Судове рішення #11339272


Донецький окружний адміністративний суд  

  


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 12 жовтня 2010 р.                                                             Справа № 2а-23455/10/0570

                                                                                          




час прийняття постанови 22 години 50 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді                                                                       Лазарєва В.В.,

суддів                                                                                          Циганенка А.І., Голуб В.А.,

при секретарі                                                                       Фенделєвій В.Є.,

за участю:

позивача та представника позивача                                                 ОСОБА_1,

відповідача та представника відповідача                                        Несвітаєва А.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок», виборця ОСОБА_1 до голови Краматорської міської виборчої комісії Несвітаєва Андрія Павловича про визнання дій такими, що грубо порушують Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», направлення матеріалів цієї справи до прокуратури для притягнення Несвітаєва А.П. до кримінальної відповідальності, зобов’язання Краматорської міської виборчої комісії надати представнику Краматорської міської організації партії «Реформи та порядок» посвідчення представника,-

В С Т А Н О В И В:

10.10.2010 року Краматорська міська партійна організація партії «Реформи і порядок», виборець ОСОБА_1 звернулися до суду з адміністративним позовом до голови Краматорської міської виборчої комісії Несвітаєва Андрія Павловича про визнання дій такими, що грубо порушують Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», направлення матеріалів цієї справи до прокуратури для притягнення Несвітаєва А.П. до кримінальної відповідальності, зобов’язання Краматорської міської виборчої комісії надати представнику Краматорської міської організації партії «Реформи та порядок» посвідчення представника.

В обґрунтування позову позивачі зазначили, що згідно із ч.ч. 2, 3, 4 ст. 54 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» Краматорська міська організація партії «Реформи і порядок» 28.09.2010р. висунула своїм представником до Краматорської міської виборчої комісії Донецької області з правом дорадчого голосу ОСОБА_1 Відповідна заява з додатками була подана до Краматорської міської виборчої комісії Донецької області 04.10.2010р. за вх. № 148. Жодних заперечень і зауважень при прийомі відповідних документів у відповідальної особи комісії не виникло.

Разом з тим, на своєму засіданні 05.10.2010р. Краматорська міська виборча комісія Донецької області прийняла рішення про відмову у реєстрації представником Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок» у Краматорській міський виборчий комісії ОСОБА_1, посилаючись на те, що нібито підпис та печатка партії на заяві про реєстрацію, виконані на струминному принтері на що є відповідний висновок експерта.

Вказували на те, що згідно протоколу засідання Краматорської міської виборчої комісії Донецької області № 5 від 05.10.2010р. голова комісії Несвітаєв А.П., одноособово прийняв рішення щодо направлення на експертизу заяви про реєстрацію ОСОБА_1, чим порушив вимоги Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» щодо колегіальності прийняття рішення. Крім того, виїмка документів з Краматорської міської виборчої комісії Донецької області не проводилась. Акт виїмки не складався, рішення про направлення запиту Краматорської міської виборчої комісії Донецької області до міського відділу внутрішніх справ щодо проведення експертизи печатки та підпису голови Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок» на заяві про реєстрацію від 04.10.2010р. не приймалось. До того ж, відсутня офіційна відповідь Краматорського міського відділу внутрішніх справ на запит Краматорської міської виборчої комісії Донецької області до міського відділу внутрішніх справ щодо проведення експертизи печатки та підпису голови Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок» на заяві про реєстрацію від 04.10.2010р.

З огляду на зазначене вважають, що Несвітаєв А.П. зловживаючи своїм службовим становищем перевищив повноваження та ввів в оману членів Краматорської міської виборчої комісії, чим порушив права Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок» щодо її законної діяльності.

12 жовтня 2010 року у судовому засіданні ОСОБА_1 зменшила позовні вимоги, а саме виключила вимоги щодо зобов’язання Краматорської міської виборчої комісії Донецької області надати представнику Краматорської міської організації партії «Реформи та порядок» посвідчення представника, про що надала письмову заяву, яка була приєднана до справи.

Просили визнати дії такими, що грубо порушують Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Направити матеріали цієї справи до прокуратури для притягнення Несвітаєва А.П. до кримінальної відповідальності.

В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Несвітаєв А.П. у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. Зазначив, що 04.10.2010 року до Краматорської виборчої комісії Донецької області надійшла заява Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок» надійшла заява про реєстрацію представника цієї партійної організації ОСОБА_1 у відповідності до ч.ч. 2, 4 ст. 54 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон). До зазначеної заяви були додані копія рішення Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок» від 28.09.2010 р. за № 1 та заява особи про згоду представляти інтереси партії у Краматорській міській виборчій комісії із доданими до неї копіями першої, другої сторінок паспорта громадянина України, а також сторінки із зареєстрованим місцем проживання. Заява, із доданими до неї документами, була зареєстрована членом Краматорської виборчої комісії Озерською Т. у журналі реєстрації документів за № 148. Під час прийняття зазначених документів член Краматорської виборчої комісії Озерська Т. перевірила їх щодо визначеної законом комплектності, однак щодо правильності заповнення цих документів вони не перевірялися, оскільки це не передбачено законом. У той же день, під час передачі зазначеної документації іншому члену комісія для перевірки відповідності заповнення наданих місцевими партійними організаціями документами, вона виявила, що на заяві   Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок» про реєстрацію представника стоїть печатка, оригінальність якої викликає сумніви. Про це вона повідомила голову комісії. Голова комісії направив ці документи до Краматорського МВ ГУ МВС України в Донецькій області для проведення експертизи. 05.10.2010 р. перед засіданням комісії був отриманий висновок експерта із зазначенням, що печатка виконана на струминному принтері, у зв'язку з чим Краматорською ТВК було прийняте рішення  відмовити Краматорській міській організації партії «Реформи і порядок» зареєструвати представника ОСОБА_1, адже заява не завірена печаткою, як того вимагає ч.4 ст. 54 Закону.

07.10.2010 р. Краматорська міська організація партії «Реформи і порядок» подала вдруге заяву на реєстрацію представника місцевої організації ОСОБА_1 із додатками. Заява зареєстрована 07.10.2010 р. за № 337, розглянута на засіданні комісії 07.10.2010 р., та прийняте рішення зареєструвати ОСОБА_1 представником Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок».

Крім того, що стосується порушених прав ОСОБА_1, як виборця то у відповідності до ч. 2 ст. 172 КАС України виборець може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто. В адміністративному позові по даній справі не йдеться про порушення виборчого права особисто ОСОБА_1, як виборця, а тому відповідачем жодним чином не порушені права та охоронювані законом інтереси позивача.

Просив відмовити в задоволені позовних вимог.

Заслухавши думку осіб, яки беруть участь у справі, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Згідно зі ст. 12 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10 липня 2010 року N 2487-VI (надалі Закон) суб’єктами виборчого процесу є: 1) виборці; 2) Центральна виборча комісія, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону, Закону України «Про Центральну виборчу комісію» та інших законів України; 3) кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови; 4) місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; 5) офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, від кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), зокрема, встановлено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Виборець може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто (ч. 2 ст. 172 КАС України).

          Частиною 2 ст. 54 Закону встановлено, що місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, має право делегувати одного представника до територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала виборчі списки кандидатів у депутати з відповідних місцевих виборів, з правом дорадчого голосу, який уповноважений представляти інтереси місцевої організації цієї партії в територіальній виборчій комісії під час виборчого процесу. Кандидатура представника затверджується керівним органом місцевої організації партії.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону, заява про реєстрацію представника місцевої організації партії, підписана керівником місцевої організації партії і засвідчена печаткою місцевої організації партії або печаткою організації політичної партії вищого рівня, та копія рішення керівного органу місцевої організації партії про затвердження кандидатури представника подаються до територіальної виборчої комісії одночасно із заявою про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі. У заяві про реєстрацію представника місцевої організації партії зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) представника, його громадянство, день, місяць і рік народження, місце роботи (заняття), займана посада, адреса місця проживання, за наявності - номер контактного телефону. До заяви додається письмова згода цієї особи представляти інтереси місцевої організації партії в територіальній виборчій комісії.

Територіальна виборча комісія не пізніше трьох днів з дня надходження документів, зазначених у частині четвертій цієї статті, реєструє представника місцевої організації партії в територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу та видає йому посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. У разі відмови в реєстрації (скасування реєстрації) кандидатів у депутати, включених до виборчого списку від місцевої організації партії, або втрати місцевою організацією партії статусу суб'єкта виборчого процесу з інших підстав повноваження представника місцевої організації партії в територіальній виборчій комісії вважаються припиненими з моменту настання зазначених обставин (ч. 5 ст. 54 Закону).

Користуючись своїм правом, відповідно до ч. 2 ст. 54 Закону Краматорська міська організація партії «Реформи і порядок» 28.09.2010р. висунула своїм представником до Краматорської міської виборчої комісії Донецької області з правом дорадчого голосу ОСОБА_1 Відповідна заява з додатками була подана до Краматорської міської виборчої комісії Донецької області 04.10.2010 за вх. № 148 (а.с. 28).

Як вбачається з протоколу Краматорської міської виборчої комісії Донецької області від 05 жовтня 2010 року (витяг з протоколу № 5) голова комісії повідомив, що до Краматорської міської виборчої комісії було подано документи на представника Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок» з правом дорадчого голосу ОСОБА_1. Печатка партії та підпис голови партії в заяві, були схожі на роздруковані на струминному принтері, тому головою комісії було прийнято рішення звернутися до експертів Краматорського МВ УМВС.

Постановою Краматорської міської виборчої комісії Донецької області № 24 від 05 жовтня 2010 року було відмовлено в реєстрації представника Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок» ОСОБА_1 з підстав відсутності на заяві печатки партії та підпису голови.

Як встановлено у судовому засіданні, голова комісії Несвітаєв А.П. ініціював   перевірку заяви Краматорської міської організація партії «Реформи і порядок» про реєстрацію представником до Краматорської міської виборчої комісії Донецької області з правом дорадчого голосу ОСОБА_1 від 28.09.2010 р., оскільки 04.10.2010 року на його ім’я були подані заява секретарем Краматорської міської виборчої комісії Озерською Т.І., яку підтримали члені комісії Бакланова, Касьяненко, Іванов, Мяснікова, Стаднік, Пригаріна, та  заступником голови Краматорської міської виборчої комісії Пригаріною В.І. В заявах було запропоновано голові комісії Несвітаєву А.П. звернутися до органу внутрішніх справ з метою встановлення факту дійсності документів.

Як вбачається з висновку спеціаліста Краматорського МВ НДЕКЦ при ГУМВС Україні в Донецькій області від 05.10.2010р. № 32, техніко-криміналістичне дослідження було проведено на підставі супровідного листа начальника Краматорського МВ ГУМВС Україні в Донецькій області полковника міліції Рибальченка І.І., за матеріалами дослідної перевірки (ЖРСП № 6951 від 04.10.10р.).  За результатами дослідження було встановлено, що текст заяви Краматорської міської організація партії «Реформи і порядок» від 28 вересня 2010 року і розташований в ньому відтиск круглої печатки партії «Реформи і порядок» виконані струмино-крапельним способом на кольоровій розмножувальній техніці.

Постановою Центральної виборчої комісії «Про Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів» № 350 від 15.09.2010 року, затверджений порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів.

Цей Порядок визначає правила документування діяльності виборчих комісій та комісій з референдумів (далі - комісія), і встановлює єдиний порядок роботи з документами, пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами (далі - документи, заяви, скарги) з моменту їх створення або надходження до відправлення чи передачі на зберігання до відповідної державної архівної установи (п. 1.1. Порядку).  

При реєстрації та розгляді документів, заяв і скарг, що надходять до комісії, комісія керується законами України «Про вибори Президента України», «Про вибори народних депутатів України», «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», «Про звернення громадян», іншими актами законодавства України, постановами Центральної виборчої комісії та цим Порядком (п. 5.1. Порядку).

Документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар або інший визначений комісією член комісії (п. 5.2. Порядку).

Документи, заяви, скарги реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму (п. 5.4. Порядку).

Документ, заяву, скаргу після реєстрації попередньо розглядає голова комісії, а в разі його відсутності - заступник голови комісії з метою вчинення резолюції щодо їх виконання (п. 5.8. Порядку).

Документи, заяви щодо порядку організації та проведення виборів, референдумів розглядаються, як правило, на засіданні комісії (п. 5.16. Порядку).

Контроль за виконанням документів, який передбачає безпосередню перевірку і коригування процесу виконання, облік та аналіз результатів виконання документів, що є на контролі, дотримання установленого терміну, здійснює секретар комісії (п. 5.17. Порядку).

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» від 30.06.2004 року № 1932, рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України

Відповідно до п.п. 1.1. п. 1 «Порядку організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», затвердженого постановою Центральної виборчої комісії 15.09.2010р. № 351 (далі – Порядок), цей Порядок відповідно до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон) регламентує питання організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Згідно із п.п. 3.1. п. 3 Порядку, питання для розгляду на засіданні виборчої комісії готують члени виборчої комісії із залученням у разі необхідності відповідних фахівців.

Підпунктом 4.1. п. 4 Порядку передбачено, документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар або інший визначений рішенням комісії член цієї комісії.

У відповідності до п.п. 4.2. п. 4 Порядку, прийняті документи та звернення в день реєстрації подаються голові виборчої комісії (в разі відсутності голови комісії - заступнику голови), який дає відповідні доручення членам виборчої комісії та залученим фахівцям щодо їх попереднього розгляду та надання відповіді.

Проаналізувавши вказані норми, суд приходить до висновку, що Несвітаєв А.П., як голова Краматорської міської виборчої комісії Донецької області, ініціюючи питання проведення перевірки заяви Краматорської міської організація партії «Реформи і порядок» про реєстрацію представником до Краматорської міської виборчої комісії Донецької області з правом дорадчого голосу ОСОБА_1 від 28.09.2010р., із направленням її до органів внутрішніх справ, діяв у відповідності до норм діючого законодавства.  У вказаних вище нормативних актах, які регулюють порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та порядок організації роботи цих комісій, відсутня імперативна норма щодо розгляду питання проведення перевірки відповідних заяв виключно на засіданнях комісії.

Таким чином, 5 жовтня 2010 року голова Краматорської міської виборчої комісії Донецької області Несвітаєв А.П. не вводив членів комісії в оману, оскільки надавав для голосування інформацію, отриману у відповідності до закону.

За вищезазначених обставин суд приходить до висновку, що діями голови Краматорської міської виборчої комісії Донецької області Несвітаєва А.П. не були порушені права ОСОБА_1 як виборця.

Крім того, 7 жовтня 2010 року постановою Краматорської міської виборчої комісії Донецької області за №28 ОСОБА_1 була зареєстрована представником Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок» з правом дорадчого голосу у Краматорській міській виборчій комісії Донецької області. Підставою для прийняття цього рішення стали документи, які були вдруге подані Краматорською міською організацією партії «Реформи і порядок» (вх.№337 від 07.10.2010 року). Вказані документи були оформлені відповідно до приписів ст.54 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10 липня 2010 року N 2487-VI.

Таким чином, вимоги позивачів про визнання дій голови Краматорської міської виборчої комісії Донецької області Несвітаєва Андрія Павловича такими, що грубо порушують Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» не підлягають задоволенню.

Статтею 177 КАС України встановлені особливості судових рішень за наслідками розгляду справ, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, та їх оскарження. Суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

Судом не були встановлені порушення законодавства про вибори, тому з огляду на вказану норму закону, вимога позивачів про направлення матеріалів цієї судової справи до прокуратури для притягнення Несвітаєва А.П. до кримінальної відповідальності не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.  8, 9, 10, 11, 86, 159, 160, 161, 162, 163, 172, 177, 178 КАС України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

У задоволені позову Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок», виборця ОСОБА_1 до голови Краматорської міської виборчої комісії Несвітаєва Андрія Павловича про визнання дій такими, що грубо порушують Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», направлення матеріалів цієї справи до прокуратури для притягнення Несвітаєва А.П. до кримінальної відповідальності,  – відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 12 жовтня 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, встановленому ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України у дводенний строк з дня їх проголошення.

                    


Головуючий суддя                                                                       Лазарєв В.В.           


Судді          

Циганенко А.І.

 Голуб В. А.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація