Справа №2-5827 2010р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2010року Ленінський районний суд м. Донецька в складі:
головуючого судді: Кротінова В.О.
при секретарі: Шелістової Ю.К. .
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Донецька справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про право на перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ :
Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про визнання неправомірними дій УПФУ у Ленінському районі м. Донецка щодо перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2009рік, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати з моменту звернення за перерахунком пенсії за 2009рік. В обґрунтування позову зазначила, що вона отримує пенсію за віком відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування».
12.08.2010р. вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька за перерахунком пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», згідно до ч. 4 якої вказано, що у випадку, коли застрахована особа після призначення пенсії продовжував працювати, здійснюється перерахування пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахування здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була вирахувана пенсія, чи за періоди страхового стажу.
25.08.2010року ОСОБА_1 була направлена відповідь начальника Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Донецька, згідно якої пенсіонера повідомлено, що перерахунки пенсії у 2009 році проводяться із застосуванням показників заробітної плати за 2007рік (1197,91 грн.) відповідно до підпункту третього пункту 11 Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530.
У зв»язку з чим позивачка просила визнати противоправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька щодо застосування показника заробітної плати (доходу), у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік у сумі 1197,91 грн., при обчисленні пенсії та зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька зробити перерахунок та виплату пенсії відповідно до діючого законодавства у сумі 1650,43грн. на підставі п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» з моменту звернення, а саме, з 12.08.2010р.
Позивачка у судове засідання не з»явилась, надала до суду заяву з проханням справу слухати у її відсутність, відповідно до наданої заяви позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити
Представник відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька, до судового засідання не з`явилась, надіслала до суду письмові заперечення та просила справу слухати у її відстутність
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
12.08.2010р. ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька за перерахунком пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування». Листом від 25.08.2010року №875/с-01-01-01 Управління повідомило позивачці, що перерахунки пенсії у 2009 році проводяться із застосуванням показників заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн)».
Право громадян України на державне пенсійне забезпечення передбачено ст.46 Конституції України та ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позивачка отримує пенсію за віком відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування». Стаття 40 вказаного Закону визначає, що заробітна плата для вирахування пенсії визначається згідно формули: Зп=Зс х (Ск : К), Зс – середня заробітна плата працівників, які зайняті у галузях економіки України, за календарний рік, перед роком звернення за нарахуванням пенсії. При цьому Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» від 28.12.2007 року у вказану статтю були внесені зміни, а саме: Зс визначалася як середня заробітна плата (доход) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачуються страхові внески та яка, відповідно до вказаного закону, враховується для нарахування пенсії, за календарний рік, який йде перед роком звернення за призначенням пенсії. Дані зміни, внесені в Закон України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» були визнані неконституційними відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. Однак обидва визначення вказують на те, що показний «Зс» визначається за рік, який йде перед роком вирахуванню (перерахуванню) пенсії. Разом з тим, Конституційний Суд України у рішенні від 14.12.2000р. №15-рп2000 (справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України) зазначив, що «рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов’язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України (частина 2 статті 150)».
Відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», згідно до ч. 4 якої вказано, що у випадку, коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, здійснюється перерахування пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахування здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була вирахувана пенсія, чи за періоди страхового стажу (у вказану статтю також були внесені зміни, які визнані неконституційними).
Листом від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, № 4096/02-01 Міністерства праці та соціальної політики разом з Пенсійним фондом України повідомляє, що при призначенні пенсій у 2009 році застосовується показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу по Україні, з якої сплачені страхові внески та який відповідно до Закону враховується при вирахуванні пенсії за 2009 рік – 1650,43грн. Однак у тому ж листі зазначають, що до законодавчого урегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу необхідно застосовувати аналогічний показник за 2007 рік – 1197,91 грн., що суперечить ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», яка вказує, що при призначенні та перерахуванні пенсії необхідно застосовувати показник «Зс» за рік, який йде перед роком призначення та перерахунку пенсії. У своєму листі Міністерство праці та соціальної політики та Пенсійний фонд України вказують, що керуються постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530, однак у п.п 3 п. 11 вказаної постанови визначено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, вказані в частині 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати працівника у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» враховується для вирахування пенсії за календарний рік, який йде перед роком перерахування пенсії.
Як встановлено судом, обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, у даному випадку настали з 01.08.2010року, тобто з першого числа того місяця, в якому позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії, і тому починаючи саме з цієї дати позивачу повинен бути здійснений перерахунок його пенсії.
Враховуючи зазначені норми, ОСОБА_1 має всі підстави для перерахування пенсії на підставі ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, та який складає 1650,43грн., з моменту звернення, а саме, з 01.08.2010 р.
Таким чином, сукупність досліджених судом доказів, дає підставу вважати застосування відповідачем показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу по Україні, з якої сплачені страхові внески та який відповідно до Закону враховується при вирахуванні пенсії за 2007рік розміром 1197,91 грн. – безпідставною.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.46, ч. 2 ст. 150 Конституції України, Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214,215 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про право на перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька щодо застосування показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу по Україні, з якої сплачені страхові внески, розміром 1197,91 грн., при обчисленні пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька здійснити ОСОБА_1 перерахування пенсії на підставі ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, та який складає 1650,43грн., з моменту звернення, а саме, з 01.08.2010 р.
В іншій частині позову ОСОБА_1 – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10- денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги.
Суддя: ___________