Судове рішення #11254326

справа №   2-150   /2010 рік  

  РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  


26 травня 2010 року   м. Сімферополь  


  Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим в складі:  


головуючого, судді   Онищенко Т.С.,  

при секретарі   Ревенко-Котовської Н.Г.,  


розглянувши   у відкритому  судовому засіданні   цивільну справу   за позовом     ОСОБА_3   до Родниківської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим   про визнання права власності в порядку спадкування за законом   за участю третьої особи – Сімферопольського районного бюро технічної інвентаризації, -  

ВСТАНОВИВ:  

  Позивач звернулась до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи  свої вимоги тим, що вона, як спадкоємець свого чоловіка – ОСОБА_4, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 якого  залишилась спадщина – АДРЕСА_1, не має можливості зареєструвати право власності на спадкове майно в нотаріальному порядку, внаслідок відсутності реєстрації права власності спадкодавця на нерухоме майно у встановленому на даний час порядку/арк. с. 4-5/.  

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі  з підстав викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити та пояснив, що ОСОБА_4 (чоловік позивача) за життя зареєстрував право власності на домоволодіння, яке є предметом позову, в установленому на той порядку – в погосподарчій книзі у сільській раді. Після смерті ОСОБА_4 позивач прийняла спадщину - фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, оскільки весь цей час проживає в цьому довомоволодіння та користується житлом. Інші спадкоємці вісутні. Позивач не претендує на виділ належної їй подружньої частки.  

Відповідач та третя особа надали суду заяви про розгляд справи за відсутністю їх представників, не заперечуючи проти позову /арк. с. 54, 96/.  

Матеріалами справи та дослідженими у судовому засіданні доказами встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.  

18.08.1950 ОСОБА_4 і ОСОБА_3  зареєстрували законний шлюб, про що Кубанською сільською радою Сімферопольського району Кримської області зроблено відповідний актовий запис №1 та видано свідоцтво про шлюб, відповідно до якого після реєстрації шлюбу ОСОБА_3  змінила дошлюбне прізвище «ОСОБА_3» на прізвище чоловіка «ОСОБА_3» /арк. с. 9/.  

За життя ОСОБА_4 передано у власність жилий будинок з господарськими спорудами за визначеною вартістю 3030 крб.  

Згідно з пунктом 7 Постанови Ради Міністрів Української РСР «Про пільги по переселенню» №400 від 30.08.1973, побудовані за рахунок кредитів Держбанку СРСР жилі будинки з надвірними будівлями переходить в особисту власність переселенців після погашення ними своєї частки кредиту.  

Виплата ОСОБА_4 в повному обсязі вартості в сумі 3030 крб. переданого йому жилого будинку підтверджується відповідною довідкою /арк с. 11/.  

Право власності ОСОБА_4  на придбане домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1,  було зареєстровано у погосподарській книзі Родниківської сільської ради Сімферопольського району, у встановленому на той час порядку, та  у технічному паспорті зроблена відмітка про власника – ОСОБА_4 зазначеного домоволодіння /арк. с. 13, 19/.  

Позивач є дружиною ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про шлюб /арк. с. 9/.  

Відповідно до статті 22 Кодексу про шлюб та сім’ю України, що діяв на той час, зазначене домоволодіння є спільною сумісною власністю подружжя і кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном, тобто кожному з подружжя належала по Ѕ частки зазначеного домоволодіння на праві спільної сумісної власності.  

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть /арк. с. 10/.  

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 відкрилась спадщина, яка складається в тому числі з домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, право власності на яке за життя було визнане і зареєстровано за спадкодавцем у встановленому на той час порядку.  

Згідно зі статями 548-549 Цивільного кодексу Української РСР (що діяв на час відкриття спадщини), для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:  якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.  

Згідно з відповіддю Сімферопольської районної державної нотаріальної контори, за даними Єдиного Реєстру спадкових справ, спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 не заводилась /арк с. 64/.  

Позивач, як спадкоємець першої черги (дружина померлого),  не зверталась з заявою про прийняття спадщини в нотаріальну контору після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4, оскільки  фактично вступила в управління та володіння спадковим майном.  

Так, позивач на час відкриття спадщини і по цей час проживає в згаданому домоволодінні та користується ним, що підтверджується її реєстрацію та будинковою книгою.  

Відповідно до технічного паспорту і інвентарної справи, АДРЕСА_1 складається літера «А» - жиле, літера «а» - прибудова, літера «а1» - навіс, літера «б» - тамбур, літера «б1» - навіс, літера «Г» - навіс, літера «З» - вбиральня, огорожі та мощення. Прибудова – літера «Б1», літня кухня – літера «Б», сарай – літера «В», сарай – літера «Д», сарай – літера «Е», сарай – літера «Ж» є самовільно побудованими спорудами.  

Позивач на виділ належної їй, як дружини померлого, частки у спадщини не претендує.  

Перешкодою для оформлення позивачем права власності на спадщину (домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1), що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4, є те, що право власності на вказане нерухоме майно не зареєстровано за спадкодавцем у встановленому на даний час порядку.  

На підставі вищевикладеного, вивчивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши та дослідивши докази, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.  

Право власності спадкодавця на  домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, за винятком самовільно побудованих у подальшому споруд, було  визнано і зареєстровано у погосподарчій книзі сільської ради, відповідно до чинного на той час законодавства, і на даний час ніким не оскаржено (не визнано недійсним) у встановленому законом порядку.  

У встановлений законом строк позивач, як спадкоємець першої черги, прийняв спадщину, оскільки фактично вступив у володіння та управління спадковим майном.  

Інші спадкоємці, які б мали бажання прийняти спадщину,  з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертались та спадщину не приймали, спадкова справа не заводилась, заповіт відсутній.  

Згідно зі статтею 548 Цивільного  кодексу Української РСР, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.  

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.  

Право власності позивача набуте правомірно на підставах, що встановлені законом.  

Суд відмовляє у визнанні за позивачем в порядку спадкування права власності на прибудову – літера «Б1», літню кухню – літера «Б», сарай – літера «В», сарай – літера «Д», сарай – літера «Е», сарай – літера «Ж», оскільки вони є самовільно побудованими спорудами  

Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.  

Суд стягує з позивача в доход держави судовий збір в сумі 947,76 грн.  

З урахуванням викладеного, керуючись статтями   10,  60, 88, 212, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд –  

ВИРІШИВ:  

  1.   Позов задовольнити  частково.  

2.   Визнати за   ОСОБА_3   ,   ІНФОРМАЦІЯ_1,   право приватної власності   в порядку спадкування за законом   на домоволодіння   (жилий будинок з господарськими спорудами), яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 та складається з літера «А» - жиле, літера «а» - прибудова, літера «а1» - навіс, літера «б» - тамбур, літера «б1» - навіс, літера «Г» - навіс, літера «З» - вбиральня, огорожі та мощення, що належало померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 на праві власності.  

3.   У задоволені решті частини позовних вимог відмовити.  

4.   Стягнути з   ОСОБА_3   в доход держави судовий збір в сумі 947,76 грн.  

  Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку, передбаченому частиною 4 статті 295 Цивільного процесуального кодексу України.  

  Суддя                   Онищенко Т.С.  

 

  • Номер: 22-ц/791/2276/15
  • Опис: Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Володимирський" до Шатило Валентина Івановича, Шатило Галини Яківни про стягнення кредитної заборгованості
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-150/10
  • Суд: Апеляційний суд Херсонської області
  • Суддя: Онищенко Тетяна Сергіївна
  • Результати справи: повернуто; Скасовано ухвалу і передано питання на розгляд суду першої інстанції
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.07.2015
  • Дата етапу: 13.10.2015
  • Номер: 6/666/333/15
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-150/10
  • Суд: Дніпровський районний суд м. Херсона
  • Суддя: Онищенко Тетяна Сергіївна
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.11.2015
  • Дата етапу: 15.12.2015
  • Номер: 6/296/4/24
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-150/10
  • Суд: Корольовський районний суд м. Житомира
  • Суддя: Онищенко Тетяна Сергіївна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.01.2024
  • Дата етапу: 17.01.2024
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація