути визнано право власності на частку в спірному домоволодінні є безпідставним, так як в позовній заяві є посилання на зазначені вище норми .

         Колегія суддів вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1 право власності на  33 %  домоволодіння, що розташоване  по АДРЕСА_1  м. Вінниця та, що будинок слід розподілити згідно  варіанту 2 висновку судової будівельно – технічної експертизи  562 / 563 / 564  від  26 квітня 2010 року, так як при такому розподілі необхідно провести мінімум будівельних робіт  .

         Однак, колегія суддів вважає, що у вимогах про поділ земельної ділянки слід відмовити, так як ОСОБА_2  згідно державного акту серія АЖ № 776878, є власницею земельної ділянки площею  0, 0681 га та даний акт не визнано недійсним та не скасовано .

         Враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції скасувати в частині відмови у визнанні права власності на частину домоволодіння та в цій частині ухвалити нове, яким вимоги задовольнити .

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів,  -

В и р і ш и л а  :

Апеляційну скаргу  ОСОБА_1  - задовольнити частково .

Рішення Ленінського районного суду м. Вінниця   від  16  серпня  2010 року – скасувати та ухвалити нове, яким :

Визнати за ОСОБА_1  право власності на  33 % домоволодіння, що розташоване по  АДРЕСА_1  м. Вінниця  .

Розподілити будинок  по АДРЕСА_1  м. Вінниця, виділивши у власність ОСОБА_1 згідно висновку  експерта  № 562 / 563 / 564   від  26 квітня 2010 року кімнату площею  26, 5  кв. м. .

Зобов"язати ОСОБА_1  закласти дверний проріз з кімнати площею  10, 7  кв. м. та обладнати дверний проріз .

В інших вимогах відмовлено  .  

Рішення набирає законної сили з дня його проголошення .

Протягом двадцяти днів з дня проголошення на рішення може бути подано касаційна скарга до Верховного Суду України  .

                  Судді  :

          З оригіналом згідно  :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація