Справа № 2-3579/ 2010 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2010 р. Ленінський районний суд м. Донецька в складі:
головуючого судді: Хмельницької Л.Ї.
при секретарі: Богоявленської А.С.
за участю позивача: ОСОБА_1
за участю представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши в судовому засіданні в залі суду м. Донецьку справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачки про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини. В обґрунтування своїх вимог вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1померла його прабабуся ОСОБА_3. Після її смерті відкрилось спадкове майно у вигляді 25% квартири АДРЕСА_1, яка належала померлій на підставі свідоцтва про право власності на квартиру НОМЕР_1 від 02.12.1997 року. Останні роки життя ОСОБА_3 мешкала у АР Крим. Після її смерті він не вважав себе її спадкоємцем, оскільки спадкоємцем першої черги є її дочка, його бабуся ОСОБА_4, тому він не звертався до нотаріальної контори з заявою. У травні 2010 року він розбирав в квартирі документи прабабусі та знайшов заповіт, складений 11.03.1998 року, у відповідності до якого ОСОБА_3 заповіла йому належну їй частину квартири АДРЕСА_1. Таким чином, він своєчасно не звернувся до нотаріальної контори, за поважних причин, оскільки йому не було відомо про існування заповіту. Коли звернувся до нотаріальної контори, йому було відмовлено у видачі свідоцтва, тому він вимушений був звернутися до суду з позовом.
В судовому засіданні позивачка підтримав позовні вимоги, просив встановити додатковий строк на прийняття спадщини після смерті прабабусі ОСОБА_3.
Відповідачка ОСОБА_2 в судовому засіданні визнала позовні вимоги, пояснила, що позивач- її син, померла ОСОБА_3- її бабуся. Квартира АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності на квартиру НОМЕР_1 від 02.12.1997р. належить на праві спільної часткової власності в наступних частках: їй-50%; позивачу-25% та її бабусі ОСОБА_3-25%. Після смерті ОСОБА_3 30 травня 2006 року, відкрилась спадщина у вигляді належній їй частки квартири. Вони з сином до нотаріальної контори не звертались, оскільки спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_3 є її дочка ОСОБА_4 Останні роки життя померла мешкала у АР Крим, лише у травні 2010 року вони з позивачем знайшли у паперах ОСОБА_3 заповіт, у відповідності до якого вона заповіла належну їй частину квартири позивачу. Але строк звернення до нотаріальної контори їм вже був пропущений. Вона не заперечує проти встановлення позивачу додаткового строку на прийняття спадщини.
Залучена ухвалою суду від 17.06.2010 року до участі у справі в якості співвідповідача ОСОБА_4, до судового засідання не з*явилась, надіслала на адресу суду заяву з проханням розглянути справу у її відсутність, оскільки мешкає у м. Євпаторії АР Крим, позовні вимоги визнала та зазначила, що вона не має претензій на спадкове майно після смерті ОСОБА_3.
Суд, вислухавши позивача, відповідачку ОСОБА_2, вивчивши матеріали справи, та довідку 7-її Донецької державної нотаріальної контори у відповідності до якої спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно до ст. 1272 ч.3 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання їм заяви про прийняття спадщини.
Як встановлено у судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим 30.06.2006р. ВРАЦС Євпаторійського управління юстиції АР Крим (а.с.10). Після її смерті відкрилось спадкове майно у вигляді 25% квартири АДРЕСА_1, яка належала померлій на праві спільної часткової власності у відповідності до свідоцтва про право власності на квартиру НОМЕР_1 від 02.12.1997 року, виданого представництвом фонду державного майна України в м. Донецьку (а.с.8). У відповідності до заповіту від 11.03.1998р. (а.с.11), посвідченого державним нотаріусом 7-ї Донецької державної нотаріальної контори ОСОБА_5, ОСОБА_3 заповіла належну їй частину квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_1- позивачу. Оскільки на момент смерті ОСОБА_3 мешкала у м. Євпаторія, позивачу не було відомо про існування заповіту. Оскільки про розпорядження ОСОБА_3 на випадок своєї смерті, позивачу стало відомо лише у травні 2010 року, суд вважає, що строк для прийняття спадщини ним був пропущений за поважних причин.
Таким чином, суд вважає, що можливо встановити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини після смерті прабабусі у вигляді частки квартири.
На підставі ст. 1272 ЦК України та керуючись ст. ст. 10, 60, 212-215 ЦПК України, суд-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі ним заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті його прабабусі ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді 25% квартири АДРЕСА_1 – три місяця, перебіг якого встановити з моменту набрання законної чинності рішенням суду від 24 вересня 2010р.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Ленінський районний суд м. Донецьк в 10-денний строк з дня його проголошення.
Суддя: