Категорія №2.6.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 вересня 2010 року Справа № 2а-7105/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Агевич К.В.
при секретарі: Ворошило О.Є.,
за участю представників
представника позивача: не з’явився
представника відповідач: не з’явився,
третя особа: Читідзе Т.Г. (довіреність від 08.01.2008 №14-04д)
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в місті Свердловську Луганської області до відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області про скасування постанови, зобов’язання вчинити певні дії., -
ВСТАНОВИВ:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в місті Свердловську Луганської області заявлено позов до відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області про скасування постанови, зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року №2а-1072/10/1270 було задоволено позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Свердловську Луганської області про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Свердловантрацит» ВП «Енергоуправління» в розмірі 10 367,29 грн.
31 травня 2010 року відділенням Фонду було направлено виконавчий лист від 25 березня 2010 року №2а-1072/10/1270 про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Свердловантрацит» ВПІ «Енергоуправління» в розмірі 10 367,29 грн. на користь відділення Фонду до відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області, для примусового виконання.
30.08.2010 року державним виконавцем ВДВС Коломойцевим Д.О. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню вищевказаного виконавчого листа. 07.09.2010 року державним виконавцем ВДВС Коломойцевим Д.О. було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа від 25 березня 2010 року №2а-1072/10/1270 про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Свердловантрацит» ВП «Енергоуправління» в розмірі 10 367,29грн на користь відділення Фонду на підставі п. 15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "ІІро заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.2005 року № 2711 (надалі Закон № 2711).
Згідно ч. 6 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105-ХІУ від 23.09 1999р. (зі змінами та доповненнями внесеними Законом України від 22.02.2001р. № 2272-Ш) (далі - Закон № 1105) страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, які складають систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство.
Отже, просить суд визнати незаконними дії відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа від 25 березня 2010 року по справі №2а-1072/10/1270 та скасувати постанову від 07.09.2010 про зупинення виконавчого провадження.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений, причини неявки невідомі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений, причини неявки невідомі.
Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представника третьої особи, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року №2а-1072/10/1270 було задоволено позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Свердловську Луганської області про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Свердловантрацит» ВП «Енергоуправління» в розмірі 10 367,29 грн.
31 травня 2010 року відділенням Фонду було направлено виконавчий лист від 25 березня 2010 року №2а-1072/10/1270 про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Свердловантрацит» ВПІ «Енергоуправління» в розмірі 10 367,29 грн. на користь відділення Фонду до відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області, для примусового виконання.
30.08.2010 року державним виконавцем ВДВС Коломойцевим Д.О. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню вищевказаного виконавчого листа. 07.09.2010 року державним виконавцем ВДВС Коломойцевим Д.О. було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа від 25 березня 2010 року №2а-1072/10/1270 про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Свердловантрацит» ВП «Енергоуправління» в розмірі 10 367,29грн на користь відділення Фонду на підставі п. 15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "ІІро заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.2005 року № 2711.
Відповідно до п. 15 ст. 34 Закон №606 виконавче провадження підлягає обов’язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закон №2711.
ДП «Свердловантрацит» включено до реєстру підприємств паливно – енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закон №2711. Як встановлено у судовому засіданні, на момент розгляду справи підприємство не виключено із Реєстру.
Вказана обставина не заперечується та не оспорюється сторонами, тому відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не викликає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Згідно ч. 6 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105-ХІУ від 23.09 1999р. (зі змінами та доповненнями внесеними Законом України від 22.02.2001р. № 2272-Ш) (далі - Закон № 1105) страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, становлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство.
У частині 2 статті 2 Закону №2711 передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Пунктом 1.3 ст. 1 вказаного Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно з п. 1.4 ст. 1 Закону N 2711 до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів. Наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону №606 щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до положень Закону N 2711 його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії; позивач не відноситься до учасників розрахунків; борг відповідача не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу; спірний борг виник унаслідок обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону N 2711.
У ч. 6 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105-ХІУ від 23.09 1999р. (зі змінами та доповненнями внесеними Законом України від 22.02.2001р. № 2272-Ш) (далі - Закон № 1105) зазначено, що страхові внески не включаються до податків та інших обов'язкових платежів, які складають систему оподаткування. Крім цього, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Тобто, виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення, сплати страхових внесків і стягнення за ними заборгованості. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених указаним Законом, або в частині, що йому не суперечить.
З наведеного вбачається, що на стягнення страхових внесків не поширюються вимоги ст.34 Закону N 606, а тому дії державного виконавця та постанови відповідача про зупинення виконавчого провадження, прийняті з підстав внесення ДП «Свердловантрацит» ВП «Енергоуправління» до Реєстру, є незаконними.
Суд застосовує позицію Європейського суду з прав людини (далі - Європейський суд) за аналогічним спірним питанням. Справа "Крищук проти України". Заявник скаржився до Європейського суду за пунктом 1 ст. 6 та ст. 13 Конвенції з прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) і ст. 1 Першого протоколу на тривале невиконання рішення від 10 листопада 2003 року і відсутність ефективних засобів правового захисту.
Остаточним рішенням від 19 лютого 2009 року Європейський суд одноголосно задовольнив заяву та постановив, що мало місце порушення п. 1 ст. 6, 13 Конвенції та ст. 1 Першого Протоколу.
За приписами ст. 8 КАСУ принципом здійснення правосуддя в адміністративних судах є верховенство права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
З огляду на викладене, суд вважає що позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в місті Свердловську Луганської області до відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в місті Свердловську Луганської області до відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області задовольнити повністю.
Скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області про зупинення виконавчого провадження від 07 вересня 2010 року з примусового виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом від 25.03.2010 року № 2а-1072/10/1270 про стягнення з державного підприємства "Свердловантрацит" на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в місті Свердловську Луганської області суми боргу в розмірі 10367,29 грн.
Визнати дії відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження від 07 вересня 2010 року про сплату боргу ДП «Свердловантрацит» за виконавчим листом, виданого Луганським окружним адміністративним судом від 25.03.2010 року № 2а-1072/10/1270 про стягнення з державного підприємства «Свердловантрацит» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в місті Свердловську Луганської області суми боргу в розмірі 10367,29 грн. неправомірними.
Скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області про зупинення виконавчого провадження від 07 вересня 2010 року з примусового виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом від 25.03.2010 року № 2а-1072/10/1270 про стягнення з державного підприємства «Свердловантрацит» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в місті Свердловську Луганської області суми боргу в розмірі 10367,29 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 04 жовтня 2010 року.
СуддяК.В. Агевич