- яка притягається до адмін. відповідальності: Шандра Віталій Миколайович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/3810/21
Провадження № 3/210/1586/21
П О С Т А Н О В А
іменем України
"06" вересня 2021 р. м. Кривий Ріг
Суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Ступак С.В. розглянувши матеріали, які надійшли з Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
14 липня 2021 року на адресу Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу надійшов Протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №125188 від 07.07.2021 року складений старшим інспектором полку ПП в м. Кривий Ріг капітаном поліції Чукіним Г.М., з якого вбачається, що 27.06.2021 року о 15 годині 20 хвилин водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем Деу, д.н.з. НОМЕР_1 по вулиці Мистецькій у місті Кривий Ріг Металургійного району здійснив наїзд на електричну опору та після чого, залишив свій автомобіль, та водій ОСОБА_1 залишив місце пригоди та поліції не викликав, чим порушив вимоги п. п. 2.10 а, д Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 122-4 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні присутній не був, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом направлення судових повісток на 30 серпня 2021 року та 06 вересня 2021 року, причини неявки суду не повідомив.
Однак, 06 вересня 2021 року, поза межами судового засідання на електрону адресу суду надійшло клопотання захисника-адвоката Чеботар С.О. в інтересах ОСОБА_1 про закриття провадження в адміністративній справі. У вказаному клопотання захисник Чеботар С.О. зазначив, що ознайомившись із матеріалами справи, вивчивши детально складений адміністративний протокол у відношенні ОСОБА_1 вважає, що факт порушення Правил дорожнього руху, а саме п.п. 2.10 а та д кваліфікованими за ч.4 ст. 122 КУпАП в діях водія ОСОБА_1 відсутній. Згідно наявною у ОСОБА_1 копії протоколу в діях останнього згідно протоколу вбачається вказані порушення, за що передбачене відповідальність за ч.4 ст. 122 КУпАП. Після складання адміністративного матеріалу та видачі копії інспектор телефонував та повідомив, що допустив помилку і протокол зіпсований, натомість далі інспектор направив його до суду, зробивши втручання (допис) та повідомивши про це ОСОБА_1 . Окрім того, захисник Чеботар С.О. зазначив, що ОСОБА_1 з місця ДТП не зникав, перебував біля автомобіля та намагався знайти запасне колосе та інструменти, для того, щоб прибрати автомобіль з ділянки дороги.
Стаття 268 КУпАП не вимагає обов`язкової участі у розгляді справи особи, яка притягується до відповідальності, передбаченої ст. 122-4 КУпАП. Відтак, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, вважаю за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Склад адміністративного правопорушення за ст.122-4 КУпАП утворює залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Об`єктивна сторона правопорушення виражається у залишенні місця дорожньо-транспортної пригоди особами, до якої вони причетні (формальний склад). Суб`єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого або евентуального (непрямого) умислу, а тому відсутність умислу на вчинення адміністративного правопорушення виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані з недодержанням установлених правил сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно із ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог п. 2.10 а, д Правил дорожнього руху у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов`язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди та повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати поряд із іншими обставинами, що мають значення для правильного вирішення справи також чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до Правил дорожнього руху України, дорожньо-транспортна пригода – це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.
Залишення місця дорожньо-транспортної пригоди, це дії учасника дорожньо-транспортної пригоди, спрямовані на приховання факту такої пригоди або обставин її скоєння, які спричинили необхідність проведення поліцейськими заходів щодо встановлення (розшуку) цього учасника та (або) розшуку транспортного засобу
Так з наданих пояснень захисника Чеботар С.О. встановлено, що у ОСОБА_1 не було умислу покинути місце ДТП, він перебував біля автомобіля та намагався знайти запасне колесо та інструменти, для того щоб прибрати автомобіль з проїзної частини.
Крім того, в Протоколі серії ААБ №125188, який надійшов до суду для розгляду, наявні виправлення та дописки, а саме, виправлено напис з «ч.4 ст.122» на «ст.122-4», а у примірнику вказаного протоколу, який було надано до суду ОСОБА_2 , вбачається, що інспектором полку ПП зазначено, що ОСОБА_3 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.4 ст.122 КУпАП, що є порушенням прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Тобто, вказані дані не відповідають фактичним обставинам справи та не ґрунтуються на дотриманні норм Закону. Тому, доводи захисника Чеботар С.О. про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП, є обґрунтованими та заслуговують на увагу.
Згідно ч.1 ст.256 КУпАП,протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, який засвідчує факт неправомірних дій, складається за встановленою формою і повинен містити дані про місце, час вчинення, суть правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
У відповідності з п.9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затверджених Наказом МВСУ №1376 від 06.11.2015 року вимагається викладення у протоколі суті адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складений протокол.
Крім того, відповідно до п.7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затверджених Наказом МВСУ №1376 від 06.11.2015 року Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також внесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, відносно якої його складено.
Внесення до оригіналу протоколу додаткових записів-змін щодо юридичної оцінки діяння як більш тяжкого адміністративного правопорушення,передбаченого ст.122-4 КУпАП, є грубим порушенням,що свідчить про невідповідність цього протоколу вимогам Закону.
Відповідно до стаття 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.62 Конституції України, ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а згідно з частиною третьою цієї статті обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.
Враховуючи вимоги ч.3 ст.62 Конституції України, усі сумніви стосовно доведеності вини ОСОБА_4 трактуються на його користь.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, викликають певних сумнівів дії уповноваженої посадової особи, а саме, інспектора поліції, під час складання відповідного протоколу щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпаП в рамках даної справи, отже такий висновок не може бути визнано належним доказом про винуватість водія.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, у зв`язку з чим провадження по даній справі підлягає закриттю.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283-285 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 122-4 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу .
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення у вигляді арешту, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.185-3 КУпАП.
Строк пред`явлення постанови до виконання - три місяці з дня винесення.
Суддя: С. В. Ступак
- Номер: 3/210/1586/21
- Опис: Залишення місця дорожньо-транспортної пригоди
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 210/3810/21
- Суд: Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Ступак С.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.07.2021
- Дата етапу: 28.07.2021