Судове рішення #11284240

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ


Справа №-22ц–3908/2010                                                  Головуючий по першій

                                                                                               інстанції  –  Колода Л.Д.                                                                                      

Категорія -   57                                                                   Доповідач  –    Міщенко С.В.


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

    30 серпня 2010 р. Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:


головуючого Бурлаки В.О.,

суддів Міщенка С.В., Демченка В.О.,

при   секретарі Голобородько С.О.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу   ОСОБА_6 на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 вересня 2009 року  по справі за позовом ОСОБА_6 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання дій протиправними, нарахування та виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

в с т а н о в и л а :

25.11.2008р. ОСОБА_6 звернулась з позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання дій протиправними, нарахування та виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що вона має сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивачу надана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивач здійснює догляд за дитиною та отримує допомогу, яку нарахував та виплачує відповідач.

Відповідач згідно заяви позивача нараховує та виплачує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 % прожиткового мінімуму , встановленого для працездатних застрахованих осіб.

 Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року №32 передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам з 1 січня 2007 року призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. Проте всупереч вимог ст.41 та ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням » щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення неї трирічного віку у 2007,2008 ,2009 роках виплачувались не в повному обсязі. Дані виплати гарантовані, відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22.03.2001 року.

Тому просила постановити рішення, яким   визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не меншому прожиткового мінімуму , встановленого для дітей віком до 6 років.   за період з вересня 2007 року по 28 лютого 2009 року в сумі 8 840 грн. Зобов’язати відповідача в подальшому виплачувати цю допомогу у відповідності з нормами діючого законодавства, але не менше прожиткового мінімуму , гарантованого Конституцією України.

Постановою Придніпровського районного  суду м. Черкаси від  11 вересня 2010  року  позов задоволено частково.

Зобов’язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси нарахувати ОСОБА_6 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 25 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно згідно Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»

У решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду, ОСОБА_6, у встановлені строки оскаржила її, та просить скасувати постанову Придніпровського районного  суду м. Черкаси від  11 вересня 2009 року  і ухвалити нове рішення, яким задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі, оскільки з боку відповідача було допущено порушення її прав на отримання належного розміру допомоги.

Заслухавши доповідача,  вивчивши та обговоривши матеріали справи, судова колегія вважає, що підстав для задоволення даної апеляційної скарги не має.

Так, оскільки відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_1  ОСОБА_7 народився 24.08.2007 року, а його батьками є ОСОБА_8 та ОСОБА_6 , то відповідно до норм ст.13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» позивачка як особа, що здійснює догляд за дитиною до 3-х років має право на отримання допомоги. Відповідно до розпорядження відповідача позивачці   призначено допомогу по догляду за дитиною до 3-х років   в розмірі 90.00 грн., який є нижчим від прожиткового мінімуму, оскільки згідно ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлюється з 1 квітня 2007 року - у розмірі 463 грн., з 1 жовтня 2007 року - у розмірі 470 грн.   При цьому, визначаючи та обраховуючи цей розмір, відповідач керувався нормами ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» із змінами внесеними згідно Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»  . Хоча рішенням  Конституційного Суду України  від 09.07.2007 року   визнано такими, що не відповідають Конституції України пункти 7 та 14 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» . Тому з моменту прийняття цього рішення судом , яке відновило дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в її первісні редакції, дії Управління праці та соціального захисту населення   щодо призначення та виплати ОСОБА_6 допомоги по догляду за дитиною  , до досягнення нею трирічного віку протягом листопада-грудня 2007 року в розмірі лише 90.00грн. є неправомірними. І відповідач, приймаючи рішення про призначення допомоги позивачці мав керуватися нормою  ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», в її попередній редакції, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний період.

Водночас, враховуючи, що позивач звернулася до суду лише 25.11.2008 року, пропустивши встановлений ч.2 ст.99 КАС України річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, порушених протягом серпня-листопада 2008р., а строна відповідача наполяла на відмові в задовленні даного позову у зв’язку з пропущенням строків звернення до адмінсуду, то суд мав підстави визнати дії відповідача по ненарахуванню та невиплаті позивачу допомоги при народженні дитини  в повному обсязі лише починаючи з 25 листопада 2007 року.  

Отже, рішення суду першої інстанції, в частині визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення   щодо зобов’язання провести перерахунок та виплату позивачці державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 25 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року, підлягає залишенню без змін.

  Щодо задоволення районним судом вимог позивачки в частині зобов’язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, судова колегія виходить з наступного.

Пунктами 23 та 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» як незастрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, так і застрахованим особам, а також в частині визначення розміру такої допомоги.

Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI стосовно внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Відповідно до пунктів 5 та 6 вказаного Рішення Конституційного Суду України положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Одночасно з цим, слід зазначити, що вказаним Рішенням Конституційного Суду України не визнано неконституційними положення пункту 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», які діяли по 31 грудня 2008 року.

Враховуючи викладене підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 01.01.2008р. р. по 31 грудня 2008 року, у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років не було, оскільки, як зазначалось вище, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років повинна бути призначена позивачці тільки з 25.11.2007 р. по 31.12.2007 р., а з 1 січня 2008 року згідно п. 23 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., вказане положення Закону діє у часі, неконституційним не визнавалось   і тому в задоволенні позовних вимог в цій частині  позивачці суд першої інстанції мав відмовити. А тому, не зважаючи на те, що позивач не оспорює постанову суду в цій частині, на підставі норми, закріпленій в ч.3 ст.303 ЦПК України,  враховуючи допущене неправильне застосування норм матеріального права, які є обов’язковою підставою для скасування рішення,  апеляційний суд виходить за межі  доводів апеляційної скарги та вважає, що в цій частині рішення належить змінити, виключивши з резолютивної частини рішення покладення зобов’язання на управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси нарахувати ОСОБА_6 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з   22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно згідно Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

Щодо здійснення перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2009 році, слід враховувати наступне.

Згідно з частиною другою статті 46 розділу V Закону від 26 грудня 2008 року N 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Як на 2009 рік так і на даний час діє Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751 (зі змінами і доповненнями), згідно до пункту 22 якого відповідно до статті 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. – 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. – 75 відсотками, а з 1 січня 2010 р. – 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень, а тому суд правомірно відмовив ОСОБА_6 у проведенні перерахунку та виплатах вказаної допомоги за січень-лютий 2009 року.

Також в частині позовних вимог щодо зобов’язання відповідача проводити щомісячні виплати допомоги по досягненню дитиною трирічного віку у відповідності до чинного законодавства - необхідно відмовити, оскільки завданням судочинства, відповідно Конституції України, є захист порушених прав та свобод, тобто судовим рішенням не можуть регулюватися майбутні правовідносини.

З викладених підстав судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності визнання дій відповідача неправомірними та зобов’язання провести перерахунок та виплату  позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 року та вважає, що в і цій частині  рішення необхідно змінити , виключивши цей період з рішення. В іншій частині –   суд не вбачає підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -

                                             в и р і ш и л а :

 Апеляційну скаргу ОСОБА_6 на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 вересня 2009 року  по справі за позовом ОСОБА_6 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання дій протиправними, нарахування та виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відхилити

Постанову   Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 вересня 2009 року  по справі за позовом ОСОБА_6 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання дій протиправними, нарахування та виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  - змінити.

Виключити з постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 вересня 2009 року  покладення зобов’язання на управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси і по нарахуванню та виплаті ОСОБА_6   щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку   згідно Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно  .

У решті постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 вересня 2009 року  по справі за позовом ОСОБА_6 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання дій протиправними, нарахування та виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - залишити без змін.

 Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточним і оскарженню не підлягає.

             

  Головуючий:            / підпис/                                          

                           

Судді:               / підписи /

З оригіналом згідно:  суддя                                          Міщенко С.В.

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація