ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.08.2006 Справа № А10/103
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чус О.В.( доповідач)
суддів: Павловський П.П., Лисенко О.М.
при секретарі судового засідання Мацекос І.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Лісковська О.А., довіреність № 95/04-28 від 10.06.2006 р;
від відповідача: Бурмістрова Н.Є., довіреність № 14ю від 03.01.2006 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи та апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпропетровську на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 25.05.06р. у справі № А10/103
за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпропетровську
про спонукання виконати певні дії
встановив:
У березні 2006 року позивач звернувся в господарський суд Дніпропетровської області до відповідача з позовом про зобов’язання Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпропетровську починаючи з 01.06.2005р. по 31.12.2005р. включити в щомісячні акти звірки суму виплаченої пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за особовими справами Гольштейн М.Й., Полінка С.М., Шаповала М.М., Боровського М.А. та Скакун Є.В. у розмірі 5593 грн. 52 коп.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 25.05.2006р. ( суддя –Кощеєв І.М.) адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з прийнятою постановою, відповідач звернувся в Дніпропетровський апеляційний господарський суд з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову господарського суду та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.
У запереченні на апеляційну скаргу Позивач просить залишити постанову господарського суду Дніпропетровської області від 25.05.2006р. без змін.
Розпорядженням заступника голови суду-голови судової палати №612 від 15.08.2006р. справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий судд –О.В.Чус ( доповідач), судді –П.П.Павловський, О.М.Лисенко.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Підпунктами "г" і "д" пункту 1 статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", який набрав чинності з 01 квітня 2001 року, передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Згідно з частиною 2 статті 7 Закону України “Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам ( членам їх сімей ), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку цьому Фонду документи, що підтверджують право працівників ( членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків, на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки .
Правліннями Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві прийнято постанову № 5-4/4 від 04.03.2003р., якою затверджено „Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання”.
Цей Порядок розроблено відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та "Про пенсійне забезпечення". Він визначає механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд соціального страхування від нещасних випадків) Пенсійному фонду України (далі - Пенсійний фонд) витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
В основу цього механізму покладено щомісячне проведення органами Пенсійного фонду України з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення звірок витрат на відповідні виплати. Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного Фонду та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних втрат та до 20 числа наступного за звітним , подають її Пенсійному фонду України та Фонду страхування від нещасних випадків (пункт 6). Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному Фонду України до 25 числа місяця наступного за звітним ( пункт 7 ).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська щомісячно виплачується пенсія пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за особовими справами Гольштейн М.Й., Полінка С.М., Шаповала М.М., Боровського М.А. та Скакун Є.В.
За період 01.06.2005 року по 31.12.2005 року відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпропетровську не бере та не включає в щомісячні акти звірки до відшкодування Управлінню Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську суми пенсій вищевказаним особам.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 19.07.2005 року у справі № 10/118 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпропетровську про зобов’язання виконати певні дії, позовні вимоги були задоволені - зобов’язано відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпропетровську включити з 01.06.2004 року по 31.05.2005 року в місячні акти звірки суми виплачені Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за особовими справами Гольштейн М.Й., Полінка С.М., Шаповала М.М., Боровського М.А. та Скакун Є.В.
Згідно з ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України - обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Господарський суд дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов’язання відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпропетровську з 01.06.2005 року по 31.12.2006 року включити в щомісячні акти звірки суму виплаченої пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за особовими справами Гольштейн М.Й., Полінка С.М., Шаповала М.М., Боровського М.А. та Скакун Є.В.
Таким чином, висновки суду першої інстанції про задоволення позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська відповідають фактичним обставинам та матеріалам справи, нормам матеріального права, і доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
За таких обставин, апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпропетровську слід залишити без задоволення, а постанову господарського суду Дніпропетровської області від 25.05.2006 р. у справі № А10/103 –без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпропетровськ залишити без задоволення. Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 25.05.2006 р. у справі № А10/103 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя | О.В. Чус |
Суддя
| П.П. Павловський |
Суддя | О.М. Лисенко |