Судове рішення #11503470


Категорія №7


  

ПОСТАНОВА

                                                                 Іменем України


12 жовтня 2010 року Справа № 2а-7697/10/1270


          Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -                     судді Агевича К.В.,

суддів –                               Кравцової Н.В., Островської О.П.

при секретарі –                     Ворошило О.Є.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом кандидата на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області ОСОБА_1 до Первомайського міської виборчої комісії Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Центральна виборча комісія, Первомайського міська партійна організація Народна Партія, кандидат на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області - ОСОБА_3, про визнання дій Первомайського міської виборчої комісії Луганської області, щодо прийняття рішення про реєстрацію як кандидата на посаду міського голови міста Первомайськ Луганської області, ОСОБА_3 08.10.2010 грубим порушенням Закону України № 2487-VI від 10.07.2010 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»,  скасування постанови № 19 від 08.10.2010 року Первомайського міської виборчої комісії Луганської області про реєстрацію кандидата на посаду міського голови м. Первомайська ОСОБА_3, припинити достроково повноваження усього складу Первомайського міської виборчої комісії Луганської області, -

                                                              В С Т А Н О В И В:

          10 жовтня 2010 року позивач, кандидат на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області ОСОБА_1, звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому посилається на наступне. 01 липня 2010 року Постановою Верховної Ради України № 2412-УІ були призначені чергові виборі депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 31 жовтня 2010 року. Згідно Постанови Центральної виборчої комісії № 355 від 15 вересня 2010 року була сформована Первомайського міська виборча комісія Луганської області у складі 15 осіб. Головою комісії призначений ОСОБА_5. У повноваження голови входить організація всієї роботи комісії, у тому числі й контроль за дотриманням норм Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» №2487-VІ від 10 липня 2010 року, (далі- Закон України №2487).

        Позивач посилався на те, що відповідно до ч.1 ст.39 Закону України № 2487, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду міського голови, висунутого місцевою організацією партії, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду міського голови, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;

3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду міського голови. Витяг з протоколу повинний бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

         Відомості, щодо зареєстрованих місцевих організацій партій із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації, згідно п.11 ст.36 Закону України №2487, були надані Первомайського міським управлінням юстиції Луганської до Первомайського міської виборчої комісії Луганської області.

        Подані 05.10.2010 документи на реєстрацію Первомайського міської партійної організації Народної Партії ОСОБА_3, як кандидата на посаду міського голови міста Первомайського підписані від імені ОСОБА_6

         Згідно наданих на 25.09.2010 року відомостей Первомайського міським управлінням юстиції до Первомайського міської виборчої комісії, керівником Первомайського міської партійної організації Народної Партії є ОСОБА_7.

         07.10.2010 головою комісії здійснено запит до Первомайського міського управління юстиції Луганської області про встановлення особи керівника Первомайського міської партійної організації Народної Партії, та відкладено розгляд питання реєстрації кандидата на посаду міського голови міста Первомайського ОСОБА_3 на 08.10.2010 на 15-00 годину. При цьому питання про відкладення розгляду кандидатури ОСОБА_3 на посаду міського голови на 08.10.2010 на голосування членів комісії поставлений не був і постанови з даного питання комісією прийнято не було.

          Зазначив, що Первомайського міським управлінням юстиції Луганської області тільки 08.10.2010 внесено зміни до реєстру політичних партій, де вказано, що керівником Первомайського міської партійної організації Народної Партії є ОСОБА_6 та змінено юридичну адресу: з АДРЕСА_1, на АДРЕСА_2. За результатами внесених змін Первомайського міським управлінням юстиції видано нове свідоцтво про реєстрацію структурного утворення політичної партії, де зазначено нову юридичну адресу, та примітку «внесено зміни 08.10.2010 року.». На запит Первомайського міської виборчої комісії Луганської області Первомайського міське управління юстиції надано відповідь «станом на 08.10.2010 року керівником Первомайського міської партійної організації Народної Партії з 09.02.2008 року є ОСОБА_6 зміни внесено 08.10.2010 року».

          Також позивач посилається на те, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 2487, територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів (до 7 жовтня 2010 року включно) приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Вважав, що відкладаючи розгляд питання про реєстрацію кандидата на посаду міського голови міста Первомайського ОСОБА_3 на 08.10.2010, Первомайського міська виборча комісія Луганської області, порушила строки передбачені ч.4 ст.42 Закону України № 2487, оскільки Закону України № 2487 передбачено можливість прийняття остаточного рішення територіальною виборчою комісією до 08 жовтня 2010 року включно, але це стосується осіб, якім було відмовлено в реєстрації та які подали повторно заяву про реєстрацію кандидата в строк до 07 жовтня 2010 року включно.

           Отже прийняття 08.10.2010 Первомайського міською виборчою комісією Луганської області рішення про реєстрацію як кандидата на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області, ОСОБА_3 є грубим порушенням вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»  №2487-VІ від 10 липня 2010 року. Просить суд визнати дії щодо прийняття 08.10.2010 рішення про реєстрацію як кандидата на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області, ОСОБА_3, Первомайського міською виборчою комісією Луганської області протиправними та такими, що порушують законодавство про вибори та скасувати постанову №19 від 08.10.2010 Первомайського міської виборчої комісії Луганської області про реєстрацію кандидата на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області, достроково припинити повноваження усього складу Первомайського міської виборчої комісії Луганської області.

         У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

             Представник відповідача під час судового засідання надав суду заперечення, якими позов не визнає у повному обсязі, та зазначив, що Первомайського міська виборча комісія діяла у відповідності до Закону України № 2487, однак реєстрацію кандидата на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області ОСОБА_3 здійснена 08 жовтня 2010  року з об’єктивних причин, так як тільки 08 жовтня 2010 року отримали відповідь від Первомайського міського управління юстиції, щодо керівництва Первомайського міської партійної організації Народна Партія.

           Представник третьої особи Первомайського міської партійної організації Народна Партія, також позов не визнала, надала суду в підтвердження правомочності керівника Первомайського міської партійної організації Народна Партія ОСОБА_6 протокол звітно – виборчої конференції від 09.02.2008 відповідно до якого ОСОБА_6 обрано головою Первомайського міської партійної організації Народна Партія. Протокол конференції Первомайського міської партійної організації Народна Партія від 10.04 2010 відповідно до якого ОСОБА_6 повторно обрано головою Первомайського міської партійної організації Народна Партія. Копію Статуту Народної партії та копію довідки АБ № 068072 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій, який виданий відділом статистики у м. Первомайську 20.03.2008 та відповідно до якого керівником зазначено ОСОБА_6.

            Треті особи Центральна виборча комісія, кандидат на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області - ОСОБА_3 у судове засідання не з’явилися. Про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлені належним чином, тому суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу за відсутності повноважних представників сторін.

      Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до такого.

       Відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв’язку зі здійсненням суб’єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв’язку з публічним формуванням суб’єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

           Зокрема, юрисдикція адміністративних судів, згідно положень п.6.ч.2 зазначеної статті Кодексу, поширюється на публічно – правові спори щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

        З визначення понять, розкритих у ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) – це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

             Відповідно до ст. 69 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

           Волевиявлення є основою народовладдя та важливою ознакою основ конституційного ладу України. Право народу на безпосереднє виявлення волі, особливо щодо формування органів державної влади, є природним правом.

             Згідно з ч.1.ст 21 Загальної декларації прав людини, кожна людина має право брати участь в управлінні своєю країною безпосередньо або через вільно обраних представників.

Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, відповідно до ст. 71 Конституції України є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

       Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України,  Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі – Закон), зі змінами та доповненнями, внесеними Закону України  від 30 серпня 2010 року N 2491-VI та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

        Відповідно до п.6 ч.2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Частиною 1 ст. 172 КАС України встановлено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб’єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб’єкти ініціювання референдуму.

       Відповідно ч.1 ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної  Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86-89 цього Закону.

         Рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій можуть бути оскаржені у порядку, передбаченому ст.172 КАС України.

            Відповідно до ч.4 ст.172 КАС України рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

          Позивач - кандидат на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області ОСОБА_1, зареєстрований в якості кандидата на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області постановою Первомайського міської виборчої комісії 30 вересня 2010 року № 8 (а.с.13), про що видано відповідне свідоцтво № 3 (а.с.15).

В розумінні ст.12 Закону України № 2487-VI від 10.07.2010 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» сторони є суб’єктами виборчого процесу, при цьому позивач має право оскаржувати будь-які рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій.

       У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

       Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

       Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

          Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

         В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

        Судом встановлено, що на 31 жовтня 2010 року в Україні у встановленому законом порядку призначено чергові вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, у зв’язку з чим розпочато виборчий процес.

          Постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 355 утворено Первомайського міську виборчу комісію Луганської області та затверджено її склад.

       Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Закону України від 10 липня 2010 року № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»  та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

           Відповідно до статті 11 Закону України № 2487-VI виборчий процес - це здійснення суб’єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Закону.

           Виборчий процес здійснюється на засадах:

1) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес;

2) політичного плюралізму та багатопартійності;

3) публічності і відкритості;

4) рівності суб’єктів виборчого процесу перед законом;

5) рівності прав усіх кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови;

6) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності;

7) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, керівників підприємств, установ і організацій до місцевих організацій партій, кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

               Початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Закону.

          Виборчий процес, зокрема, включає етап висування та реєстрації кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до ст. 10 Закону України  № 2487-VI право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.

          Частиною 1 ст. 35 Закону України № 2487-VI визначено, що висування кандидатів у депутати в багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за 34 дні та закінчується за 28 днів до дня місцевих виборів, а висування кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі розпочинається за 30 днів і закінчується за 26 днів до дня виборів.

         Згідно з абз. 4 ч. 2 вказаної статті, право висування кандидатів на посаду міського голови реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Закону.

        Стаття 36 Закону України № 2487-VI визначає порядок висунення кандидатів місцевою організацією партії. Так, відповідно до частин 1, 2 цієї статті висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії. Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.

            Згідно ч. 4 даної статті, міська організація партії може висунути одного кандидата на посаду міського голови.

    Висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації (ч. 8 ст. 36 Закону України № 2487-VI).

            У протоколі зборів (конференції) місцевої організації партії зазначаються час і місце їх проведення, загальна кількість членів місцевої організації партії, кількість учасників зборів (конференції), порядок денний, відомості про кожного кандидата: прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття), адреса місця проживання, дані про підсумки голосування щодо кандидатів. Рішення про висування місцевою організацією партії виборчого списку кандидатів у депутати, кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови не може бути скасовано або переглянуто організацією (органом, посадовою особою) цієї політичної партії вищого рівня. Протокол зборів (конференції) підписується керівником місцевої організації партії та скріплюється печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня (ч. 9 ст. 36 Закону України № 2487-VI).

          Відповідно до ч. 10 ст. 36 Закону України № 2487-VI про час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії.

           05.10.2010  Первомайського партійною організацією Народна партія було подано до Первомайського  міської виборчої комісії Луганської області  документи щодо реєстрації кандидатом  на посаду Первомайського міського голови  ОСОБА_3 від їх політичної партії, відповідно до довідки № 7.

          07.10.2010 на засіданні Первомайського  міської виборчої комісії Луганської області була розглянута скарга від кандидата на посаду міського голови м.Первомайська Луганської області ОСОБА_1, у зв’язку з чим відповідачем було зроблено запит до Первомайського управління юстиції стосовно керівництва Первомайського міської організації Народна партія. Після отримання відповіді 08.10.2010 від Первомайського управління юстиції постановою Первомайського міської виборчої комісії від 8 жовтня 2010  року № 19 зареєстровано кандидатом на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області ОСОБА_3 від Первомайського міської партійної організації Народної партії (а.с.19).

           Згідно статті 10 Закону України «Про політичні партії в Україні» на установчому з'їзді (конференції, зборах) політичної партії затверджуються статут і програма політичної партії,  обираються її керівні і контрольно-ревізійні органи.

        Згідно п.1 статті 14 Статуту вищим органом районної, районної у місті, міської партійної організації партії є конференція, яка скликається виконкомом в міру необхідності або на вимоги не менше 1, 5 первинних організацій, але не рідше одного разу на рік.  Звітно-виборча конференція скликається один раз у два, три роки.

     Відповідно до статті 15 Статуту Народної партії конференція місцевої партійної організації, якою в даному випадку є Первомайського міська партійна організація Народної Партії, обирає голову відповідної партійної організації.

          Згідно наданих документів ОСОБА_6 є керівником Первомайського міської партійної організації Народна партія, яка була обрана обрано головою Первомайського міської партійної організації Народна Партія 09.02.2008 (а.с. 77), що підтверджується відповідним протоколом конференції Первомайського міської партійної організації Народна Партія, яка була переобрана головою Первомайського міської партійної організації Народна Партія  10.04.2010 (а.с. 73), та була внесена в якості керівника до єдиного державного реєстру підприємств та організацій 20.03.2008 (а.с. 91). Рішення конференції щодо  обрання ОСОБА_6  головою Первомайського міської партійної організації Народна Партія ані не скасовані, ані визнані недійсними.

       Та обставина, що 08.10.2010 відбулася перереєстрація юридичної адреси Первомайського міської партійної організації Народна Партія   не впливає на повноваження ОСОБА_6 щодо підписання документів від імені партії, в тому числі і документів, які були надані до відповідача.

       Доказів того, що керівник партійної організації набуває повноважень тільки у тому випадку, коли він зареєстрований в якості керівника в органах юстиції, суду не надано. Ця вимога не передбачена і діючим законодавством.

          Статтею 11 Закону України «Про політичні партії в України» від 5 квітня 2001 року N2365-III  політична партія  щорічно   інформує   Міністерство   юстиції України про обласні,  міські,  районні організації партії або інші структурні  утворення,  передбачені  статутом  партії.   Політична партія  також  інформує  Міністерство  юстиції  України  про зміни назви,  програми,  статуту,  керівних органів партії, їх адреси та місцезнаходження  у  тижневий  строк  після прийняття рішень з цих питань. Такого обов’язку не передбачено для  обласних,  міських,  районних організацій партії і їх реєстрація носить повідомний (інформаційний) характер відповідно до «Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації  об'єднань громадян та інших громадських формувань», затвердженого наказом Міністерства юстиції  України від 07.12.2006  N 92/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 грудня 2006 р. за N 1287/13161. Тобто неповідомлення Первомайського міського відділу юстиції про зміну голови Первомайського міської партійної організації Народна Партія не може впливати на обсяг повноважень цього голови – ОСОБА_6, в тому числі і на право засвідчувати документи зазначені в статі 38 Закону України № 2487.

          Крім того, статутом третьої особи не передбачено, що керівник Первомайського міської партійної організації Народна Партія  набуває повноважень тільки з моменту реєстрації його як керівника органами юстиції. Зі статуту випливає, що це питання вирішується конференцією, рішення якої набуває чинності з моменту прийняття.

          Виходячи із системного аналізу Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» суд приходить до висновку, що до повноважень комісії не входить перевірка легітимності ОСОБА_6 як голови Первомайського міської партійної організації Народна Партія.

        Тому суд, не вбачає порушень в діях  Первомайського міської виборчої комісії Луганської області в частині прийняття документів щодо реєстрації кандидатом від Первомайського міської партійної організації Народна Партія на посаду Первомайського міського голови ОСОБА_3, підписаних керівником цієї організації ОСОБА_6

          Частиною 7 статті 42 Закону України  № 2487  передбачено, що остаточне рішення про реєстрацію кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як за 22 дні до дня виборів.

         Відповідно до п.12 статті 17 Закону України  «Про Центральну виборчу комісію» від 30 червня 2004 року N 1932-IV комісія публікує інформацію про підготовку та проведення  виборів і референдумів в Україні,  матеріали про свою діяльність,  а також інші  матеріали,  що  стосуються   виборчого   та   референдумного процесів.

         Так,  календарним планом основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 02 вересня 2010 року № 335 пунктом 79 встановлено граничний термін прийняття остаточного рішення про реєстрацію кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніше як за 22 дні до дня виборів – до 8 жовтня включно.

       Тому суд вважає, що в даному випадку дії з боку відповідача в частині реєстрації кандидатом на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області ОСОБА_3 саме 08.10.2010 не є порушенням, в тому числі і грубим, Закону України  №2487, оскільки рішення щодо реєстрації ОСОБА_3 у якості кандидата на посаду Первомайського міського голови прийнято в межах строків, встановлених вищезазначеними нормами Закону.

          На підставі частини 4 статті 42 Закону України  № 2487 територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

      Суд приходить до висновку, що та обставина, що  відповідач відклав прийняття остаточного рішення на 08.10.2010 за наявності умов, встановлення у судовому засіданні подання Первомайського міською партійною організацією  Народна Партія документів, які не містили в собі недоліків і відповідали вимогам статті 39 Закону України  № 2487 не впливає на право кандидата від цієї партії бути зареєстрованим у якості кандидата на посаду Первомайського міського голови, оскільки подані цією партійною організацією документи  містили в собі всі необхідні реквізити і перешкод для прийняття відповідачем рішення за цими документами у строк,  передбачений ч. 4 статті 42 Закону України  № 2487, суд не вбачає. А тому відкладення прийняття остаточного рішення відповідачем на 08.10.2010 не є порушенням, яке тягне скасування постанови щодо реєстрації ОСОБА_3 в якості кандидата на посаду Первомайського міського голови та визнання дій відповідача з цього приводу не правомірними, оскільки остаточне рішення було прийнято в межах строків, передбачених Закону України № 2487.  

          Оскільки в судовому засіданні не було встановлено порушень з боку відповідача, то суд вважає, що вимоги щодо визнання дій по  прийняттю 08.10.2010 рішення про реєстрацію як кандидата на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області, Бабій Первомайського міською виборчою комісією Луганської області протиправними та такими, що порушують законодавство про вибори та скасування постанови №19 від 08.10.2010 Первомайського міської виборчої комісії Луганської області про реєстрацію кандидата на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області, не підлягають задоволенню.

           Також, суд вважає необґрунтованою вимогу позивача щодо дострокового припинення повноважень усього складу Первомайського міської комісії Луганської області за грубе та систематичне порушення відповідачем Закону України № 2487-VI від 10.07.2010 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», з огляду на таке.

          Частиною 3 статті 29 Закону України № 2487-VI від 10.07.2010 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передбачено, що повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.

      Частиною 4 статті 29 цього Закону передбачено підстави припинення повноважень окремих членів виборчої комісії.

         Частиною 6 статті 29 Закону України № 2487-VI встановлено похідні від ч.4 зазначеної статті підстави дострокового припинення повноважень усього складу виборчої комісії, у разі зменшення кількісного складу виборчої комісії нижче від мінімальних меж, встановлених відповідно статтями 22 і 23 цього Закону.

      Таким чином, Закону України № 2487-VI від 10.07.2010 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» чітко визначено підстави припинення повноважень усього складу виборчої комісії, а саме: 1) у випадку одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України, 2) зменшення кількісного складу виборчої комісії нижче від мінімальних меж, встановлених відповідно ст.ст.22, 23 цього Закону.

      Законодавець відокремлює грубе порушення від систематичного, визначаючи їх як окремі підстави припинення повноважень відповідача.

       Позивачем, в якості підстав для дострокового припинення повноважень відповідача зазначено грубе та систематичне порушення Первомайського міською виборчою комісією Луганської області Закону України № 2487-VI від 10.07.2010 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», яке позивач просить суд встановити.

      Аналізом діючого законодавства про вибори, встановлено, що під систематичними порушеннями визначено неодноразові умисні порушення вимог Конституції та законодавства України встановлені уповноваженими органами, а саме: рішення виборчої комісії, рішення виборчої комісії вищого рівня, рішення суду.

       Оскільки у судовому засіданні йде мова про систематичне порушення Конституції України та діючого законодавства саме Первомайського міською виборчою комісією, то факт систематичності порушень з її боку має бути підтверджено відповідними рішеннями виборчої комісії вищого рівня та рішеннями суду.

       Статтею 70 КАС України визначено належність та допустимість доказів. Так, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

     Беручи до уваги, що у даному судовому засіданні не встановлено порушень законодавства з боку Первомайського міської виборчої комісії Луганської області, а позивачем до суду не надано належних та допустимих доказів про допущення відповідачем систематичних порушень Конституції України та законодавства України, суд вважає за потрібне відмовити у задоволенні позовної вимоги щодо дострокового припинення повноважень усього складу Первомайського міської комісії Луганської області за грубе та систематичне порушення відповідачем Закону України № 2487-VI від 10.07.2010 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

    Врахувавши вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає у повному обсязі.

     На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 71, 87, 94, 98, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України від 10.07.2010 № 2487 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», суд

                                                               ПОСТАНОВИВ:

          У задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області ОСОБА_1 до Первомайського міської виборчої комісії Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Центральна виборча комісія, Первомайського міська партійна організація Народна Партія, кандидат на посаду міського голови міста Первомайська Луганської області - ОСОБА_3, про визнання дій Первомайського міської виборчої комісії Луганської області, щодо прийняття рішення про реєстрацію як кандидата на посаду міського голови міста Первомайськ Луганської області, ОСОБА_3 08.10.2010 грубим порушенням Закону України № 2487-VI від 10.07.2010 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»,  скасування постанови № 19 від 08.10.2010 року Первомайського міської виборчої комісії Луганської області про реєстрацію кандидата на посаду міського голови м. Первомайська ОСОБА_3, припинити достроково повноваження усього складу Первомайського міської виборчої комісії Луганської області, відмовити повністю.

            Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.  




Головуючий суддяК.В. Агевич

суддя

суддяН.В. Кравцова
 О.П. Островська

< Судді (учасники колегії) > 


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація