Судове рішення #11277481

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ВІННИЦЬКОЇ  ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 04 жовтня 2010 року                                                                                         м. Вінниця

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області в складі:

головуючого :  судді Медяного В.М.,

суддів: Матківської М.В., Денишенко Т.О.,

при  секретарі: Сніжко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Вінницької області цивільну справу за позовом   ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Томашпільському  районі  Вінницької області, Державного казначейства України про поновлення строку звернення до суду з заявою про захист порушеного права, визнання дій неправомірними та зобов’язання до вчинення дій ,

за апеляційною скаргою  управління Пенсійного фонду України в Томашпільському  районі  Вінницької області на рішення Томашпільського  районного суду Вінницької області від 10 серпня 2010 року , -

в с т а н о в и л а :

02 червня 2010 року  ОСОБА_1  звернувся до суду із вищеназваним позовом до відповідача, який обґрунтував  тим, що він є дитиною війни, а тому згідно із ст. 6  ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» йому щомісячно, починаючи з 01.01.2006 року, повинна була виплачуватися соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак органами пенсійного фонду така допомога виплачувалася не в зазначеному розмірі. Тому, просив поновити строк звернення до суду з заявою про захист порушеного права, визнати дії управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області неправомірними та зобов’язати нарахувати та виплатити у повному обсязі йому, як дитині війни недоплачену, щомісячну державну соціальну тридцяти відсоткову надбавку, починаючи з 1 січня 2006 року по 31 грудня 2009 року в розмірі 5117,10 грн., а також нарахувати і виплатити тридцяти відсоткову надбавку до пенсії у повному обсязі в подальшому.

      Рішенням Томашпільського  районного суду Вінницької області від 10 серпня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.  Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області щодо нарахування та виплати позивачу підвищення до пенсії в розмірі тридцяти відсотків мінімальної пенсії за віком. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме в розмірі тридцяти відсотків мінімальної пенсії за віком, яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року з урахуванням фактично отриманих сум, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

 В апеляційній скарзі апелянт управління Пенсійного фонду України в Томашпільському районі Вінницької області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити, посилаючись на неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.

 Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно відхилити, а рішення суду залишити без змін з наступних підстав.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

 Згідно зі  ст.   60 ЦПК України   кожна сторона зобов'язана довести ті обставини,  на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про задоволення позову, з висновками якого погоджується і колегія суддів, виходячи з наступного.  

 Відповідно до ч. 2 ст.   19 Конституції України   органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-У від 19 грудня 2006 року було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».  

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані неконституційними  положення  п.  12  статті  7  Закону  України  «Про  Державний  бюджет України на 2007 рік» щодо зупинення дії на 2007 рік статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1  має правовий статус дитини війни, що підтверджується посвідченням, та перебуває на пенсійному обліку в управлінні   Пенсійного фонду України в Томашпільському  районі   Вінницької області і тому має право на отримання допомоги у відповідності до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».

Також судом встановлено, що у 2006 та 2007 році відповідачем управлінням Пенсійного фонду України у Томашпільському районі підвищення до пенсії позивачу  не виплачувалось у зв’язку з відсутністю для цього підстав. З 1 січня 2008 року по 22 травня 2008 року позивачу не виплачувалось підвищення до пенсії, згідно п. 2 ст. 42 закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (а. с. 9). З 1 січня 2008 року по тепер позивачу виплачується підвищення до пенсії в розмірі десяти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, згідно п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (а. с. 10).

З 01 січня 2007 року по 09 липня 2007 року соціальна допомога дітям війни виплачувалася згідно Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік». Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення, знову почали діяти положенні статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тобто з часу прийняття цього рішення відновлено право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, а саме з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року

Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, внесено зміни до Закону України « Про соціальний захист дітей війни». Ст. 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалося, що дітям  війни  до  пенсії  або  щомісячного  довічного  грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10 – рп /2008 положення пункту 28 розділу 11 « Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України  «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року щодо внесення змін до Закону України « Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України ( неконституційними).

Статтею 71 Закону України  «Про Державний бюджет України на 2009 рік» № 835-У1 від 26 грудня 2008 року,  надано право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розмір соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених бюджетними програмами.  

Вказана стаття передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Таким чином, її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат відповідно до Закону України « Про соціальний захист дітей війни» залежить до розміру мінімальної пенсії за віком.

На виконання вищевказаної норми Кабінетом міністрів України не приймалося окремої постанови щодо встановлення в 2009 році розміру підвищення до пенсії особам, віднесеним до категорії « дитина війни». Пунктом 8  постанови  кабінету  Міністрів  України  № 530  від  28  травня  2008 року  « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» передбачено, що дітям війни ( крім тих,  на яких поширюється дія Законів України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»  до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірах, встановлених вказаною постановою. Розмір підвищення до пенсії з 01 січня 2009 року цією постановою не визначений і змін стосовно цього питання у 2009 році у вказану постанову не вносилося.  

Отже, стаття 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» з  01 січня 2009 року по даний час є діючою у наступній редакції:  « дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком».

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив  з того, що не підлягає задоволенню вимога позивача  в частині зобов’язання відповідача управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі нараховувати та виплачувати надбавку до пенсії йому, як дитині війни в подальшому, так як таким чином судом будуть встановлені зобов’язки відповідача на майбутнє без урахування можливих змін чинного законодавства.    

 Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов до висновку, про те, що період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року включно відповідач був зобов’язаний нарахувати та сплачувати підвищення до пенсії в розмірі, встановленому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в редакції Закону, яка діяла до 01.01.2006 року.

           

Крім цього, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що за чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст.   28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Іншого нормативно – правового акту, який би визначав цей розмір, немає.  

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що  положення ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"  , з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, розповсюджується також і на ці спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем,  оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії  та права на підвищення пенсії виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.   6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Також відсутність коштів для забезпечення виплат зазначеного підвищення до пенсії позивачу не є підставою для невиконання Пенсійним фондом України своїх зобов’язань, встановлених ст.   6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  .  

 Інших доводів, які  спростовували б законність і обґрунтованість постановленого судом рішення апеляційна скарга в собі не містить.

 При таких обставинах судом першої інстанції повно і всебічно з’ясовані всі обставини справи, доказам дана належна правова оцінка, а постановлене рішення відповідає вимогам матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. ст. 15, 303, 304-1, 307, 308, 315, 317, 319, 324 ЦПК України, колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу   управління  Пенсійного фонду України в Томашпільському районі  Вінницької області  відхилити.

Рішення Томашпільського  районного суду Вінницької області від 10 серпня 2010 року   залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за результати розгляду справ даної категорії є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.  

Головуючий:                                             В.М.Медяний

Судді:                                 М.В.Матківська

                                    Т.О. Денишенко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація