Справа №2-210/2007рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2007 року Криворізький районний суд
Дніпропетровської області
у складі: головуючого судді Савіної Г.О.
при секретарі Дзиговської Т.Б.
за участю: позивача: ОСОБА_1.
розглянувши у попередньому судовому засіданні у м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визначення частки померлого у спільній сумісній власності та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася з вищезазначеним позовом, в судовому засіданні свої вимоги підтримала в повному обсязі, в їх обґрунтування посилаючись на те, що згідно свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_1 вона, а також її мати ОСОБА_2., батько ОСОБА_4, ОСОБА_3., та неповнолітній син позивача ОСОБА_5. набули у спільну сумісну власність домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області. При цьому ніяких угод щодо визначення частки кожного зі співвласників при набутті у власність вказаного домоволодіння вони не укладали.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді належної йому частки домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області.
До дня смерті ОСОБА_4. позивач постійно проживала із ним у спірному домоволодінні, та після його смерті також залишилася проживати там, тобто фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4
Інші спадкоємці першої черги після смерті ОСОБА_4 - ОСОБА_2., ОСОБА_3. - на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 не претендують.
При зверненні позивача у встановлені строки до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину, їй постановою № 432/2-25 від 22.09.2006 року у видачі свідоцтва про право на спадкування було відмовлено, оскільки у спільній сумісній власності подружжя не виділена частка померлого ОСОБА_4
Позивачка просила постановити рішення, яким визначити, що її частка та частки ОСОБА_2, ОСОБА_3. та неповнолітнього ОСОБА_5. в спільній сумісній власності - домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області, дорівнюють по 1/5 частині, що частка померлого ОСОБА_4 також дорівнює 1/5 частині вказаної квартири, і вона є спадковою масою, та визнати за нею право власності на спадкове майно в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4, визнавши за нею в результаті, право власності на 2/5 частки домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області.
Відповідач ОСОБА_3., як видно з повідомлення Криворізького РВ УМВС України в Дніпропетровській області № 29/1860 від 05.03.2007 року (а.с. 20), з 18.11.2004 року перебуває в розшуку за скоєння злочину, 20.12.2006 року був затриманий а території Російської Федерації, та в його відношенні вирішується питання про екстрадицію.
Відповідач ОСОБА_2., згідно її заяви від 12.02.2007 року (а.с. 19), позовні вимоги визнає, проти визнання за позивачем права власності на 1/5 частку домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4, просила розглянути справу за її відсутності.
Виходячи з того, що відповідачем позов визнано в повному обсязі, суд вважає, що рішення
2
у справі можливо постановити при проведені попереднього судового засідання.
Суд, вислухавши пояснення позивача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 ЦПК України. Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
В судовому засіданні, судом встановлено, що згідно свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_1, виданого КСП "Гвардієць" (а.с. 10), позивач, ОСОБА_2., ОСОБА_4, ОСОБА_3., та неповнолітній ОСОБА_5. набули у спільну сумісну власність домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області, про що також свідчить витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно КП "Криворізьке БТІ" від 11.12.2006 року (а.с. 5).
Існування між сторонами договірних відносин щодо визначення їх часток у спільній сумісній власності в судовому засіданні не встановлено.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер (а.с. 11). До дня смерті ОСОБА_1. проживала разом із ним за адресою: домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області, що підтверджується довідкою Недайводської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області № 116 від 25.12.2006 року (а.с. 9).
Позивач зверталася до Першої Криворізької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, але постановою від 22.09.2006 року № 432/2-25 їй у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено у зв'язку із тим, що на ім'я померлого ОСОБА_4 не визначена частка у спільній сумісній власності (а.с. 7).
Згідно ч. 1 ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Таким чином, суд вважає, що оскільки частки кожного із співвласників у праві власності не виділено, то придбане ними шляхом приватизації домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області належать позивачеві, ОСОБА_2, ОСОБА_3, неповнолітньому ОСОБА_5., та ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, на праві приватної спільної сумісної власності.
Відповідно до ст. 370 ЦК України у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленість між ними, законом або рішенням суду. Ті ж самі положення щодо рівності часток співвласників у праві спільної сумісної власності закріплені і в ст. 372 ЦК України про поділ майна, що є у спільній сумісній власності.
Таким чином, оскільки частки співвласників не виділені, то домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області, набуте позивачем, ОСОБА_2, ОСОБА_3, неповнолітнім ОСОБА_5., та ОСОБА_4. приватизації, вважається набутим ними на праві спільної сумісної власності, а частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними і кожному з них належить 1/5 частина будинку, оскільки інше не встановлено домовленість між ними, законом або судом.
Оскільки судом встановлено, що позивачці, ОСОБА_2, ОСОБА_3, неповнолітньому ОСОБА_5., та ОСОБА_4 за час його життя належали по 1/5 частині спірної квартири, то суд виділяє позивачці, ОСОБА_2, ОСОБА_3, неповнолітньому ОСОБА_5. по 1/5 частині домоволодіння, а у власності померлого ОСОБА_4 залишає 1/5 частину зазначеного домоволодіння, яка належала йому за час його життя і яка може бути успадкована позивачем як спадкоємцями за законом, тобто є спадковою масою.
В силу ст. 1268 ч.3 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України (шести місяців) він не заявить про відмову від неї.
На підставі ст. 1261 ЦК України позивач є спадкоємцем першої черги після смерті свого батька ОСОБА_4
Оскільки позивач на час відкриття спадщини постійно проживала разом з ОСОБА_4., та прийняла спадщину після його смерті, то за нею слід визнати право власності на 1/5
3
домоволодіння № АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області в порядку спадкування за законом.
На підставі викладеного ст. ст. 368, 370,1216,1261,1268 ч.3, ЦК України та керуючись ст. ст. 10,11,60,130,224-232 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визначення частки померлого у спільній сумісній власності та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом -задовольнити.
Визначити, що частка ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, кожного окремо, в спільній сумісній власності з ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, -домоволодінні №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області - становить 1/5 частину.
Залишити у власності ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, 1/5 частину домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області, визнавши її спадковою масою.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/5 частину домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області, що належала ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, в порядку спадкування за законом, визнавши за нею в цілому право власності на 2/5 частки домоволодіння №АДРЕСА_1 Криворізького району Дніпропетровської області.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом двадцяти днів з дня подачі заяви на апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення або протягом десяти днів без подачі заяви на апеляційне оскарження.
- Номер: 2-210/2007
- Опис: про позбавлення батьківських прав
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-210/2007
- Суд: Глухівський міськрайонний суд Сумської області
- Суддя: Савіна Г.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.07.2017
- Дата етапу: 05.07.2017