Судове рішення #11545329

                                                       УКРАЇНА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22ц -5791/10                   Головуючий у суді 1-ї інстанції:   Чичирко В.А.

Категорія 25                                           Доповідач: Рафальська І.М.

                                                       

                                         

                                                     У Х В А Л А

                                                              Іменем України

  13 жовтня 2010 року  колегія суддів  судової палати в цивільних справах    апеляційного суду Житомирської області у складі:

головуючого Рафальської І.М..

    суддів Зарицької Г.В., Балашкевича С.В.,

    при секретарі  Пюрі Г.В.,

    з участю представників сторін,

     

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі справу за позовом    ОСОБА_2 до страхової компанії АТ „Українська пожежно-страхова компанія” про стягнення страхового відшкодування, пені, відшкодування моральної шкоди, зобов’язання повернення пакету документів  за апеляційною скаргою позивача на рішення Овруцького райсуду Житомирської області від 27 липня 2010 року,

                                                               

                                                            в   с т а н о в и л а :

       У червні 2010 року ОСОБА_2З звернувся до суду з вищевказаним позовом, у якому зазначав, що 5.10.2009 року між ним та відповідачем було укладено договір добровільного страхування, предметом якого був транспортний засіб CHERY ELARA   А 21, випуску 2007 року. Страхова сума згідно договору становить 60000грн., позивач сплачував страховий платіж у розмірі 2340 грн.16.12.2009р. стався страховий випадок і на автодорозі Київ-Ковель о 17год.50хв. сталася ДТП за участю застрахованого автомобіля під керуванням ОСОБА_3,  який мав право на керування.

    Відповідно до договору відповідач зобов’язаний був виплатити страхове відшкодування, але ним було відмовлено у цій виплаті з посиланням на те, що було порушено термін повідомлення про скоєння ДТП /страховий випадок/.

    Просив стягнути з відповідача 70000 грн. суми страхового відшкодування. 1500грн. пені за несвоєчасну виплату страхового відшкодування та 5000грн. на відшкодування моральної шкоди, а всього 76500грн., та зобов’язати відповідача повернути пакет документів, які були надані представнику страхової компанії у м.Овручі.

    Рішенням Овруцького райсуду Житомирської області від 27 липня 2010 року у задоволенні позову відмовлено.

    У апеляційній скарзі позивач просить рішення райсуду скасувати, оскільки вважає його незаконним, та ухвалити нове рішення по суті позовних вимог; посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, на те,  що судом неповно з’ясовані обставини справи; зазначає, що своєчасно повідомити диспетчерську службу технічного асистансу страховика про настання страхового випадку водій не міг, оскільки знаходився у стресовому стані, крім того, покриття мобільного зв’язку було відсутнє.

    Розглянувши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

    Як видно з матеріалів справи, 5.10.2009р. між сторонами було укладено договір добровільного страхування наземних транспортних засобів № РК 012/009/0000248, предметом якого є автомобіль позивача CHERY  ELARA  А21, реєстраційний номер      НОМЕР_2 на суму 60000грн. /а.с.8,  збільшений текст договору на а.с.85-88 /.  

    16.12.2009р. о 17год.50хв . на автодорозі Київ-Ковель сталася дорожньо-транспортна пригода за участю застрахованого автомобіля під керуванням                ОСОБА_3 /власником автомобіля за свідоцтвом про реєстрацію автомобіля НОМЕР_1       є позивач,  право керування надано ОСОБА_3./а.с.7. 7зв./.

    Відповідно до п.21.2.7, 22.1.2 вищевказаного договору,  при настанні події, яка в подальшому може кваліфікуватись як страховий випадок, страхувальник зобов’язаний негайно, але не пізніше 30 хв. з моменту його настання, повідомити диспетчерську службу технічного асистансу страховика про настання такого випадку / у договорі вказані номери телефонів, за якими слід телефонувати/. А також письмово повідомити страховика протягом 2 /двох/ робочих днів з дня настання події. /в разі надання письмової заяви обов’язок по повідомленню диспетчерської служби технічного асистансу  страховика припиняється з моменту подання такої заяви/.

    Якщо страхувальник, або особа, на яку поширюється дія цього договору, з поважних причин не мали можливості виконати зазначені дії, вони повинні довести це документально.

    Особою, на яку поширюється дія вищевказаного договору, і який керував застрахованим автомобілем,  є ОСОБА_3, про що зазначено у цьому Договорі.

    Згідно до п.9.2.5 Правил добровільного страхування наземного транспорту/крім залізничного/ АТ „Українська пожежно-страхова компанія”, страхувальник зобов’язаний повідомити страховика про настання страхового випадку в строк, передбачений умовами страхування, тобто договором. Якщо страхувальник з поважних причин не мав змоги виконати зазначені дії,  він повинен довести це документально.

    Відповідно до п.10.1.4 цих Правил, при настанні події, яка, згідно з договором страхування має ознаки страхового випадку, страхувальник зобов’язаний негайно, але не пізніше строку, зазначеного в договорі страхування, повідомити про таку подію диспетчерську службу технічного асистансу страховика /за телефоном, вказаним в договорі  страхування/,  а також письмово повідомити страховика протягом 2 робочих днів з дня настання події із зазначенням обставин пригоди, характеру і розміру збитків /в разі подання письмової заяви обов’язок по повідомленню диспетчерської служби технічного асистансу  страховика припиняється з моменту подання такої заяви/.

    Якщо страхувальник з поважних причин не мав можливості виконати зазначені дії, він повинен довести це документально.

    Неповідомлення та/або невчасне повідомлення без поважних причин  диспетчерської служби технічного асистансу  страховика є підставою для відмови у виплаті частини або повного об’єму  страхового відшкодування по такій події.

    За п.24.2, 24.2.1 Договору, страховик також має право відмовити у виплаті страхового відшкодування в  розмірі 30% від суми страхового відшкодування в разі якщо страхувальник або особа, на яку поширюється дія цього Договору,   повідомили про страховий випадок диспетчерську службу технічного асистансу  страховика з простроченням строку, встановленого в п.21.2.7 цього Договору на 30хв., але не пізніше однієї доби.

    Правилами не встановлено альтернативного обов’язку страхувальника повідомляти або диспетчерську службу технічного асистансу  страховика, або в письмовому порядку повідомляти страховика протягом 2 робочих днів з дня настання події із зазначенням обставин пригоди, характеру і розміру збитків. Страхувальник був зобов’язаний вчинити вказані дії в їх сукупності.

    З матеріалів справи видно, що ОСОБА_3, тобто особа, на яку поширюється дія вищевказаного договору, і який керував застрахованим автомобілем ,  повідомив по телефону диспетчерську службу технічного асистансу  страховика лише 18.12.2009р. о 11

                                                                          -2-

год.07 хв ., що підтверджується реєстрацією інформації при ДТП, складеною реєстратором Клименко /а.с.47/.

      Відповідно до п.5 ч.1 ст.991 ЦК України, страховик має право відмовитися від здійснення страхової виплати у разі несвоєчасного повідомлення страхувальником без поважних на те причин про настання страхового випадку або створення страховикові перешкод у визначенні обставин, характеру та розміру збитків.

    Оскільки про ДТП позивач своєчасно не повідомив без поважних причин диспетчерську службу технічного асистансу  страховика, то останній правомірно відмовив йому у виплаті страхового відшкодування.

    Відповідно до ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.

    Позивач не надав  суду доказів про поважність причин несвоєчасного повідомлення

диспетчерської служби технічного асистансу  страховика, а також про те, що відповідач відмовляється повернути пакет документів, тому суд першої інстанції правильно відмовив йому у задоволенні     позовних вимог.

    Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

    Рішення райсуду відповідає вимогам закону і матеріалам справи, підстав для його скасування немає.

    Керуючись ст.ст. 209, 303, 304, 307, 308, 313-315 ЦПК України,  колегія суддів

                                                                    у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу  ОСОБА_2 відхилити.

    Рішення  Овруцького райсуду Житомирської області від 27 липня 2010 року залишити без зміни.

Ухвала набирає чинності з дня проголошення і з цього часу може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України  протягом 20 днів.

 

Головуючий:                                                                          

Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація