Судове рішення #11269519

                                                                                                                                      КОПІЯ                                              

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ


Справа № 22ц-4735/10 Головуючий по 1 інстанції

Категорія - 37 Пономаренко В.В.

Доповідач в апеляційній інстанції

Іваненко В.Д.


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

     01 вересня 2010 р. колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:


головуючого Іваненка В.Д.

суддів Захарової А.Ф., Качана О.В.

при секретарі Шульзі Я.В.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Черкаського районного  суду від 27 листопада 2008 року по справі за позовом ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до  Руськополянської сільської Ради Черкаського району, третя особа – ОСОБА_6, про визнання  права  власності на майно в порядку спадкування за законом ,-

в с т а н о в и л а

    Звертаючись у жовтні 2008 року  до суду позивачі  посилалися на те, що        ОСОБА_7  з 1977 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_10. 20 червня 1995 року їх шлюб розірваний. ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_10 помер. ОСОБА_8 і ОСОБА_9 є його дітьми. ОСОБА_7 вказує, що  у шлюбі   з ОСОБА_11 вони  побудували домоволодіння  по     АДРЕСА_1 яке у виконкомі  сільської ради рахувалося за ним. В бюро технічної інвентаризації за життя  ОСОБА_11 домоволодіння зареєстроване не було.  

    ОСОБА_7 вказує, що на половину домоволодіння вона  має право згідно зі ст.22 кодексу про шлюб та сім’ю, який діяв у період  її проживання у шлюбі з ОСОБА_10 На час  його смерті вона та дочки ОСОБА_12 і ОСОБА_9  проживали у вказаному домоволодінні, тому  вони  фактично прийняли спадщину згідно положень  ч.1 ст.549  діявшого на той час  ЦК України, як спадкоємці першої черги.

    ОСОБА_6 ( до шлюбу – ОСОБА_6 )  на час смерті  батька проживала в іншому місці і спадщину не прийняла.

    Після уточнення позовних вимог ОСОБА_7 просила  визнати за нею право власності на Ѕ частину  житлового будинку з надвірними спорудами, як частку  в спільному сумісному майні  подружжя та частку в іншій половині  разом з дітьми в  рівних частинах.

    Після уточнення позовних вимог ОСОБА_8 і ОСОБА_9 просили визнати за  ОСОБА_7 право власності на Ѕ частину  житлового будинку з надвірними спорудами, як частку  в спільному сумісному майні  подружжя та частку в  іншій  Ѕ частині  разом з ними в рівних частинах.

    Рішенням Черкаського районного суду від 27 листопада 2008 року позов задоволений.

    Визнано за ОСОБА_7 право власності на 4/6  частини житлового будинку по АДРЕСА_1, Черкаського району, Черкаської області  як  частку  в спільному  сумісному майні  подружжя та  в порядку спадкування  за законом після смерті ОСОБА_10 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

    Визнано за ОСОБА_8 та ОСОБА_9 право власності  на 1/6  частину житлового будинку по АДРЕСА_1, Черкаського району, Черкаської області, за кожною  в порядку спадкування  за законом після смерті ОСОБА_10, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

    В апеляційній скарзі ОСОБА_6 просить рішення суду скасувати як незаконне. Вказує, що вона також є спадкоємицею першої черги  після смерті батька – ОСОБА_11 і проживає з сім’єю у спірному будинку. Проте суд справу розглянув без неї та визнав  право власності  на спірний  будинок  лише за матір’ю і  сестрами, чим порушив її право на спадщину.

Заслухавши доповідача, пояснення осіб які з’явилися у судове засідання, вивчивши  матеріали справи колегія суддів задовольняє  апеляційну скаргу  частково з таких підстав.

    Відповідно до вимог ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення , яким суд, виконавши всі вимоги цивільного  судочинства , вирішив справу згідно зі законом.

    Колегія суддів вважає, що ці вимоги закону при вирішенні даної справи судом порушені.

    Вирішуючи справу суд встановив , що  за життя ОСОБА_10 своє право власності  на спірний будинок з надвірними спорудами у визначеному  порядку не зареєстрував. Ніким не зареєстроване право власності на будинок  і на час розгляду справи судом. Ці обставини визнані позивачами та підтверджуються  обліковими даними  Руськополянської сільради та Черкаського об’єднаного бюро технічної інвентаризації.  Позивачі не надали ніяких доказів  які б підтверджували, що будинок був зданий у експлуатацію та  зареєстрований  як об’єкт власності у встановленому порядку. Тобто,  відповідно до вимог ст.105  ЦК України 1963 року, який діяв у період виникнення правовідносин, будинок був самовільним будівництвом. Оскільки правовідносини продовжують  існувати  і на даний час, він є самочинним будівництвом  ( ст.376  діючого ЦК України), що суд залишив поза увагою.

 Відповідно до роз’яснень Пленуму Верховного Суду України ( п.7 постанови №7 «Про судову практику у справах про спадкування») якщо спадкодавцем  було здійснене  самочинне будівництво, до спадкоємців переходить право власності  на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були  використані  в процесі цього будівництва.

Таким чином, визнання  судом за позивачами права власності на самочинно збудований  будинок  у порядку спадкування  за законом є помилковим. Тим більше, що позивачка ОСОБА_7 на час смерті спадкодавця  його дружиною не була, тому не є його спадкоємцем.

Також є незаконним визнання за ОСОБА_7 права власності на  Ѕ частину самочинного будівництва  на підставі ст.ст. 22,28 кодексу про шлюб та сім’ю Української РСР 1969 року, через тринадцять років після розлучення з ОСОБА_11 та більше ніж через п’ять  років  після його смерті.

    Згідно ст.309 ЦПК України  порушення  або неправильне застосування норм матеріального права є підставою для скасування рішення . Колегія суддів приходить до висновку про  можливість виправлення допущеної судом помилки шляхом скасування рішення суду першої інстанції  та ухвалення нового рішення про відмову у позові.

    Керуючись ст.ст. 297, 294 ЦПК України, колегія суддів ,–

в и р і ш и л а

    А пеляційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити частково. Рішення Черкаського районного  суду від 27 листопада 2008 року по справі за позовом ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до  Руськополянської сільської Ради Черкаського району, третя особа – ОСОБА_6, про визнання  права  власності на майно в порядку спадкування за законом ,- скасувати.

    У позові ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до  Руськополянської сільської Ради Черкаського району, третя особа – ОСОБА_6, про визнання  права  власності на майно в порядку спадкування за законом ,- відмовити.

    Рішення  набирає законної сили з моменту проголошення та  може бути оскаржене у касаційному порядку  протягом  двадцяти днів

Головуючий - підпис

                           

    Судді     - підписи                                

 

            Вірно.

            Суддя                                                                                             В. Іваненко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація