АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2010 року колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області у складі:
головуючого: Нагорняка В.А.
суддів: Пащенко Л.В., Мартьянової Л.І.
при секретарі: Пєтуховій Н.О. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні Апеляційного суду Вінницької області справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Жмеринці Вінницької області на постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 23 лютого 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці Вінницької області про оскарження бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому зазначив, що він є ліквідатором аварії на ЧАЕС. З 01 жовтня 2007 року йому встановлено ІІ групу інвалідності безстроково. Попередньо була встановлена ІІІ група інвалідності, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Жмеринці Вінницької області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважає, що нарахована йому пенсія відповідачем не відповідає вимогам вище зазначеного Закону. Просив визнати неправомірною відмову управління ПФУ в м. Жмеринці щодо перерахунку його пенсії, зобов'язати відповідача перерахувати йому основну та додаткову пенсію відповідно до вимог чинного законодавства та доплатити її за період з 01.01.2005 року по 30.11.2009 року в розмірі 128 744, 92 грн.
Постановою Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 23 лютого 2010 року позов задоволено.
Визнано бездіяльність посадових осіб управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці провести перерахунок пенсії та доплати до пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 22.05.2008 року по 23.02.2010 року з розрахунку розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого бюджетним законодавством.
Не погодившись з постановою суду, управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці Вінницької області оскаржило її в апеляційному порядку. Просить скасувати постанову суду як незаконну, необґрунтовану та ухвалити нову, якою у задоволенні позову відмовити. Вважає, що судом при ухваленні постанови суду порушено норми процесуального та матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду без змін з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.
Рішення суду першої інстанції відповідає зазначеним вимогам.
Судом встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, з 25.10.2006 року є інвалідом ІІІ групи, з 08.10.2007 року інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язано з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорії І.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття в незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що особам, віднесеним до категорії І, а саме інвалідам ІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Ст. 54 зазначеного закону передбачено, що державна пенсія особам, віднесеним до категорії І, інвалідам ІІ групи – 8 мінімальних пенсій за віком.
Виходячи з наведеного і таким, що відповідає вимогам закону, є висновок суду першої інстанції, що позивач має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що обчислення пенсій, виходячи з розміру, встановленого постановою Кабінету Міністрів України, є порушенням засад пріоритету законів над підзаконними актами, а тому при розгляді, як державної пенсії так і додаткової пенсії, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
За таких обставин, постанова суду законна, обґрунтована, постановлена з додержанням вимог матеріального і процесуального права, тому підстав для її скасування немає.
Доводи апеляційної скарги необґрунтовані і висновків суду першої інстанції не спростовують.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 304№, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці Вінницької області відхилити.
Постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 23 лютого 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді:
З оригіналом вірно: