Судове рішення #11179109

     

Справа № 2- 250/2010 р.

                                                                                                                         

                                                                 РІШЕННЯ

                                                     ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

 09 червня 2010 року    

    Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:

    головуючого – судді Сергійко В.В.,

    при секретарі Тишкевич К.Б.,

з участю представника позивача ОСОБА_1,  

представника відділу Держкомзему Якубчук В.В.,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Черняхові справу за позовом ОСОБА_3 до територіальної громади в особі Видиборської сільської ради, Відділу Держкомзему в Черняхівському районі про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну ділянку,  

ВСТАНОВИВ:

    ОСОБА_3  звернувся  до суду із позовною заявою, в якій вказував що його мати ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Видибор Черняхівського району. В зв’;язку з цим, що в його свідоцтві про народження його прізвище та прізвище матері вказано як «ОСОБА_4», в той час, як в свідоцтві про смерть матері та в сертифікаті на земельну ділянку (пай) прізвище матері вказано як «Шмідт», позивач не має можливості оформити свідоцтво про право на спадщину.  Крім того, до складу спадкового майна після смерті ОСОБА_4 увійшла земельна ділянка, яка у відповідності із сертифікатом на право на земельну частку (пай) належить на ОСОБА_4 В зв’язку з тим, що ОСОБА_4 за життя не встигла отримати свідоцтво про право власності на земельну ділянку(пай), нотаріус виніс постанову, в якій відмовив позивачеві у оформленні свідоцтва про право на спадщину. В  зв’язку з цим, позивач просив встановити факт, що ОСОБА_4 являлась його матір’ю та визнати за ним право власності на земельну ділянку(пай), як за спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_4

В судовому засіданні позивач  ОСОБА_3   позов підтримав з підстав наведених в ньому,  просив його задовольнити.

    Представник Видиборської сільської ради в судове засідання  не з'явився. До суду надійшла заяви, в якій висловлене клопотання про слухання справи у відсутності  представника Видиборської сільради, позов визнаний в повному обсязі.

Представник Відділу Держкомзему в Черняхівському районі Якубчук В.В. в судовому засіданні позов визнала в повному обсязі.

    Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення  позивача, представника Держкомзему,  суд позов задовольняє із наступних підстав:

    В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Видибор Черняхівського району, що стверджується свідоцтвом про смерть (а.с.7).

    За життя ОСОБА_4 отримала сертифікат на право на земельну частку(пай) розміром 2, 65 га у землях, що перебувають у колективній власності на КСП «Дружба»(а.с.9).      

В свідоцтві про смерть спадкодавиці(а.с.7), а також в сертифікатах на право на земельну ділянку(пай) (а.с. 9), прізвище спадкодавиці записане  як «Шмідт», а в свідоцтві про народження заявника  її прізвище та прізвище заявника як «ОСОБА_4»(а.с. 8).

Згідно ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

    У відповідності із   п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України
від 30.05.08. № 7 “Про судову практику у справах про спадкування», справи про спадкування розглядаються судами  за  правилами позовного  провадження,  якщо  особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів,  що мають юридичне значення,  які  можуть вплинути  на  спадкові  права  й  обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців.

Встановлення факту родинних стосунків в даному випадку необхідне позивачеві  для прийняття та оформлення права на спадщину за законом як сина спадкодавиці, спадкоємця першої черги. Факт того, що ОСОБА_4  являється матір’ю позивача підтверджується показами свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, які ствердили, що ОСОБА_4 являється матір’ю позивача,  а розбіжності в їх прізвищі в документах є помилковими. Також вказаний факт підтверджується довідкою  Видиборської сільської ради про постійне спільне проживання разом із спадкодавицею(а.с.11).

В зв'язку з цим, суд вважає, що слід встановити факт, що ОСОБА_4 являється матір’ю позивача.

      У відповідності із довідкою № 6, державний      акт на право на земельну ділянку  серії ЯБ № 546988 на ОСОБА_4 виготовлений, однак не виданий в зв’язку з тим, що ОСОБА_4 померла(а.с.22). Нотаріус в своїй постанові відмовив позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину, з тих підстав, що у спадкодавиці відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку(а.с.21).

    В п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вказується, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право , є сертифікат про право на земельну частку (пай).

    у відповідності до ст. 328 ЦК України, право власності набувається  на підставах що не заборонені законом.

Право власності вважається набутим, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У відповідності до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюються або не визнається іншою особою.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_4 за свого життя правомірно набула право власності на земельну ділянку, розміром 2, 65 га, яка перебуває у колективній власності сільськогосподарського підприємства «Дружба» Видиборської сільської ради, однак внаслідок смерті не отримала свідоцтво про право власності. Вказане право не припинилось зі смертю спадкодавиці і в силу  ст. 1218 ЦК України увійшло до складу спадщини.  

Позивач  у відповідності із довідкою № 456 від 27 жовтня 2009 року(а.с.11) проживав разом із спадкодавицею ОСОБА_4, а тому у відповідності із  ст. 1261 ЦК України, 1268 ч. 3 ЦК України,  являється спадкоємцем першої черги та вважається таким,  що прийняв спадщину.

Згідно із ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

    В п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року роз’яснено, що відповідно до ст.. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування.(зі збереженням її цільового призначення при підтвердженні цього права спадкодавця Державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом).

Згідно із ч. 1 п «г» ст. 813 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

В зв’язку з цим, та оскільки з моменту відкриття спадщини пройшло шість місяців, інших спадкоємців немає, слід визнати за ОСОБА_3  право власності на спірну земельну ділянку , як за спадкоємцем першої черги  за законом після смерті ОСОБА_4      

    На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 60, 256-259 ЦПК  України, суд, -

                                                                РІШИВ :

    Встановити факт, що ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2  в с. Видибор Черняхівського району Житомирської області,   являлась матір’ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати право власності на земельну ділянку, розміром 2, 65 га, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства «Дружба» Видиборської сільської ради Черняхівського району Житомирської області у відповідності із сертифікатом на право на земельну частку(пай) серії НОМЕР_1 від 17 березня 2000 року,  виданим на ім’я ОСОБА_4, за ОСОБА_3, як за спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_4

    До суду може бути подано заяву про апеляційне оскарження рішення протягом десяти днів  з дня його проголошення.

    На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Житомирської області через Черняхівський районний суд протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження, або у строк, встановлений для подачі такої заяви  без попередньої її подачі.

    Головуючий-суддя: (підпис) В.В.Сергійко

    Копія: вірно

    Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація