Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2010 р. справа № 2а-21921/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді < Довідник >
при секретарі Фенделєвій В.Є.
представника позивача Козлової О.Л.,
представника відповідача Кудрова А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області до Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення сум витрат, пов’язаних з виплатою пенсій у розмірі 659980,82 грн., -
В С Т А Н О В И В:
15 вересня 2010 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення сум витрат, пов’язаних з виплатою пенсій у розмірі 659980,82 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що згідно зі ст.ст. 21, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» передбачений обов’язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або у разі його смерті при настанні страхового випадку, виплачуючи йому або особам, які перебувають на його утриманні пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, пенсію у зв’язку з втратою годувальника, який помер від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26 березня 2008 р. N 265 встановлена щомісячна державна адресна допомога. Згідно із п. 4 вказаної Постанови, щомісячна державна адресна допомога здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.
Позивачем на виконання вказаної Постанови нарахована та виплачена щомісячна державна адресна допомога й підвищення до пенсії та складений Акт щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії із зазначенням загальної суми витрат, що підлягають відшкодуванню. Вказаний Акт із зазначенням у тому числі, суми адресної допомоги за період з 01.01.2010 по 31.07.2010 на суму 659980,82 грн. був наданий відповідачу, який не погодився із включеною до Акту звірки сумою адресної допомоги та підвищенням до пенсії і сплачені позивачем суми не відшкодовує.
Позивач не погоджується із позицією Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Селидове Донецької області щодо відшкодування сум адресної допомоги посилаючись на п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 13.06.2003 № 03-3/3240-020-11.
Просив визнати дії неправомірними та стягнути суми витрат, пов’язаних з виплатою пенсій у розмірі 659980,82 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року відкрито провадження у справі.
Представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі та просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення на позовну заяву в яких вказав, що при підписанні актів звірки з позивачем правомірно не прийнята до заліку адресна допомога, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», який встановлює обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відшкодувати своєчасно та в повному обсязі шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, в тому числі пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, не передбачено обов'язок Фонда соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України проводити виплати такої адресної допомоги, вона, на його думку, підлягає виплаті за рахунок коштів державного бюджету.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Так, при виплаті пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, позивачем за період з 01.01.2010 по 31.07.2010 виплачено адресну допомогу на загальну суму 659980,82 грн.
Вказана сума сплаченої адресної допомоги підтверджується наданими позивачем та дослідженими в судовому засіданні копіями списків осіб, яким виплачено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за вказаний період та Актами щомісячної звірки по особових справах потерпілих (Акти - а.с. 6, 8, 10, 12, 14, 17, 19; Списки осіб - а.с. 21-48).
Факт виплати вказаних сум адресної допомоги відповідачем не оспорюється.
При проведенні звірки між управлінням Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області та Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Селидове Донецької області були складені Акти щомісячної звірки особових справ пенсіонерів, які мають право на отримання пенсій у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням за період з 01.01.2010 по 31.07.2010.
Згідно з таблицями розбіжностей до Актів щомісячної звірки за вказаний період, Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Селидове Донецької області не прийнято до заліку суми виплаченої управлінням Пенсійного фонду України адресної допомоги при виплаті пенсій у розмірі 659980,82 грн.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення громадян України здійснюється органами Пенсійного Фонду України.
Вказаним Законом передбачено, що призначення та виплата пенсій, в тому числі пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється органами Пенсійного Фонду.
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26.03.2008 року № 265 (далі постанова № 265) установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сімї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів; у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.
У п. 4 Постанови № 265 визначено, що виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.
Згідно із статтею 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно зі статтею 46 Конституції передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника.... Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2010 рік» від 21 липня 2010 р. N 626 (далі Постанова № 626), затверджений бюджет пенсійного фонду із зазначенням певної суми надходжень від Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Зазначена сума не визначалась з урахуванням Постанови № 265.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2010 рік» від 21 липня 2010 р. N 626 визначена певна сума державних дотацій на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами.
З набранням чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті при настанні страхового випадку, зокрема, виплати йому або особам, які перебувають на його утриманні пенсій по інвалідності в зв'язку із втратою годувальника покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Крім того, на підставі ч. 2 п. 5 ст. 24 цього ж Закону, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. Страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутись до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Статтею 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року N 1105-XIV передбачені соціальні послуги та виплати, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, серед яких відсутні державна адресна допомога та витрати з виплати та доставки державної адресної допомоги.
Відповідно до вимог ст. 7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності», Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від затверджено «Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» від 04 березня 2003 року № 5-4/4 (надалі Порядок).
Згідно з п. 4 зазначеного Порядку, відшкодуванню піддягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та інших нормативно - правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію, допомога на поховання сім'ї потерпілого або особи, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Так, п. 4 Порядку, визначений вичерпний перелік сум виплат, які приймаються до заліку для відшкодування видатків Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
До того ж, жодним нормативно-правовим актом взагалі не передбачено обов’язку відповідача відшкодовувати УПФУ витрати на виплату державної адресної допомоги.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав щодо відшкодування відповідачем управлінню Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області виплаченої державної адресної допомоги.
За таких обставин, оскільки суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для відшкодування сум адресної допомоги, це свідчить про відсутність бездіяльності з боку Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Селидове Донецької області.
Враховуючі викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області до Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення сум витрат, пов’язаних з виплатою пенсій у розмірі 659980,82 грн.
Керуючись ст. ст. 17, 87, 89, 94, 98, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області до Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення сум витрат, пов’язаних з виплатою пенсій у розмірі 659980,82 грн., - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 06 жовтня 2010 року в присутності представників сторін.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лазарєв В.В.