Справа № 2- 1263/10
Категорія 54
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І м е н е м У к р а ї н и
30 березня 2010 року Балаклавський районний суд міста Севастополя в складі:
головуючого – судді Бухарєвої Т.І.,
при секретарі – Тяжеловій Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства «Фармак», третя особа - Міністерство охорони здоров’я України, про захист прав споживача,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства (далі – ВАТ) «Фармак» про захист порушених прав споживача. У позовній заяві зазначає, що придбала в аптеці м. Севастополя безрецептурний препарат виробництва ВАТ «Фармак» - «Амізон» з інструкцією на українській мові. Не зрозумівши особливостей застосування препарату з причин недостатнього володіння українською мовою позивачка була вимушена застосувати його, в результаті чого самопочуття позивачки погіршилось. Вважає, що інструкція для застосування зазначеного лікарського засобу не відповідає вимогам діючого законодавства, оскільки викладена лише українською мовою, в той час як разом з мовою виробника має використовуватися мова міжнаціонального спілкування в Україні. Поставляючи лікарські засоби в м. Севастополь, виробник був зобов’язаний врахувати інтереси російськомовного населення міста та продублювати інструкцію російською мовою.
Просить зобов’язати відповідача припинити випуск препарату «Борна мазь» до усунення порушень Законодавства України.
В судове засідання позивачка не з’явилась, повідомлена належним чином, причин неявки суду не повідомила.
Відповідач в судове засідання не з’явився, надав до суду письмові заперечення, в яких вказує, що позивачкою не надано доказів придбання спірного лікарського препарату, а саме чеку на придбання ліків, не зазначено в якій конкретній аптеці придбаний препарат, не зрозуміло з яких підстав позивачка була вимушена застосувати цей препарат, не підтверджено погіршення стану позивачки. Крім того відповідно до п. 3 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач зобов’язаний перед початком експлуатації товару уважно ознайомиться з правилами експлуатації, викладеними в наданій виробником документації на товар. В разі необхідності звернуться за роз’ясненнями до продавця (виробника, виконавця), у даному випадку до фармацевта аптеки, де придбався препарат.
Відповідно до ст. 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова. Ст. 36 Закону України «Про мови в Українській РСР» маркування товарів, етикеток на товарах, інструкції щодо користування товарами, виробленими в Україні, виконуються українською мовою.
На підставі викладеного просить у повозі відмовити.
Представник третьої особи у судове засідання не з’явився, надіслав письмові заперечення на позов, в яких вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими тому, що державною мовою в Україні є українська мова, Автономна Республіка Крим входить в склад держави України як невід’ємна складова частина, на якій діють закони України, в тому числі і Закон України «Про мови в Українській РСР», згідно з яким маркування товарів, етикетки на товарах, інструкції щодо користування товарами, виробленими в Українській РСР, виконуються українською мовою. Правова норма, яка викладена у п. 3 Інструкції для медичного застосування, що супроводжує безрецептурний лікарський препарат, затвердженої наказом МОЗ України від 26.08.05 № 426 «Про затвердження Порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що додаються на державну реєстрацію», згідно з яким текст інструкції для медичного застосування повинен бути викладений з використанням чітких та зрозумілих для пацієнтів термінів українською або іншою мовою міжнаціонального спілкування в Україні, носить альтернативний, а не імперативний характер. Тому виробник в межах передбачених законом може самостійно, за власним бажанням обирати мову написання тексту інструкції. Просить в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що в позові слід відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 11 ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів» вимоги споживача розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа. Позивачкою та її представником не надано будь-яких доказів придбання зазначеного в позові лікарського препарату, не зазначено місце придбання цього препарату.
Будь-яких доказів погіршення стану здоров’я позивачки у зв’язку із застосуванням лікарського препарату «Амізон» надано не було позивачкою, явка якої до суду визнана судом обов’язковою для надання пояснень у чому відбулось це погіршення, але вона у судове засідання не з’явилась,
Такими чином суд вважає, що позивачкою не доведений факт порушення ії прав споживача.
Відповідно до ст. 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
Відповідно до ст. 134 Конституції України Автономна Республіка Крим є невід’ємною складовою частиною України, на якій діють закони України.
Ст. 2 Закону України «Про мови в Українській РСР» також встановлено, що державною мовою України є українська мова.
Відповідно до ст. 36 зазначеного Закону маркування товарів, етикетки на товарах, інструкції щодо користування товарами, виробниками в Україні, виконуються українською мовою.
Згідно із п. 3 Інструкції для медичного застосування, що супроводжує безрецептурний лікарський препарат, затвердженої наказом МОЗ України від 26.08.05 № 426 «Про затвердження Порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що додаються на державну реєстрацію», згідно з яким текст інструкції для медичного застосування повинен бути викладений з використанням чітких та зрозумілих для пацієнтів термінів українською або іншою мовою міжнаціонального спілкування в Україні.
На підставі викладеного суд вважає, що виробник – відповідач по справі, при виготовленні та реалізації на території України медичного препарату «Амізон» з інструкцією щодо застосування на українській мові, діяв в межах, передбачених законами України.
На підставі викладеного, керуючись 10, 11, ч. 1 ст. 88, ст.ст. 224-227 ЦПК України, ст. ст. 10, 134 Конституції України, ст. 2, 36 Закону України «Про мови в УРСР», ст.ст. 4 ч. 3, ст. 8 п. 11 Закону України «Про захист прав споживачів» суд
вирішив:
позов ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства «Фармак», третя особа - Міністерство охорони здоров’я України, про зобов’язання зупинити виготовлення препарату «Амізон» - залишити без задоволення .
Рішення може бути переглянуто шляхом подачі заяви протягом 10 днів з дня отримання копії рішення. судом, який його ухвалив,
Суддя
- Номер: 6/303/371/15
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1263/10
- Суд: Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Бухарєва Тетяна Іванівна
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.10.2015
- Дата етапу: 10.11.2015
- Номер: 6/303/185/18
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1263/10
- Суд: Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Бухарєва Тетяна Іванівна
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.07.2018
- Дата етапу: 30.08.2018