Апеляційний суду Кіровоградської області
Справа № 22-11621/ 2010 Головуючий у 1 інстанції – Горовець М.І.
Категорія –30 Доповідач - Бубличенко В.П.
У Х В А Л А
Іменем України
27 жовтня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючої судді - Бубличенко В.П.
суддів - Сукач Т.О.
Фомічова С.Є.
при секретарі - Савченко Н.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області, Головного управління Державного казначейства України в Кіровоградській області про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, за апеляційними скаргами ОСОБА_2 та управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області на рішення Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 8 липня 2010 року і
в с т а н о в и л а :
Рішенням Добровеличківського районного суду від 8 липня 2010 року частково задоволено позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області, Головного управління Державного казначейства України в Кіровоградській області про відшкодування матеріальної і моральної шкоди.
Суд стягнув з управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області на користь позивача 9666,31 грн. у відшкодування матеріальної шкоди та 106,94 грн. судових витрат. У задоволенні позовних вимог до Головного управління Державного казначейства України в Кіровоградській області та про відшкодування моральної шкоди суд відмовив.
ОСОБА_2 у своїй апеляційній скарзі ставить питання про скасування рішення в частині, в якій суд відмовив йому у відшкодуванні моральної шкоди. Посилаючись на те, що суд не дав належної оцінки доказам, тому постановив необґрунтоване рішення, позивач просить задовольнити його вимоги про відшкодування моральної шкоди.
Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі у своїй апеляційній скарзі просить скасувати рішення з направленням справи на новий розгляд в зв’язку з порушенням судом норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, пояснення представника Головного управління Державного казначейства України в Кіровоградській області, який просив апеляційні скарги відхилити, а рішення суду залишити без змін, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду у визначених статтею 303 ЦПК України межах, колегія суддів вважає, що передбачених законом підстав для його скасування немає.
При вирішенні справи суд обгрунтовано керувався ст.1166 ЦК України, згідно з якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Судом встановлено, що 14 лютого 2007 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі із заявою про нарахування та виплату пенсії у зв’язку з втратою годувальника. Проте його заява була задоволена лише після ухвалення Добровеличківським судом постанови від 19 листопада 2007 року, якою суд визнав незаконною відмову управління Пенсійного фонду в переведенні ОСОБА_2 на пенсію у зв’язку з втратою годувальника і зобов’язав його провести нарахування ОСОБА_2 пенсійного забезпечення у зв’язку з втратою годувальника з врахуванням встановленої надбавки за особливі заслуги перед Україною на 30% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
На виконання зазначеної постанови суду управління Пенсійного фонду розпорядженням від 10 грудня 2008 року призначило позивачу пенсію у зв’язку з втратою годувальника з 5 грудня 2008 року.
Враховуючи наведене, суд дійшов обгрунтованого висновку, що з вини управління Пенсійного фонду України позивачу була завдана майнова шкода в зв’язку з неотриманням пенсії в розмірі, на який він мав право, за період з 14 лютого 2007 року (з дати подання заяви про нарахування пенсії у зв’язку з втратою годувальника) до 5 грудня 2008 року (дати призначення пенсії з зазначених підстав), яка підлягає відшкодуванню.
Колегія суддів також вважає правильним висновок суду щодо відсутності підстав для задоволення вимог позивача про відшкодування моральної шкоди, доказів завдання якої йому з вини відповідачів позивач не надав. До того ж, як вбачається з матеріалів справи, між позивачем і управлінням Пенсійного Фонду України виник адміністративний спір щодо наявності підстав для перерахунку пенсії, до вирішення якого в судовому порядку управління не проводило перерахунок пенсії.
Не можна визнати обґрунтованими доводи управління щодо порушення судом принципу диспозитивності при покладанні обов’язку по відшкодуванню шкоди на управління Пенсійного фонду, оскільки, як вбачається із змісту позовної заяви і доповнення до неї, позов пред’явлено до двох відповідачів. Зміст вимоги про відшкодування майнової шкоди полягав у виплаті недоплаченої суми пенсії, тому у суду були підстави для ухвалення рішення про стягнення цієї суми.
Рішення суду відповідає обставинам справи та вимогам закону. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому вона не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 209, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області
у х в а л и л а :
Апеляційні скарги ОСОБА_2 та управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області відхилити.
Рішення Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 8 липня 2010 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може
бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуюча
Судді