№ 2-2392/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2010 року Київський районний суд м. Донецька в складі:
головуючої – судді Чудопалової С.В.,
при секретарі – Трішіній О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу, -
ВСТАНОВИВ:
12.03.2010 р. Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про зобов’язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як «дитині війни». Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус «дитини війни». Згідно із ст. 6 вказаного Закону їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. положення п.41 підпункту 2 розділу ІІ ЗУ „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” в цієї частині були визнані неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України в даній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії ЗУ „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Вважає, що невиплата йому соціальної допомоги, передбаченої Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є протиправною і такою, що суперечить Конституції України і законам України.
Просила стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька на її користь надбавку до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з 01 січня 2009 року по час розгляду справи та забезпечити її виплату у майбутньому.
У судовому засіданні Позивачка підтримала, уточнила й конкретизувала заявлені вимоги, в обґрунтування яких пояснила, що перебуває на обліку Відповідача та отримує пенсію за віком при повному стажі. За датою народження, як дитина війни, вона має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яке з 2008 року щомісячно отримує, але у значно меншому розмірі, в розмірі 10% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Вважає, що, оскільки усі законодавчі акти, якими раніше зменшувались розміри передбаченої допомоги, пізніше визнавалися неконституційними, - вона має право на перерахунок й отримання сум недонарахованої допомоги за 2009 рік, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто рівної розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб за відповідний період часу, - з огляду на таке: звернення громадян до суду безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Статтею 22 КУ забороняється прийняття нових законів, що звужують обсяг чи зміст існуючих прав чи свобод. Оскільки Відповідач є суб’єктом владних повноважень, він зобов’язаний був діяти на підставі, у межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, - і добровільно, не чекаючи на звернення до суду, виплачувати належне підвищення до пенсії. З огляду на викладене, просить задовольнити позов, визнати відмову Відповідача у виплаті належних їй коштів протиправною та зобов’язати перерахувати та сплатити на її користь недоплачене їй як дитині війни підвищення до пенсії за віком, з 01 січня 2009 року по час розгляду справи та забезпечити її виплату у майбутньому.
Відповідач, який про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, свого представника для участі у справі не направив, надав суду письмову заяву згідно якої не визнає заявлені позивачем позовні вимоги, вважає, що нарахування та виплата позивачу як «дитині війни» підвищення до пенсії провадиться відповідно до діючого законодавства, порушень з боку відповідача не допущено, тому підстав для задоволення позовних вимог немає. Просив про розгляд справи у відсутності представника.
Матеріалів справи достатньо для розгляду справи у відсутності представника Відповідача.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Позивачка віднесена до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька, що підтверджується відповідним пенсійним посвідченням (а.с.6).
Враховуючи зазначений статус Позивачки, вона, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2009 р. встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Вказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України „Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата у 2009 р. дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України „Про соціальний захист дітей війни”
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року (набрав чинності з 01 січня 2004 року), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум” № 966-ХІ від 15.07.1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, до числа основних державних соціальних гарантій включаються …мінімальний розмір пенсії за віком… Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 54 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, установлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Згідно п. 8 постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” № 530 від 28.05.2008 року, дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах.
Перевіряючи дії Відповідача як суб’єкта владних повноважень на предмет їх відповідності ст. 19 Конституції України, ст. 2 ч. 3 КАСУ, суд виходить з такого:
Ураховуючи, що з 01 січня 2009 року Відповідачем виконувався підзаконний нормативний акт (постанова КМУ № 530), який суперечив чинному закону (закон № 2195- IV), а тому, за принципами верховенства закону й ієрархічності нормативно-правових актів, не міг бути застосований взагалі, - такі дії Відповідача не ґрунтуються на законі, не відповідають вимогам п. 1 ч. 3 ст. 2 КАСУ та ст. 19 Конституції України.
Що стосується вимоги позовної заяви про зобов’язання Відповідача здійснювати нарахування щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та забезпечити її виплату в майбутньому, - суд не може передбачити на майбутнє наявність правових підстав для задоволення цієї вимоги, - тому приходить до висновку, що позовні вимоги у цій частині не обґрунтовані й не підлягають задоволенню.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо підвищення позивачу пенсії як “Дитині війни” на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком у період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р., суд виходить з того, що в період 2009 року було чинним закріплене ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” право позивачу як “Дитини війни” на підвищення її пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка (мінімальна пенсія за віком) визначається у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Однак нарахування та виплата підвищення пенсії в період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. здійснювалося у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.34 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року №7-93, органи Пенсійного фонду України звільняються від сплати державного мита.
П.5 ч.3 ст.81 ЦПК України передбачено: «Не підлягають оплаті витрати на інформаційно-технічне забезпечення у справах про: відшкодування шкоди, завданої особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою, або службової особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду.»
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 10,11,57, 60, 209,212,214-215, 217 та 218 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу - задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька у нарахуванні й виплаті ОСОБА_1 і як дитині війни підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, - протиправною.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька надбавку до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» за період з 01 січня 2009 року по 23 червня 2010 року включно з урахуванням фактично отриманих позивачем сум.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя