КОПІЯ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2010 року місто Вінниця
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області у складі :
Головуючого : Чуприни В.О.
Суддів : Морозовського В.І, Якименко М.М.
При секретарі : Кирилюк Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Вінницької області справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Хмільницькому районі Вінницької області, Державного казначейства України про поновлення строку звернення до адміністративного суду, стягнення недоплаченої державної допомоги до пенсії як дитині війни та зобов’язання щодо її нарахування в подальшому, за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Хмільницькому районі Вінницької області на рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 12 липня 2010 року, встановила :
У квітні 2010 року ОСОБА_2 звернулись до суду з вказаною позовною заявою про зобов’язання відповідача нараховувати щомісячне підвищення до пенсії як дітям війни з 1 січня 2007 року.
Позивач зазначила, що він відноситься до категорії діти війни та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Посилаючись на відмову відповідача виплачувати підвищення до пенсії у розмірі, встановлену цим законом, просив визнати неправомірною бездіяльність відповідача, зобов’язати останнього зробити нарахування та виплату заборгованості щомісячної доплати до пенсії з 01.01.2007 року .
Рішенням Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 12 липня 2010 року позов задоволений частково: зобов’язано Управління Пенсійного фонду України у Хмільницькому районі Вінницької області нарахувати та виплатити позивачці недораховану щомісячну надбавку до пенсії як дитині війни, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року з урахуванням фактично отриманих сум; стягнуто з Управління Пенсійного фонду України у Хмільницькому районі Вінницької області на користь позивачки витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи у розмірі 120 гривен. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням в частині задоволених вимог, відповідач - Управління Пенсійного фонду України у Хмільницькому районі Вінницької області звернулась зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить судове рішення скасувати і відмовити позивачу у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судом установлено, що позивач відносяться до категорії діти війни.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Отже відповідно до положень вказаного закону пенсія позивачу повинна виплачуватись із збільшенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
При цьому розмір мінімальної пенсії за віком необхідно обраховувати відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першої цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» призупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Статтею 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірах 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України, зокрема положення статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» щодо зупинення дії статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, із 1 січня по 9 липня 2007 року до спірних правовідносин застосуванню підлягали приписи статті 111 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» як такі, що прийняті пізніше в часі, у зв’язку з чим мали пріоритет порівняно зі спеціальною нормою – статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Після прийняття Конституційним Судом України вказаного Рішення знову почали діяти положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тобто з часу прийняття цього Рішення відновлено право на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до п. 41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в наступній редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів».
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України, зокрема, положення п. 41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Зазначені рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими, крім того, вони мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року спірні відносини регулюються відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції закону, яка діяла до 1 січня 2007 року.
Подібні відносини склалися і в 2008 році, оскільки зміни до ст. 6 Закону, що внесені п. 41 розділу 2 закону України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.
За таких обставин судом першої інстанції зроблено обґрунтований висновок про те, що позовні вимоги щодо зобов’язання відповідача щомісячно підвищувати пенсію з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року є обґрунтованим.
Таким чином суд дійшов правильного висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, а бездіяльність відповідача щодо не нарахування вказаного підвищення є незаконною.
Згідно з п.п. 7 п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районних у містах управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства.
Відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов’язань, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується, на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Колегія суддів звертає увагу на те, що мовне викладення резолютивної частини постанови за текстом … «в подальшому терміні», тобто на майбутнє, є неприйнятною, оскільки виплата щомісячного підвищення до пенсії у майбутньому обмежена дією у часі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Ураховуючи зазначене, рішення підлягає зміні, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, який по суті спору прийняв рішення з додержанням вимог закону.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 313, 314, 315 ЦПК України колегія суддів, вирішила :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Хмільницькому районі Вінницької області задовольнити частково.
Рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 12 липня 2010 року змінити, виклавши абзац другий резолютивної частини в такій редакції: «Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Хмільницькому районі Вінницької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІV, за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 р. відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
В решті рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 12 липня 2010 року залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, є остаточним і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий : підпис В.О.Чуприна
Судді : підпис В.І.Морозовський
підпис М.М.Якименко
З оригіналом вірно :
Суддя апеляційного суду В.О.Чуприна