Судове рішення #11489845

               Справа №2-819/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

      05 жовтня 2010 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі:  головуючого судді - Хоролець В.В., при секретарі Зіненко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бірківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, треті особи Великобагачанська державна нотаріальна контора та ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

          З позову ОСОБА_1 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_4 і після його смерті відкрилася спадщина на належну ОСОБА_4 земельну ділянку площею 2,42 га, що розташована на території Бірківської сільської ради Великобагачанського району та призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (Державний акт на право приватної власності на землю серія НОМЕР_1, виданий Бірківською сільською радою Великобагачанського району 22.07.2003 року).

         Позивач вказує, що він, а також його рідний брат ОСОБА_3 являються спадкоємцями першої черги за законом на вказану спадщину, що залишилась після смерті їх батька ОСОБА_4  

       ОСОБА_1 вказує, що державний нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки він у встановлений законодавством шестимісячний строк з часу відкриття спадщини не подав до державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини..

      Позивач ОСОБА_1 зазначає в позові про те, що він з поважних причин пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки після проголошення незалежності України та видачі громадянам паспортів України внаслідок некоректного транскрипційного перекладу його прізвище було записано як «ОСОБА_1», а той час як його вірне прізвище «ОСОБА_1», при цьому прізвище «ОСОБА_4» мав батько та має його рідний брат ОСОБА_3 Вказує, що дана обставина унеможливлювала оформлення за позивачем по справі спадщини, оскільки внаслідок розбіжності написання прізвищ факт родинних відносин не був встановлений. Крім цього посилається на відсутність юридичної освіти, що і призвело до пропущення стооку для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин і змусило його в судовому порядку встановлювати родинні відносини між ним та його батьком ОСОБА_4 як між рідним батьком та сином.  

       Посилаючись на вищевикладені обставини, позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з   позовом до Бірківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, треті особи Великобагачанська державна нотаріальна контора та ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

           В судовому засіданні 28.09.2010 року позивач ОСОБА_1 заявлений позов підтримав в повному обсязі, в своїх поясненнях посилався на обставини, що в ньому викладені і просив його задовольнити. В судове засідання 05.10.2010 року позивач не з’явився, просив справу розглядати в його відсутність. Відповідач та треті особи подали письмові заяви про визнання позову ОСОБА_1 та про розгляд справи у їх відсутність (а.с.27-29).

            Згідно ч.4 ст. 174 ЦПК  України “у разі визнання відповідачем позову суд за наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову.”

         Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи і давши їм належну оцінку приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Бірківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, треті особи Великобагачанська державна нотаріальна контора та ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

           Частиною 3 ст. 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

           Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

         Судом встановлено, що ОСОБА_4, останнім постійним місцем проживання якого було с. Бірки Великобагачанського району Полтавської області помер ІНФОРМАЦІЯ_2, про що Бірківською сільською радою Великобагачанського району  Полтавської області  видане свідоцтво про смерть (а.с.5).  

           Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 залишилося спадкове майно, яке складається з приватизованої земельної ділянки площею 2,42 га, що розташована на території Бірківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області і призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (Державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 від 22.07.2003 року (а.с.6).

            ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4, однак ОСОБА_3 не претендує на спадкове майно у вигляді приватизованої земельної ділянки і не заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 (а.с.28).

            З листа завідуючої Великобагачанською державною нотаріальною конторою вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 2,42 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка залишилась після смерті ОСОБА_4, оскільки він пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.17).

         З повідомлення Великобагачанської державної нотаріальної контори №448 від 01.10.2010 року вбачається, що після смерті ОСОБА_4 спадщину юридично ніхто не прийняв і не відмовлявся від неї, претензій кредиторів не виникало, а також не видавалися спадкоємцям свідоцтва про право на спадщину (а.с.35).

        Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 23.09.2009 року, яке набрало законної сили 04.10.2010 року вбачається, що судом встановлено той факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.8).  

        Згідно  ч.1 ст. 1270 ЦК України “для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини”.

        Частиною 3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що “за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним  заяви про прийняття  спадщини.”

        Як вбачається з наявних документів, що маються в справі, позивачу по справі виданий паспорт громадянина Україна від 04.11.1998 року на прізвище «ОСОБА_1» (а.с.7), хоча згідно посвідки про народження НОМЕР_2 його прізвище значилося як «ОСОБА_1». В зв’язку з розбіжністю у прізвищах позивача та його батька ОСОБА_1 був змушений звертатися до суду для встановлення факту родинних відносин між ним та його батьком (а.с.8).  

       Відповідач Бірківська сільська рада Великобагачанського району та третя особа-ОСОБА_3 визнали позовні вимоги ОСОБА_1 (а.с.27-28).

      Суд оцінив наявні у справі докази і приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 з поважних причин пропустив встановлений законодавством шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 його батька ОСОБА_4, тому цей строк підлягає поновленню.    

          При таких обставинах справи, коли позивач ОСОБА_1 довів, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, в суду є передбачені законом підстави для визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

       На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1269-1272 ЦК України, ст.ст. 10,11,60,174,197,212-215 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

          Позов ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини – з а д о в о л ь н и т и, визнавши причини пропуску строку поважними.

          Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4, останнім постійним місцем проживання якої було с. Бірки Великобагачанського району Полтавської області, протягом трьох місяців з дня набрання законної сили цим рішенням суду.

          Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської  області подається  протягом десяти днів після його проголошення. Особи, які брали участь в справі, але не були присутні у судовому засіданні під час розгляду справи, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

           Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної  сили після розгляду справи апеляційним судом.

          Суддя      

       

                                             

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація