Справа № 2-1799/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2010 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі
головуючої - судді: Павлів З.С.
при секретарі : Михавко І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дрогобичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради у Львівській області про визнання неправомірною відмови у перерахунку щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов’язання виплатити недоплачену грошову допомогу, -
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання неправомірною відмови Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради у перерахунку щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов’язання виплатити недоплачену грошову допомогу.
У підтвердження позовних вимог посилається на те, що є матір’ю дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» їй щомісячно повинна виплачуватися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею тритрічного віку в розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Але, всупереч вимог ст. 15 зазначеного закону, щомісячна допомога виплачувалался не в повному обсязі. Коли звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради про перерахунок та виплату недоплаченого розміру допомоги, їй було відмовлено з посиланням на положення ЗУ «Про Державний бюджет на 2007 рік». Тому, проcить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради зробити перерахунок за вказаний період, виплативши в її користь заборгованість, яка утрворилась внаслідок недоплати даної допомоги; та компенсацію втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплат.
У судовому засіданні позивачка позов підтримала в повному обсязі, просить його задоволити.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Любінецька Г.В. в судове засідання не з’вилася, попередньо подавши письмове заперечення проти позову, в якому просить слухання справи проводити без участі представника відповідача. Позовні вимоги не визнають, пояснивши, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною. Положення Конституції України, зокрема статті 95, зазначають, що виключно Законом України «Про державний бюджет» визначаються будь-які видатки держави на загально-сусіпільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видаткв. Разом з тим зазначила, що відповідними статтями Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановлюється виходячи із обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету на відповідний рік. Відтак, заборгованість по виплаті даної допомоги є лише за 2007 рік, а саме: з 09.07.2007 по 31.12.2007 року. Тобто, з моменту винесення рішення Конституційним Судом, яким було визнано неконституційним положення ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» щодо розмірів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і до кінйя бюджетного року. У Законі України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та Законі України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не передбачено коштів на погашення заборгованості, яка виникла у 2007 році, а передбачені лише кошти на поточні виплати.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності докази, надані сторонами як обгрунтування позовних вимог, так і заперечення проти них, вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка відповідно до положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» має право на отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, оскільки є матір’ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно довідки, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради у Львівській області, позивачці щомісячно виплачувалался допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік».
Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги, з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей, встановлений Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Ч. 1 ст. 1 цього Закону передбачено, що громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими Законами України.
Згідно ст. 3 зазначеного Закону – одним з видів державної допомоги сім’ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90,00 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень статтей Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема положення ст. 56 зазначеного закону, за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною нею трирічного віку, виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90,00 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» - рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.
Так як згідно ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, призначають і виплачують органи соціального захисту населення, відтак, недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09.07.2007 року слід стягнути з управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне конкретніше сформулювати резолютивну частину рішення з метою можливості її виконання в подальшому, а тому, враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов’язання відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради у Львівській області перерахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з урахуванням сум, що отримані позивачем згідно ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», та визнати дії відповідача в цій частині неправомірними.
Що стосується позовних вимог в частині стягнення компенсації у зв’язку із порушенням строків виплати допомоги, суд приходить до висновку, що вони підлягають теж до задоволення з огляду на наступне.
Згідно ст.1. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року № 2050-111, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадян втрати частини доходів у випадку порушення встановленого строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата та інші.
Недоплачена щомісячна допомога по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку є соціальною виплатою, яка виплачується Управлінням праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради, а відтак, має бути виплачена компенсація у зв’язку з порушенням строків її виплати.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору (ст.4 п.10 Декрету КМ України „Про державне мито”), він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 57-60, 209, 212-215 ЦПК України, Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати», Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 року, суд,-
в и р і ш и в :
Позов задоволити. Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради у Львівській області щодо призначення ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Львівської області провести ОСОБА_1 перерахунок та грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею тритрічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року з урахуванням сум, що отримані нею згідно ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік».
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Львівської області провести нарахування на користь ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати щомісячної грошової допомоги.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради у Львівській області 51 грн. судового збору та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн. в користь держави.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Рішення виготовлене в нарадчій кімнаті.
Суддя ____________
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1799/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Павлів Зоряна Степанівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.01.2016
- Дата етапу: 05.01.2016
- Номер: 6/607/95/2020
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1799/10
- Суд: Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
- Суддя: Павлів Зоряна Степанівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.02.2020
- Дата етапу: 14.02.2020