УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22ц- 5429/10 Головуюча в суді 1-ї інстанції Савіцька Л.Й.
Категорія 37 Доповідач Балашкевич С.В.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
7 жовтня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Житомирської області
в складі: головуючого – судді Балашкевича С.В.
суддів: Рафальської І.М., Зарицької Г.В.
при секретарі Пюра Г.В.
з участю позивача та третьої особи
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 15 липня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_2 до місцевої територіальної громади в особі Новоград-Волинської міської ради, третя особа – ОСОБА_3, про визнання права власності на спадкове майно, -
встановила:
У квітні 2010 року ОСОБА_2 звернулася до суду з вказаним позовом на обгрунтування якого зазначала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її брат, ОСОБА_4, спадщину після якого прийняла але не встигла оформити їхня мати, ОСОБА_5, яка ІНФОРМАЦІЯ_2 померла. Посилаючись на те, що постановою нотаріуса Новоград-Волинської нотаріальної контори від 19 лютого 2010 року їй, позивачці, відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав відсутності правовстановлюючого документу на спадкове майно – Ѕ частини житлового будинку АДРЕСА_1, а ОСОБА_4 збудував вказану частину житлового будинку з додержанням встановленого законом порядку, позивачка просила визнати за нею в порядку спадкування право власності на Ѕ частини вказаного будинку.
Рішенням Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 15 липня 2010 року у задоволенні позову відмовлено за безпідставністю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 посилається на порушення судом норм матеріального права й ставить питання про скасування рішення суду та ухвалення нового – про задоволення позову.
Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як убачається з матеріалів справи і встановлено судом першої інстанції, згідно з рішенням № 184 від 1 квітня 1977 року ОСОБА_4 та ОСОБА_3 надано земельну ділянку для індивідуального житлового будівництва по АДРЕСА_1, а 6 квітня 1980 року - дозвіл на проведення будівельних робіт (а.с.4,7,19).
Враховуючи існуючий стан будівництва, рішенням виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради № 223 від 27 червня 2007 року ОСОБА_4 та ОСОБА_3 продовжено строк забудови до 27 червня 2008 року (а.с.31).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки, ОСОБА_5, яка за життя прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4 але не встигла її оформити.
Спадщину після смерті ОСОБА_5 прийняла позивачка, яка в установленому законом порядку подала до нотаріальної контори відповідну заяву.
Постановою державного нотаріуса Новоград-Волинської державної нотаріальної контори від 19 лютого 2010 року ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частину вказаного житлового будинку з підстав відсутності правовстановлюючих документів на це майно (а.с.17).
Як роз’яснив Пленум Верховного Суду України в пункті 8 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов’язки як забудовника входять до складу спадщини .
Встановивши, що спірна частина житлового будинку в експлуатацію не приймалася і ОСОБА_4 правовстановлюючі документи на неї не видавалися, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про відсутність підстав для визнання за позивачкою права власності на цю частину житлового будинку в порядку спадкування.
Разом з тим, ухвалюючи рішення, суд дійшов висновку, що житловий будинок був збудований братами ОСОБА_3 з дотриманням вимог чинного на час будівництва порядку і не звернув уваги на те, що вирішення цього питання не входить до повноважень суду, а тому названий висновок підлягає виключенню з мотивувальної частини рішення.
Керуючись ст.ст. 303,304,307,309,313,314,316 ЦПК України, колегія суддів,
вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 15 липня 2010 року змінити, виключивши з його мотивувальної частини висновок суду про те, що житловий будинок був збудований братами ОСОБА_3 з дотриманням вимог чинного на час будівництва порядку.
У решті рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і з цього часу може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий Судді