Судове рішення #11254461

справа №   2-2179   /2010 рік  

  РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  


17 червня 2010 року   м. Сімферополь  


  Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим в складі:  


головуючого, судді   Онищенко Т.С.,  

при секретарі   Ревенко-Котовської Н.Г.,  


розглянувши   у відкритому  судовому засіданні   цивільну справу   за позовом     ОСОБА_3,   що діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього   ОСОБА_4   , ІНФОРМАЦІЯ_1,   ОСОБА_5   до територіальної громади Перовської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим,   про визнання права власності в порядку спадкування за законом   , -  

ВСТАНОВИВ:  

  Позивачі звернулися до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вони як спадкоємці за законом померлого ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6, після смерті якого залишилась спадщина, яка складається з придбаного в шлюбі домоволодіння (жилий будинок з господарськими спорудами), розташованого за адресою: АДРЕСА_1, не мають можливості зареєструвати право власності на зазначене спадкове майно, оскільки спадкодавець не оформив право власності на вказане нерухоме майно у встановленому на даний час порядку /арк. с. 3-4/.  

Позивачі надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутністю, підтримавши заявлені позовні вимоги у повному обсязі /арк. с. 35-36/.  

Відповідач надав суду заяву про розгляд справи за відсутністю його представника, не заперечуючи проти позову /арк. с. 28/.  

Матеріалами справи та дослідженими у судовому засіданні доказами встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.  

10.09.1988 ОСОБА_6 і ОСОБА_3  зареєстрували законний шлюб, про що Перовською сільською радою Сімферопольського району Кримської області зроблено відповідний актовий запис №114 та видано свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_1, відповідно до якого після реєстрації шлюбу ОСОБА_3  змінила дошлюбне прізвище «ОСОБА_3» на прізвище чоловіка «ОСОБА_3» /арк. с. 6/.  

ІНФОРМАЦІЯ_6 в селі Дубки Сімферопольського району народився ОСОБА_5, про що Перовською сільською радою Сімферопольського району Кримської області 03.05.1989 зроблено відповідний актовий запис №64 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2, в якому його батьками зазначено: батько – ОСОБА_6, мати – ОСОБА_3 /арк. с. 7/.  

ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Дубки Сімферопольського району народився ОСОБА_4, про що Перовською сільською радою Сімферопольського району АР Крим 10.09.1994 зроблено відповідний актовий запис №114 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_3, в якому його батьками зазначено: батько – ОСОБА_6, мати – ОСОБА_3 /арк. с. 8/.  

За життя ОСОБА_6 передано у власність жилий будинок з господарськими спорудами по АДРЕСА_1.  

Згідно з пунктом 7 Постанови Ради Міністрів Української РСР «Про пільги по переселенню» №400 від 30.08.1973, побудовані за рахунок кредитів Держбанку СРСР жилі будинки з надвірними будівлями переходить в особисту власність переселенців після погашення ними своєї частки кредиту.  

Виплата ОСОБА_6 в повному обсязі вартості переданого йому жилого будинку підтверджується відповідною довідкою /арк с. 9/.  

Право власності ОСОБА_6  на придбане домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1,  було зареєстровано у погосподарській книзі Перовської сільської ради Сімферопольського району, у встановленому на той час порядку /арк. с. 18/.  

Відповідно до статті 22 Кодексу про шлюб та сім’ю України, що діяв на той час, зазначене домоволодіння є спільною сумісною власністю подружжя і кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном, тобто кожному з подружжя належала по Ѕ частки зазначеного домоволодіння на праві спільної сумісної власності.  

ІНФОРМАЦІЯ_7 в селі Піонерське Сімферопольського району АР Крим у віці 34 років помер ОСОБА_6, про що Перовською сільською радою Сімферопольського району АР Крим 01.04.2002 зроблено відповідний актовий запис №54 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4/арк. с. 10/.  

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 відкрилась спадщина, яка складається в тому числі з домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, який належав померлому на праві спільної з його дружиною сумісної власності та яке за життя спадкодавця визнано і зареєстровано відповідно до діючого на той час законодавства, і у встановленому законом порядку ніким не оспорено.  

Згідно зі статями 548-549 Цивільного кодексу Української РСР (що діяв на час відкриття спадщини), для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:  якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.  

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 у встановлений законом строк до нотаріальної контори звернулась позивач – ОСОБА_3, в т.ч. як законний представник ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, і ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з заявою про прийняття спадщини /арк. с. 39/.  

Відповідно до свідоцтв про право на спадщину за законом, виданих Сімферопольською районною державною нотаріальною конторою (за реєстром №2-1577, 2-2272, 2-2274, 2-2276), спадкоємцями за законом майна ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7, є його дружина – ОСОБА_3 і діти – ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 /арк. с. 41-44/.  

Відповідно до інвентарної справи, домоволодіння, що розташовано за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1, складається з літера «А» - основне і літера «А1» - прибудова (приміщення: 1-1 – коридор площею 8,4 кв.м, 1-2 – кухня площею 12,9 кв.м, 1-3 – жила кімната площею 9,8 кв. м, 1-4 – жила кімната площею 12,8 кв. м, 1-5 – жила кімната площею 9,3 кв. м, 1-6 – санвузол площею 5,1 кв. м), літера «А2» - навіс, літера «Б» - сарай, огорожі і мощення.  

Сарай літера «Б» є самовільно побудованою спорудою.  

Позивачі не мають можливості оформити у нотаріальній конторі право власності на спадщину, оскільки спадкодавець не зареєстрував за собою право власності на вказане нерухоме майно у встановленому на даний час порядку.  

На підставі вищевикладеного, вивчивши матеріали справи, оцінивши та дослідивши докази, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.  

При судовому розгляді справи встановлено, що майно – домоволодіння, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, придбано спадкодавцем у власність за час шлюбу з ОСОБА_3.  

Як вже зазначалося вище, право власності за життя спадкодавця на згадане домоволодіння було визнано і зареєстровано за ним відповідно до діючого на той час законодавства, і у встановленому законом порядку ніким не оспорено.  

Згідно з вимогами статті 22 Кодексу про шлюб та сім’ю України (що діяв на час виникнення права власності), згаданий  будинок є спільною сумісною власністю подружжя і кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном, тобто кожному з подружжя належала по Ѕ частки зазначеного долмоволодіння на праві спільної сумісної власності.  

Таким чином, ОСОБА_3, як дружині, належала Ѕ частка домоволодіння, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, на праві спільної  зі спадкодавцем сумісної власності подружжя.  

На підставі наведеного, суд визнає за ОСОБА_3 право власності на Ѕ частку (подружня частка) цього домоволодіння.  

Визнаючи за кожною зі сторін право власності в порядку спадкування за законом на 1/6 частку зазначеного домоволодіння, суд виходить з наступного.  

Оскільки майно – домоволодіння, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, є спільної сумісною власністю подружжя спадкодавця та його дружини, то кожному з них таке нерухоме майно належно у рівних частках – по Ѕ частки кожному.  

За таких обставин після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 спадкодавця – ОСОБА_6 відкрилась спадщина, яка складалася у тому числі з Ѕ частки цього домоволодіння.  

Сторони є спадкоємцями першої черги і у встановлений законом строк прийняли спадщину, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6, шляхом звернення до нотаріальної контори з відповідною заявою.  

Сторони мають рівні частки (в розмірі 1/3 від 1/2 = 1/6) у спадщині, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 спадкодавця – ОСОБА_6.  

Згідно зі статтею 548 Цивільного  кодексу Української РСР, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.  

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.  

Таким чином, право власності сторонами набуте правомірно на підставах, що встановлені законом.  

Суд відмовляє у визнанні за позивачами права власності на сарай – літера «Б»,  оскільки він є самовільно побудованою спорудою.  

Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.  

З урахуванням викладеного, керуючись статтями   10,  60, 88, 212, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд –  

  ВИРІШИВ:  

1.   Позов задовольнити  частково.  

2.   Визнати за   ОСОБА_3   ,   ІНФОРМАЦІЯ_5,   право приватної власності на Ѕ частку   (подружня частка)   домоволодіння   (жилий будинок з господарськими спорудами),                   що розташовано за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1, та складається   з літера «А» - основне і літера «А1» - прибудова (приміщення: 1-1 – коридор площею 8,4 кв.м, 1-2 – кухня площею 12,9 кв.м, 1-3 – жила кімната площею 9,8 кв. м, 1-4 – жила кімната площею 12,8 кв. м, 1-5 – жила кімната площею 9,3 кв. м, 1-6 – санвузол площею 5,1 кв. м), літера «А2» - навіс, огорожі і мощення.  

3.   Визнати за   ОСОБА_3   ,   ІНФОРМАЦІЯ_5,   право приватної власності         в порядку спадкування за законом   на 1/6 частку домоволодіння   (жилий будинок з господарськими спорудами), яке розташовано за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1, та складається з літера «А» - основне і літера «А1» - прибудова (приміщення: 1-1 – коридор площею 8,4 кв.м, 1-2 – кухня площею 12,9 кв.м, 1-3 – жила кімната площею 9,8 кв. м, 1-4 – жила кімната площею 12,8 кв. м, 1-5 – жила кімната площею 9,3 кв. м, 1-6 – санвузол площею 5,1 кв. м), літера «А2» - навіс, огорожі і мощення, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 на праві власності.  

4.   Визнати за   ОСОБА_5   ,   ІНФОРМАЦІЯ_6,   право приватної власності   в порядку спадкування за законом   на 1/6 частку домоволодіння   (жилий будинок                           з господарськими спорудами), яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1, та складається з літера «А» - основне і літера «А1» - прибудова (приміщення: 1-1 – коридор площею 8,4 кв.м, 1-2 – кухня площею 12,9 кв.м, 1-3 – жила кімната площею 9,8 кв. м, 1-4 – жила кімната площею 12,8 кв. м, 1-5 – жила кімната площею 9,3 кв. м, 1-6 – санвузол площею 5,1 кв. м), літера «А2» - навіс, огорожі і мощення, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 на праві власності.  

5.   Визнати за   ОСОБА_4   ,   ІНФОРМАЦІЯ_4,   право приватної власності   в порядку спадкування за законом   на 1/6 частку домоволодіння   (жилий будинок                     з господарськими спорудами), яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1, та складається з літера «А» - основне і літера «А1» - прибудова (приміщення: 1-1 – коридор площею 8,4 кв.м, 1-2 – кухня площею 12,9 кв.м, 1-3 – жила кімната площею 9,8 кв. м, 1-4 – жила кімната площею 12,8 кв. м, 1-5 – жила кімната площею 9,3 кв. м, 1-6 – санвузол площею 5,1 кв. м), літера «А2» - навіс, огорожі і мощення, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 на праві власності.  

6.   У задоволені решті частини позовних вимог відмовити.  

  Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку, передбаченому частиною 4 статті 295 Цивільного процесуального кодексу України.  

  Суддя                   Онищенко Т.С.  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація