Судове рішення #111788409

справа № 216/1288/20

номер провадження № 2-о/216/11/21



УХВАЛА

про залишення заяви без розгляду


03 вересня 2021 року м. Кривий Ріг

                                                                Дніпропетровської області

Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі головуючої судді Сидорак В.В.,

з участю секретаря судового засідання Балі А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кривого Рогу цивільну справу за заявою представника заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , заінтересована особа - Снігурівська державна нотаріальна контора, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, -


                                                            В С Т А Н О В И В:


Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

04 березня 2020 року ухвалою суду було відкрито провадження по справі та призначено розгляд справи на 02 квітня 2020 року. 02 квітня 2020 року на адресу суду надійшла заява від представника заявника ОСОБА_2 про відкладення розгляду справи в зв`язку з провадженням на території України карантину. В зв`язку з клопотанням представника заявника розгляд справи відкладено на 05 травня 2020 року. 05 травня 2020 року на адресу суду надійшла заява представника заявника про відкладення розгляду справи. В зв`язку з заявою представника заявника розгляд справи відкладено на 10 червня 2020 року. 10 червня 2020 року на адресу суду надійшла заява представника заявника ОСОБА_2 про відкладення розгляду справи, в зв`язку з чим розгляд справи було відкладено на 30 липня 2020 року. 30 липня 2020 року за участю представника заявника постановлена ухвалена про витребування доказів та розгляд справи відкладено на 26 жовтня 2020 року. 26 жовтня 2020 року представник заявника в судове засідання не з`явився, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи мається розписка. В зв`язку з неявкою представника заявника та заявника розгляд справи відкладено на 02 лютого 2021 року. 02 лютого 2021 року представник заявника ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, про що в матеріалах справи мається телефонограма від 10.12.2020 року за вих. № 423а, про причини своєї неявки суд не повідомив. В зв`язку з неявкою представника заявника та заявника в судове засідання, призначене на 02 лютого 2021 року, розгляд справи відкладено на 27 квітня 2021 року. 27 квітня 2021 справа була знята з розгляду в зв`язку з перебуванням головуючого судді в нарадчій кімнаті. Наступне судове засідання було призначене на 18 серпня 2021 року, про день та час розгляду справи заявник та його представник були повідомлені належним чином шляхом направлення смс - повідомлення, які вони отримали, про що в матеріалах справи маються довідки про доставку смс. Однак в судове засідання 18 серпня 2021 року вони не з`явилися, про причини своєї неявки суд не повідомили. 18 серпня 2021 року в зв`язку з черговою неявкою сторін в судове засідання, розгляд справи було відкладено до 3 вересня 2021 року на 08.30 годину, про що заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 були повідомлені шляхом направлення смс-повідомлення, які отримали, в підтвердження чого в матеріалах справи маються довідки про доставку смс.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Вимогами ч. 1 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 2 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Згідно з нормами статті 17 Конвенції, жодне з положень цієї Конвенції не може тлумачитись як таке, що надає будь-якій державі, групі чи особі право займатися будь-якою діяльністю або вчиняти будь-яку дію, спрямовану на скасування будь-яких прав і свобод, визнаних цією Конвенцією, або на їх обмеження в більшому обсязі, ніж це передбачено в Конвенції.

Ратифікуючи зазначену Конвенцію, Україна взяла на себе зобов`язання гарантувати кожній особі права та свободи, закріплені в Конвенції, включаючи право на справедливий судовий розгляд протягом розумного строку.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 43 ЦПК України, учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Згідно з частиною першою статті 44 ЦПК України, особи, учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Згідно з частиною п`ятою статті 223 ЦПК України, у разі повторної неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.

Згідно з частиною третьою статті 131 ЦПК України, учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.

Відповідно до вимог частини третьої статті 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи.

Отже, виходячи з положень ст. 223, 257 ЦПК України позовна заява залишається судом без розгляду у разі сукупності певних умов, а саме належне повідомлення позивача про час та місце проведення судового розгляду; позивач повторно не з`явився у судове засідання; від позивача не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

При наявності сукупності зазначених умов, причини повторної неявки у судове засідання позивача, який належним чином був повідомлений про місце і час слухання справи, правового значення не мають.

Поважність причини неявки позивача враховується при першій неявці.

Зважаючи на вказані норми закону та їх роз`яснення слід вважати, що суд при першій неявці позивача позбавлений можливості розгляду справи за відсутності позивача (його представника) у судовому засіданні у випадку належного повідомлення позивача про час та місце судового розгляду та за відсутності його заяви про розгляд справи у його відсутності, натомість взмозі відкласти розгляд справи. При повторній же неявці позивача (його представника) у випадку належного повідомлення про час та місце судового розгляду та за відсутності заяви про розгляд справи у відсутності позивача, суд позбавлений можливості розгляду справи, відкладення розгляду, незважаючи на причини неявки та зобов`язаний залишити позовну заяву без розгляду.

В постанові Верховного Суду від 22 травня 2019 року у цивільній справі №310/12817/13 викладено правову позицію, згідно якої процесуальний закон не вказує на необхідність врахування судом поважності причин повторної неявки позивача до суду. Такі положення процесуального закону пов`язані із принципом диспозитивності цивільного судочинства, у відповідності до змісту якого особа, яка бере участь у справі, самостійно розпоряджається наданими їй законом процесуальними правами. Зазначені наслідки настають незалежно від причин повторної неявки, які можуть бути поважними. Таким чином, навіть маючи докази поважності причин неявки позивача, суд повинен залишати позовну заяву без розгляду. Зазначена норма дисциплінує позивача, як ініціатора судового розгляду, стимулює його належно користуватися своїми правами та не затягувати розгляд справи. Якщо позивач не може взяти участь в судовому засіданні, він може подати заяву про розгляд справи за його відсутності. Така заява може бути подана на будь-якій стадії розгляду справи. Правове значення в даному випадку має лише належне повідомлення позивача про день та час розгляду справи, повторність неявки в судове засідання та неподання заяви про розгляд справи за відсутності позивача.

Тобто, позовна заява при повторній неявці в судове засідання належним чином повідомленого позивача (представника позивача) залишається без розгляду незалежно від причин його неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

Слід відзначити, що позивач та його представник, які переважно найбільш зацікавлений у розгляді справи, повинен демонструвати своєю поведінкою сумлінність реалізації своїх процесуальних прав та виконання обов`язків.

Вивчивши матеріали справи, суд визнає, що заявник та його  представник повторно не з`явились до суду, хоча були належним чином повідомлений про день та час розгляду справи заздалегідь, шляхом скерування смс-повідомлень, в зв`язку з поданням відповідної заяви представником  заявника (а.с. 20), при цьому суд врахував положення ч. 5 ст. 130 ЦПК України відповідно до якої, вручення судової повістки представникові учасника справи вважається врученням повістки і цій особі, тим самим зловживаючи своїми процесуальними правами, затягують розгляд справи. На підставі вищевикладеного суд вважає за необхідне залишити заяву без розгляду у зв`язку з повторною неявкою в судове засідання належним чином повідомленого заявника та його представника.

Разом із цим, суд роз`яснює, що відповідно до ч. 2 ст. 257 ЦПК України після усунення умов, що були підставою для залишення заяви без розгляду, заявник має право звернутися до суду повторно.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 43, 223, 257, 260-261, 353-354 ЦПК України, суд –


                                                       П О С Т А Н О В И В :


За заявою представника заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , заінтересована особа - Снігурівська державна нотаріальна контора, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.


Суддя                                                                                                               В.В. Сидорак


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація