Судове рішення #11501728

                                                                                          справа №  2а-3887/10/0770

Ряд стат. звіту №  7

Код - 10

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

21 жовтня 2010 року                                                                                                м. Ужгород


Суддя  Закарпатського окружного адміністративного суду Луцович М.М., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою Перечинської міської виборчої комісії до Перечинської районної виборчої комісії про визнання незаконною та скасування постанови Перечинської районної виборчої комісії від 18.10.2010 року № 18 в порядку п. 1 ч. 3 ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010 р. №2787-УІ, ст. 172 КАС України, –

в с т а н о в и в:

          Перечинська міська виборча комісія звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Перечинської районної виборчої комісії про визнання незаконною та скасування постанови Перечинської районної виборчої комісії від 18.10.2010 року № 18 в порядку п. 1 ч. 3 ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010 р. №2787-УІ, ст. 172 КАС України.    

Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі  суд прийшов до висновку про те, що у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити з огляду на наступне.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 р. №2787-УІ кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86 - 89 цього Закону.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010 р. №2787-УІ суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010 р. №2787-УІ, в порядку якої позивач звертається до суду передбачено, що виборча комісія може оскаржити до суду рішення, дії чи бездіяльність, що стосується виборчого процесу, наступних суб'єктів оскарження: органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, закладу, підприємства, установи, організації, їх посадових чи службових осіб.

Частиною 3 ст. 85 вищевказаного Закону №2787-УІ в цілому передбачено виключний перелік суб’єктів оскарження, рішення, дії чи бездіяльність яких, (що стосується виборчого процесу) виборча комісія вправі оскаржити до суду, а саме крім суб’єктів оскарження вказаних у п. 1 даної статті - засобу масової інформації, його посадової чи службової особи або творчого працівника; кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови; місцевої організації партії, крім рішення чи дій, які відповідно до закону, її статуту (положення) належать до внутрішньої організаційної діяльності відповідної місцевої організації партії.

Наведений перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Нормами ч. 1 ст. 172 КАС України чітко визначено коло суб’єктів, які вправі в судовому порядку оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, а саме таким правом наділені суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

З абзаців 1 та 2 ч. 3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 02.04.2007 року вбачається, що визначаючи спір щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, за суб’єктним складом (сторонами), судам необхідно керуватися тим, хто є позивачем у справі (суб'єкт виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб’єкти ініціювання референдуму) та хто є відповідачем у справі, оскільки не кожна особа може бути стороною у такому спорі. Загальне право на подання позову в спорі, пов’язаному з виборчим процесом чи процесом референдуму, належить суб'єктам виборчого процесу, а також ініціативній групі референдуму, іншим суб'єктам ініціювання референдуму, як це передбачено частиною першою статті 172 КАС України. Ця норма є бланкетною, вона відсилає до нормативно-правових актів, якими регулюється виборчий процес чи процес референдуму та які визначають коло суб'єктів виборчого процесу чи процесу референдуму.

Таким чином, з огляду на вищенаведене, приймаючи до уваги, що КАС України та Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010 р. № 2787-УІ визначено виключний перелік суб’єктів оскарження у справах, які стосуються виборчого процесу, до яких може бути звернено вимогу виборчої комісії, та те, що ні Кодексом адміністративного судочинства України, ні нормами спеціального закону № 2787-УІ від 10.07.2010 р. не передбачено права виборчої комісії оскаржувати до суду рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, а тому дана позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та у відкритті провадження в даній адміністративній справі слід відмовити.

На підставі наведеного та керуючись ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010 р. №2787-УІ, ст.ст. 109, 165, 172 КАС України, суддя –

у х в а л и в:

У відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою Перечинської міської виборчої комісії до Перечинської районної виборчої комісії про визнання незаконною та скасування постанови Перечинської районної виборчої комісії від 18.10.2010 року № 18 в порядку п. 1 ч. 3 ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010 р. №2787-УІ –відмовити.

Ухвала за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення, а судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування. Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

          Суддя                                                                                           Луцович М.М.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація