АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2010 року колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області у складі:
головуючого: Нагорняка В.А.
суддів: Сопруна В.В., Камзалова В.В.
при секретарі: Руденко О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні Апеляційного суду Вінницької області справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області на рішення Оратівського районного суду Вінницької області від 29 липня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області про поновлення строку на звернення до суду за захистом порушеного права, визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області про поновлення строку на звернення до суду за захистом порушеного права, визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії, в якому зазначила, що вона за правовим статусом є "дитиною війни" і згідно з ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на отримання щомісячної соціальної грошової допомоги в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Всупереч ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" доплата до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком їй не виплачується. Просила суд поновити пропущений з поважних причин строк для звернення до суду за захистом порушеного права та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену позивачці як "дитині війни" щомісячну державну соціальну допомогу за період з 01.01.2006 року по 01.06.2010 року в сумі 5 816,50 грн., зобов'язати відповідача в подальшому щомісячно нараховувати і виплачувати підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Оратівського районного суду Вінницької області від 29 липня 2010 року позов задоволено частково.
Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області щодо не нарахування та виплати підвищення до пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" неправомірними.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2010 року з урахуванням проведених виплат.
Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області на користь ОСОБА_1 сплачені нею витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 60 грн. 00 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області просить скасувати рішення суду як незаконне, необґрунтоване та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити. Вважає, що судом при ухваленні рішення порушено норми процесуального та матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду без змін з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.
Рішення суду першої інстанції відповідає зазначеним вимогам.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд цілком підставно дійшов такого висновку і виходив з того, що позивачка отримує пенсію за віком і належить до категорії "діти війни".
Положенням ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що даній категорії громадян оплачується державна соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є не конституційними) положення п. 12 ст. 71 ЗУ від 19.12.2006 року "Про державний бюджет України на 2007 рік", яким призупинено на 2007 рік дію ст. 6 ЗУ "Про соціальний статус дітей війни".
Підпунктом 2 п. 41 розділу другого ЗУ від 28.12.2007 року "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" норми ст. 6 ЗУ від 18 листопада 2004 року щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни викладено в новій редакції. Тоді як, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом 2 п. 41 розділу другого ЗУ від 28.12.2007 року "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, норми ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" підлягають застосуванню за період з 09 липня 2007 року по грудень 2007 року включно та з 22 травня 2008 року по грудень 2008 року включно.
Ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів передбачено право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Згідно з ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" при визначенні розміру підвищення застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначається відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із законом "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Таким чином, норми ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" підлягають застосуванню, починаючи з січня 2009 року по грудень 2009 року включно тому в цій частині позов підлягає задоволенню за період з січня 2009 року по грудень 2009 року включно.
Нарахування та виплата у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни", оскільки положення ст. 6 даного Закону не були обмеженні у дії.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України, захисту підлягають лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи чи їх інтереси, а не можливість їх порушення в майбутньому, тому суд не може задовольнити позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснювати нарахування у майбутньому.
Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру згаданих виплат застосуванню підлягає саме ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Згідно з ч. 2 ст. 87 ЗУ "Про державне пенсійне забезпечення" передбачено, що суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
За таких обставин, рішення суду є законним та обґрунтованим і підстав для його скасування немає.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновок суду і до задоволення не підлягають.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 304№, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області відхилити.
Рішення Оратівського районного суду Вінницької області від 29 липня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: