Судове рішення #11364275


  

Україна  

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

   

 13 жовтня 2010 р.                                                                       справа № 2а-22316/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:  < година > 

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді  < Довідник > 

при секретарі                                                  Фенделєвій В.Є.   

  за участю прокурора                                                                      Вартанової О.М.,

представника позивача                                                                      ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Мар’їнського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду в Мар’їнському районі Донецької області до Красногорівського міського комбінату комунальних підприємств «Віта» про стягнення заборгованості зі страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на загальну суму у розмірі 2578795,13 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Мар’їнський міжрайонний прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду в Мар’їнському районі Донецької області з позовом до Красногорівського міського комбінату комунальних підприємств «Віта» про стягнення заборгованості зі страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на загальну суму у розмірі 2578795,13 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що у порушення Законів України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, „Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” своєчасно не сплатив страхові внески до пенсійного фонду, у зв’язку з чим має прострочену заборгованість на загальну суму у розмірі 2578795,13 грн. Оскільки відповідач суму страхових внесків не сплачує, просив у відповідності до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області заборгованість по сплаті страхових внесків у зазначеному вище розмірі.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату , час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Про причини не явки суд не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності від нього до суду не надходило.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.

Мар’їнський міжрайонний прокурор представляє інтереси держави в особі Управління Пенсійного фонду в Мар’їнському районі Донецької області.

Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду в Мар’їнському районі Донецької області є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно  зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями,  пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Відповідач – Красногорівський міський комбінат комунальних підприємств «Віта» є юридичною особою, що підтверджується Статутом комбінату (а.с. 7-15), Довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 17), Свідоцтвом про державну реєстрацію комбінату (а.с. 73); відповідно до п. 2.1.1 вказаної Інструкції платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обов’язку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.

Згідно з ч. 4 ст. 20  Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.

          Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частиною 2 статті 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Так, згідно із ч. 3 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

          Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.

Узгодження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки здійснюється на підставі заяви страхувальника, яка розглядається територіальним органом Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів після її отримання, та поданих страхувальником документів, що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі.

У разі узгодження страхувальником вимоги про сплату недоїмки з територіальним органом Пенсійного фонду цей орган зобов'язаний у строк, визначений для розгляду заяви страхувальника про узгодження вимоги, надіслати йому узгоджену вимогу про сплату недоїмки, а страхувальник зобов'язаний сплатити узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги.

У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.

Як встановлено у судовому засіданні, на виконання вказаної норми Закону позивачем було направлено на адресу відповідача вимогу № Ю-116 (а.с. 78) яка була вручена відповідачу. Вказана вимога до Державної виконавчої служби до виконання не передавалась. До того ж, вона не оскаржувалась та є невиконаною на дату розгляду справи.

          Як вбачається з картки особового рахунку страхувальника, вимоги про сплату боргу, заборгованість підприємства перед УПФУ становить у загальному розмірі 2578795,13 грн., з яких по штрафу 33,2 %: 1621353,11 грн. – недоїмка по внескам; 344935,15 грн. – недоїмка по фінансовим санкціям; 610367,19 грн. – недоїмка по пені, та по штрафу 2%: 2139,68 грн. – недоїмка по внескам.

          До того ж, вказана сума заборгованості на загальну суму 2578795,13 грн. підтверджується Актом звірки розрахунків від 01.08.2010 (а.с. 18), який підписаний уповноваженою особою відповідача без заперечень та зауважень та розрахунком суми боргу станом на 01.08.2010 (а.с. 77), який також підписаний уповноваженою особою відповідача.

          Крім того, сума заборгованості зі сплати страхових внесків визначена у картці особового рахунку страхувальника, вимозі про сплату боргу, Акті звірки розрахунків від 01.08.2010, розрахунку суми боргу станом на 01.08.2010 відповідачем у добровільному порядку сплачена не була.

          За таких обставин, оскільки відповідач своєчасно не сплатив страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, то відповідно до ч. 1 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з нього підлягає стягненню у рахунок погашення заборгованості сума у розмірі 2578795,13 грн. на користь Управління Пенсійного фонду в Мар’їнському районі Донецької області.

          Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не  підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Мар’їнського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду в Мар’їнському районі Донецької області до Красногорівського міського комбінату комунальних підприємств «Віта» про стягнення заборгованості зі страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на загальну суму у розмірі 2578795,13 грн., - задовольнити.

Стягнути з Красногорівського міського комбінату комунальних підприємств «Віта» на користь Управління Пенсійного фонду в Мар’їнському районі Донецької області заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2578795 (два мільйони п’ятсот сімдесят вісім тисяч сімсот дев’яносто п’ять) грн. 13 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 13 жовтня 2010 року в присутності представника позивача.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

    

Суддя                                                                                      Лазарєв В.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація