Справа № 2А-12/2007 рік
ПОСТАНОВА
іменем України
12 квітня 2007 року місто Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді: Шевченко В.І.,
при секретарі: Грицак Т.М.,
за участю позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2, представники відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вільнянську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Запорізького обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дії та обчислення пенсії у певному розмірі, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Запорізького обласного військового комісаріату (далі за текстом - Запорізькій ОВК) та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі за текстом - Головне управління) про визнання протиправними дій Запорізького ОВК щодо обчислення та призначення йому пенсії за вислугу років, враховуючи щомісячні додаткові види його грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію за 24 останні календарні місяці служби, визнання свого відповідного права та щодо зобов'язання Головного управління обчислити та призначити йому пенсію за вислугу років, виходячи з розміру його грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням.
Зазначає, що проходив військову службу у Вільнянсько-Новомиколаївському об'єднаному районному військовому комісаріаті та 03.05.2006 року, наказом Начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України № 100, на підставі пункту 67, підпункт "в" Положення про проходження військової особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, у зв'язку зі скороченням штатів, був звільнений у запас, у зв'язку з чим з 20.05.2006 року, наказом військового комісара Вільнянсько-Новомиколаївського ОРВК № 46, був виключений із списків особового складу цієї військової установи.
Оскільки на день звільнення зі служби він, ОСОБА_1, мав вислугу більше 20 років, після звільнення з військової служби він звернувся до Запорізького ОВК із заявою про призначення пенсії, яка йому була призначена з 21.05.2006 року.
При цьому пенсія йому, ОСОБА_1, була призначена не відповідно до вимог пункту 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, а враховуючи щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за 24 останні календарні місяці служби.
Ці дії відповідача привели до того, що пенсія позивачу була призначена не з суми 1731 грн. 85 коп., яку він фактично отримував перед звільненням у запас, а з суми 1406 грн. 66 коп.,
2
відповідно, пенсія позивачу була призначена у нижчому розмірі.
Просить суд визнати протиправними ці дії Запорізького ОВК. Крім того, оскільки згідно ст. 99 Закону України № 489-V від 19.12.2006 року „Про Державний бюджет України на 2007 рік", пенсії військовослужбовцям перераховуються органами Пенсійного фонду України, просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 02.11.2006 року обчислити та призначити йому пенсію за вислугу років у відповідності з вимогами п. З ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з розміру його грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, із суми 1731 грн. 85 коп.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги та пояснив, що право на пенсійне забезпечення він набув з 21.05.2006 року, при цьому розмір його грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням зі служби складав 1731 грн. 85 коп.
На цей час його право на пенсійне забезпечення визначалось Законом України від 04.04.2006 року № 3591-IV "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який був опублікований в офіційному друкованому виданні, в газеті „Урядовий кур'єр", 29.04.2006 року.
В силу вимог статті 57 Конституції України та пунктів 1, 3 Указу Президента України N503/97 від 10.06.1997 року „Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності", цей Закон набрав чинності з 29.04.2006 року (крім винятків, окремо передбачених ст. 1 Прикінцевих положень) та підлягає застосуванню як громадянами, так і, згідно з вимогами статті 19 Конституції України, державними органами, підприємствами, установами та організаціями під час здійснення своїх прав і обов'язків.
Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України, закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Зазначений конституційний принцип дії законів та інших нормативно-правових актів у часі роз'яснений у пункті 2 описової частини Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, відповідно до якого дія нормативно-правового акту починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, а відповідно до ст. 69 Закону України „Про Конституційний Суд України", рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Звідси, оскільки він, ОСОБА_1 був звільнений з військової служби після набуття чинності Законом України № 3591-IV "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", умови його пенсійного забезпечення повинні суворо відповідати вимогам саме цього Закону.
Більш того, Закон України № 3591-IV "Про пенсійне забезпечення осіб..." містить пряму заборону щодо застосування під час обчислення пенсій військовослужбовцям інших нормативно-правових актів.
Так, відповідно до вимог ст. 1-1 цього Закону, зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
До Закону України № 3591-IV "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким визначаються право та умови пенсійного забезпечення його, позивача ОСОБА_1, будь-яким законом ніяких змін внесено не було.
Звідси пенсія йому, ОСОБА_1, повинна бути призначена відповідно до вимог пункту 3 статті 43 цього Закону, тобто, з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим
3
(спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, а саме із суми 1731 грн. 85 коп.
Представник позивача ОСОБА_2 також підтримав позовні вимоги та пояснив, що від посадових осіб Запорізького ОВК відомо, що їх дії були обумовлені вимогами Закону України від 20.12.2005 року № 3235-IV „Про Державний бюджет України на 2006 рік", якій набув чинності з 30.12.2005 року.
Вважає, що застосування вимог цього Закону неможливо, оскільки до Закону України № 3591-IV "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким визначаються право та умови пенсійного забезпечення позивача ОСОБА_1 цим законом ніяких змін внесено не було.
Крім того, оскільки ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, на нього у повному обсязі розповсюджуються вимоги Закону України № 1763-IV від 15.06.2004 року „Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей", а відповідно до пункту 6 статті 1 цього Закону (в редакції Закону № 2505-IV від 25.03.2005 p.), таким військовослужбовцям пенсії обчислюються в розмірі та в порядку, визначених саме Законом України "Про пенсійне забезпечення..."
До цього закону Законом України № 3235-IV „Про Державний бюджет..." також будь-яких змін внесено не було, що ще раз унеможливлює при вирішенні питання про умови призначення ОСОБА_1 пенсії застосування Закону України № 3235-IV „Про Державний бюджет..."
Відповідно до вимог ст. 99 Закону України № 489-V від 19.12.2006 року „Про Державний бюджет України на 2007 рік", просить суд зобов'язати здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Крім того, представник позивача вважає, що розрахунок пенсії ОСОБА_1 з суми меншої, ніж розмір грошового забезпечення позивача за останньою штатною посадою перед звільненням зі служби, в сумі 1731 грн. 85 коп., суперечить вимогам статті 22 Конституції України, згідно яких конституційні права і свободи гарантуються та не можуть скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Звідси просить суд позов задовольнити.
Відповідач, Запорізький обласний військовий комісаріат, до судового засідання не з'явився, представив до суду клопотання про розгляд справи у відсутності його представника та письмове пояснення по суті спору.
Згідно пояснення, стаття 40 Закону України від 20.12.2005 року № 3235-IV „Про Державний бюджет України на 2006 рік", якій набув чинності з 30.12.2005 року, вимагає, що для обчислення пенсій особам офіцерського складу, які мають право на пенсію відповідно до Закону України від 09.04.92 року № 2262-ХП "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", до грошового забезпечення враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Звідси позов не визнає, просить суд в його задоволенні відмовити.
Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області позовні вимоги позивача не визнала повністю по тим обставинам, що пунктом 30 статті 77 цього ж Закону була призупинена дія частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", згідно вимог якої для обчислення пенсій повинні враховуватись усі види грошового забезпечення за останній місяць служби.
4
Оцінивши представлені сторонами докази, нормативне обґрунтування позовних вимог, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив військову службу у Вільнянсько-Новомиколаївському об'єднаному районному військовому комісаріаті та 03.05.2006 року, наказом Начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України № 100, на підставі пункту 67, підпункт "в" Положення про проходження військової особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, у зв'язку зі скороченням штатів, був звільнений у запас, у зв'язку з чим з 20.05.2006 року, наказом військового комісара Вільнянсько-Новомиколаївського ОРВК № 46, був виключений із списків особового складу цієї військової установи.
Відповідно до грошового атестату, грошове забезпечення ОСОБА_1 перед звільненням складало 1731 грн. 85 коп.
На день звільнення зі служби ОСОБА_1 мав вислугу більше 20 років, що підтверджено розрахунком його вислуги років, у зв'язку з чим після звільнення з військової служби він звернувся до Запорізького ОВК із заявою про призначення пенсії, яка йому була обґрунтовано призначена з 21.05.2006 року.
Умови пенсійного забезпечення офіцера запасу ОСОБА_1 визначені Законом України від 04.04.2006 року № 3591-IV "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який був опублікований в офіційному друкованому виданні, в газеті „Урядовий кур'єр", 29.04.2006 року, тобто, в силу вимог статті 57 Конституції України та пунктів 1, 3 Указу Президента України № 503/97 від 10.06.1997 року „Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності", цей Закон набув чинності з 29.04.2006 року та підлягає застосуванню як громадянами, так і, згідно з вимогами статті 19 Конституції України, державними органами, підприємствами, установами та організаціями під час здійснення своїх прав і обов'язків.
Згідно вимог пункту 3 статті 43 цього Закону, пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством і будь-яким законом ніяких змін до Закону України № 3591-IV в цій частині внесено не було, дія цього Закону не зупинялась.
Проте, на порушення цих вимог Закону України № 3591-IV, посадові особи Запорізького ОВК при обчисленні пенсії ОСОБА_1 керувались вимогами Закону України від 20.12.2005 року № 3235-IV „Про Державний бюджет України на 2006 рік", якій набув чинності з 30.12.2005 року, а саме ст. 40 цього Закону, відповідно до якої для обчислення пенсій особам офіцерського складу, які мають право на пенсію відповідно до Закону України від 09.04.92 року № 2262-ХИ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", до грошового забезпечення враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Ці дії відповідача - Запорізького ОВК, не ґрунтуються на законі, а звідси є неправомірними.
Так, Закон України від 20.12.2005 року № 3235-IV „Про Державний бюджет України на 2006 рік", набув чинності з 30.12.2005 року, Закон України від 04.04.2006 року № 3591-IV "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", набув чинності з 29.04.2006 року, а позивач ОСОБА_1 набув право на пенсійне забезпечення з 21.05.2006 року.
Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України, закони та інші правові акти не
5
мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Зазначений конституційний принцип дії законів та інших нормативно-правових актів у часі роз'яснений у пункті 2 описової частини Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99, відповідно до якого дія нормативно-правового акту починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до ст. 69 Закону України „Про Конституційний Суд України", рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Крім того, відповідно до вимог ст. 1-1 Закону № 3591-IV, зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Будь-яким законом ніяких змін до Закону України № 3591-IV в частині щодо обчислення розміру внесено не було, звідси дії усіх посадових осіб повинні відповідати вимогам саме цього Закону.
Крім того, позивач ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України та на нього у повному обсязі розповсюджуються вимоги Закону України № 1763-IV від 15.06.2004 року „Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей", а відповідно до пункту 6 статті 1 цього Закону (в редакції Закону № 2505-IV від 25.03.2005 p.), таким військовослужбовцям пенсії обчислюються в розмірі та в порядку, визначених саме Законом України "Про пенсійне забезпечення..."
До цього закону Законом України № 3235-IV „Про Державний бюджет..." також будь-яких змін внесено не було, що ще раз унеможливлює при вирішенні питання про умови призначення ОСОБА_1 пенсії застосування Закону України № 3235-IV „Про Державний бюджет..."
Згідно ст. 99 Закону України № 489-V від 19.12.2006 року „Про Державний бюджет України на 2007 рік", пенсії військовослужбовцям призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Звідси позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 4, 8, 9, 69, ч. 4 ст. 128, ст. ст. 159-162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов громадянина ОСОБА_1задовольнити повністю.
Визнати з 21.05.2006 року протиправними та незаконними дії суб'єкту владних повноважень - Запорізького обласного військового комісаріату щодо обчислення та призначення, на порушення вимог п. З ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" громадянину ОСОБА_1пенсії за вислугу років враховуючи щомісячні додаткові види його грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію за 24 останні календарні місяці служби.
Визнати право ОСОБА_1на обчислення та призначення пенсії за вислугу років з 21.05.2006 року у відповідності з вимогами п. З ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з розміру його грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, із суми 1731 грн. 85 коп., тобто, враховуючи відповідні оклади за посадою,
6
військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Зобов'язати суб'єкт владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 21.05.2006 року обчислити та призначити громадянину ОСОБА_1пенсію за вислугу років у відповідності з вимогами п. З ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з розміру його грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, із суми 1731 грн. 85 коп., тобто, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Стягнути з Запорізького обласного комісаріату в рахунок держави держмито в розмірі 51грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Вільнянський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20
днів апеляційної скарги або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.