Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И Справа № 2-638/07 р.
12 вересня 2007 року Хорольський районний суд Полтавської області
в складі: головуючого судді - Миркушіної Н.С.
при секретарі - Листопад В.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хоролі справу за позовомОСОБА_1 до Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту належності майна спадкодавцю на праві приватної власності , встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за спадкоємцем, на жилий будинок,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1. звернулася до суду з позовом до Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту належності майна спадкодавцю на праві приватної власності встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за спадкоємцем, на жилий будинок.
В позовній заяві вказувала, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1, народилася в с.Андріївка Хорольського району , проживає в с. Третякове Хорольського району Полтавської області.
У свідоцтві про її народження батьками записані, відповідно, батько, ОСОБА_2,мати, ОСОБА_3.
25 грудня 1971 року вона вступила до реєстрованого шлюбу з ОСОБА_4. Її дошлюбне прізвище - ІНФОРМАЦІЯ_2, після укладення шлюбу їй було присвоєно прізвище чоловіка - ІНФОРМАЦІЯ_3.
Позивачка вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла її мати, ОСОБА_3, в с.Третякове Хорольського району Полтавської області.
Після смерті матері відкрилася спадщина на спадкове майно, в тому числі і на жилий будинок з господарським будівлями за адресою :АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки, виданої виконкомом Андріївської сільради Хорольського району, ОСОБА_3 заповіту в сільраді не оформляла іне посвідчувала ні на кого.
Рішенням виконкому Андріївської сільської ради Хорольського району від 30 січня 2007 року і у відповідності до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” підтверджено той факт, що в АДРЕСА_1 жилий будинок з господарськими будівлями належав ОСОБА_3 на праві приватної власності.
Позивачка вказувала, що вона звернулася в Хорольську державну нотаріальну контору по питанню оформлення спадщини після смерті матері, але нотаріусом їй було роз'яснено, що у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку. Від спадкоємців на протязі шести місяців, строку, встановленого для прийняття спадщини, який починається з часу відкриття спадщини, заяв до Хорольської державної нотаріальної контори не надходило.
Позивачка вказувала, що на її звернення спеціалістами КП “Лубенське МБТІ” був виготовлений технічний паспорт на жилий будинок на ім'я її матері. Також на її , позивачки,ім'я було видано довідку - характеристику для подання в суд на предмет оформлення права власності на жилий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1, В цій довідці вказано, що вартість жилого будинку з господарськми будівлями становить 16 163 грн. і що даний жилий будинок в КП “Лубенське МБТІ” не зареєстрований.
Позивачка вказувала, що вона фактично прийняла спадщину на протязі шести місяців з дня відкриття спадщини після смерті своєї матері, ОСОБА_3, так як постійно проживала і проживає в спадковому будинку, але без реєстрації.
Позивачка просила встановити факт належності нерухомого майна, жилого будинку з господарськими будівлями, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, - на праві приватної власності ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Третякове Хорольського району Полтавської області, встановити факт прийняття нею, позивачкою, спадщини, яка відкрилася після смерті матері, ОСОБА_3, протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, з ІНФОРМАЦІЯ_4, і визнати за нею, спадкоємницею за законом, право власності на спадкове майно, жилий будинок з господарськими будівлями за адресою:АДРЕСА_1, що належав ОСОБА_3.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача ,Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області,в судове засідання не з'явився, але направив суду письмову довідку, в якій вказується, що сільрада позов визнає і просить справу розглянути за відсутності її представника.
В судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 показали, що жилий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 дійсно належав на праві приватної власності матері позивачки, ОСОБА_3, яка весь час проживав в цьому будинку до дня смерті, і що позивачка постійно проживала і проживає в спадковому будинку .
Факт належності нерухомого майна, житлового будинку з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 матері позивачки, ОСОБА_3, на праві приватної власності підтверджується : ксерокопією технічного паспорта на житловий будинок, виданого на її ім'я, довідкою - характеристикою, виданою КП “Лубенське МБТІ” на ім'я позивачки на предмет оформлення права власності на спадковий житловий будинок, рішенням виконкому Андріївської сільської ради від 30.01.2007 року про підтвердження факту належності погосподарського номера , довідкою,виданою виконкомом Андріївської сільради Хорольського району про те, що ОСОБА_3 проживала і була зареєстрована в АДРЕСА_1 до дня своєї смерті.
Отже, суд, заслухавши показання позивачки, свідків,дослідивши вищевказані матеріали справи, а також : ксерокопію свідоцтва про народження позивачки, ксерокопію свідоцтва про одруження позивачки, ксерокопію свідоцтв про смерть матері позивачки, ксерокопію аркушів паспорта позивачки, довідки, видані виконкомом Андріївської сільради про те,що ОСОБА_3заповіту в сільраді не оформляла і не посвідчувала ні на кого, що позивачка постійно проживала і проживає в спадковому будинку , але без реєстрації ,- і давши належну оцінку всім зібраним по справі доказам в їх сукупності, приходить до висновку про наявність всіх підстав для задоволення позову.
Судом встановлено, що жилий будинок з господарськими будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1 -дійсно належав на праві приватної власності ОСОБА_3,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Третякове Хорольського району Полтавської області.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Позивачка є спадкоємницею за законом після смерті своєї матері , ОСОБА_3, позивачка постійно проживала і проживає в спрадковому будинку без реєстрації , а тому слід встановити факт прийняття нею спадщини , яка відкрилася після смерті матері,ОСОБА_3, протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, з ІНФОРМАЦІЯ_4 , і слід визнати за позивачкою право власності на спадкове майно, жилий будинок з господарськими будівлями вАДРЕСА_1, що належав ОСОБА_3.
Керуючись ст. ст. 10, 60. 212, 213, 215, 256 ЦПК України, згідно ст.1261 ЦК України ,
Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту належності майна спадкодавцю на праві приватної власності , встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за спадкоємцем, на жилий будинок,задоволити повністю.
Встановити факт належності нерухомого майна,жилого будинку з господарськими будівлям, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, - на праві приватної власності ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Третякове Хорольського району Полтавської області.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, спадщини, яка відкрилася після смерті матері. ОСОБА_3, протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, з ІНФОРМАЦІЯ_4.Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,зареєстрованою за адресою : АДРЕСА_2, спадкоємницею за законом, право власності на спадкове майно, жилий будинок з господарськими будівлями за адресою:АДРЕСА_1, що належав ОСОБА_3.
Протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду може бути подана заява про його апеляційне оскарження в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Полтавської області через Хорольський районний суд. Протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження на рішення суду подається апеляційна скарга .
Головуючий: