Судове рішення #11268337

Справа № 2- 588/2010 рік

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

16 вересня 2010 року Білогірський районний суду Автономної Республіки Крим  

у складі:  

головуючого -                 судді Лущеко Л.Г.

             при секретарі -                                         Качкаєвій М.І.

 

             за участю позивача -                                        ОСОБА_1

    її представника                       ОСОБА_2

    представника відповідача                   Дурненко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Білогірську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим про призначення пільгової пенсії за віком,

ВСТАНОВИВ:

позивач просить суд визнати відмову Управління Пенсійного фонду| України (далі – УПФУ) в Білогірському районі АР Крим про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах – неправомірною та зобов'язати УПФУ в Білогірському районі АР Крим призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з моменту подачі заяви про призначення  пенсії за віком на пільгових умовах, визнавши за нею право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Свої вимоги мотивує тим, що 12.10.2007 року УПФУ в Білогірському районі АР Крим відмовило позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком .

Відмова мотивована тим, що згідно пункту «а» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон), право на пенсію мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць. Жінки – після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на вказаних роботах. Працівникам, що мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсія на пільгових умовах призначається із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 Закону, на 1 рік за 1 рік 4 місяці такої роботи.

На підставі п. 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або записів в ній, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 12.09.93 року № 637, зі змінами, внесеними на 05.07.06 року, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або по вислузі років, встановлених окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, організацій або їх правонаступників.

У довідках повинно бути вказано: період роботи, який зараховується в спеціальний стаж; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номера, куди включається цей період роботи; первинні документи за період виконання роботи, на підставі яких видана довідка.

Відмова також мотивована тим, що згідно пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в терміни, передбачені договором, але не рідше за один раз в 5 років, починаючи з 01.08.92 року, позивачу не вистачає пільгового стажу до пенсії для призначення пенсії на пільгових умовах.

Вважає відмову в  призначенні пенсії на пільгових умовах за віком необгрунтованою, оскільки, відповідно до пункту 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при численні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за № 1451/11731) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що діють на період роботи особи. При цьому, в пільговий стаж зараховується весь період роботи на відповідних посадах або в професіях незалежно від дати внесення цієї посади або професії в Списки. Професія – «підземний хронометражист» відділу технічного дослідження землі (ОТІЗ), на якій позивач працювала з 01.11.1988 року (наказ № 173-до від 01.11.1988 року) по 15.09.1997 року, в подальшому з 15.09.1997 року позивач переведена економістом першої категорії планово-экономичного відділу (наказ № 201-до від 15.09.1997 року), що дає їй право на пільгову пенсію за віком за Списком № 1, що підтверджується записами № 4, № 5, № 6 в трудовій книжці, заповненій 20.01.1982 року Шахтою № 9 Виробничого об'єднання «Средазвугілля», довідкою № 152 від 04.03.2008 року Управління по видобутку вугілля підземним способом ВАТ «Узбеквугілля», що уточнює особливий характер роботи або умов праці, в якій вказано, що позивач працювала в особливих умовах праці. Робота позивача проходила в підземних умовах з повним робочим днем під землею, передбачена в Списку № 1 розділ 1, затверджена Постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 року, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах, стаж роботи складає 8 років 10 місяців 14 днів, періодичність атестації встановлена нормативними документами Республіки Узбекистану – не рідше за 1 раз в 5 років. У цій же довідці знайшло відображення те, що атестації робочих місць проводилися, тому відмова необгрунтована. Довідка, що уточнює особливий характер роботи або умов праці, потрібна, якщо немає відомостей в трудовій книжці. Основним документам для призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах є трудова книжка, де є чіткий запис про те, що позивач працювала підземним хронометражистом ОТІЗ, тобто працювала під землею, тому ця посада передбачена Списком № 1, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Відмова відповідача порушила її конституційне право на соціальний захист відносно питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону.

Вважає, що право на пенсію за віком на пільгових умовах має з моменту подачі заяви про її призначення. До переїзду в АР Крим позивачу була призначена в Узбекистані пенсія за віком на пільгових умовах і вона отримувала рік цю пенсію, а в 2007 році переїхала на постійне місце проживання в АР Крим і подала заяву в 2007 році на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

В судовому засіданні позивач та її представник свої вимоги підтримали.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, суду пояснила, що позивачу правильно відмовлено в призначенні пільгової пенсії за віком, оскільки згідно п.4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим Постановою КМУ від 01.08.1992 року за № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені договором, але не менш ніж один раз у п”ять років, починаючи з 01.08.1992 року. УПФУ зарахував стаж роботи позивачу з 1988 року по 1992 рік; період праці з 01.08.1992 року по 1997 рік вважає таким, що неможливо зарахувати, оскільки атестація в цей період не проводилась. Згідно уточнюючої довідки, наданої позивачем, атестація робочих місць була проведена в 2000 році, крім того, не наданий позивачем наказ підприємства, яке проводило атестацію з вказівкою перечня професій, включених в атестацію і таке інше. Згідно наданих позивачем документів, пільговий стаж роботи складає три роки два місяця, у зв”язку з чим, позивач має право на призначення пільгової пенсії по досягненню нею 53 років.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обгрунтовний і підлягає задоволенню з таких підстав. Правовідносини між сторонами регулюються ст.13 п.”а” ЗУ „Про пенсійне забезпечення”. Позивачу було відмовлено УПФУ в Білогірському районі АР Крим в призначенні пільгової пенсії за віком (а.с.7-8). Сторони підтвердили в судовому засіданні, що позивач працювала в Республіці Узбекистан на посаді підземного хронометражиста ОТІЗ з 01.11.1988 року по 15.09.1997 рік, що підтверджено також записом в трудовій книжці (а.с.6). Позивачу була призначена пільгова пенсія за віком по місцю її колишнього проживання в Республіці Узбекистан, що підтверджується пенсійною справою, наданою представником відповідача в судове засідання для огляду (а.с.53 Пенсійної справи). Суд приймає до уваги довідку  про перідичність проведення атестації робочих місць від 10.06.2009 року № 158 (а.с.25-26), та уточнюючу довідку, яка підтверджує особливий характер праці позивача від 05.06.2006 року № 57 (а.с.46, 47 Пенсійної справи), а також уточнюючу довідку від 04.03.2008 року № 152 (а.с.9) і вважає, що позов слід задовольнити.

На підставі викладеного та, керуючись ст.ст. 10, 60, 81, 88, 212-215, 294 ЦПК України, ст.13 п.”а” ЗУ „Про пенсійне забезпечення”, суд

ВИРІШИВ:

    позов задовольнити.

    Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим про призначення пільгової пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1, неправомірною.

    Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 з моменту подачи заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, визнавши за нею право на пенсію за віком на пільгових умовах.

    Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті держмита у сумі 8,50 грн, по сплаті за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 37 грн.

    На рішення може бути подана апеляція в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим протягом десяти днів з моменту проголошення рішення через Білогірський районний суд АР Крим.

 

               Головуючий                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація