ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2010 р. Справа № 2-а-4348/10/0270
13 год. 50 хв. м. Вінниця
Вінницький окружний адміністративний суд в складі колегії
головуючого судді Мельник-Томенко Жанни Миколаївни,
суддів: Сторчака Володимира Юрійовича
Загороднюка Андрія Григоровича
при секретарі судового засідання: Ковбасюк Ользі Миколаївні
за участю представників сторін:
позивача : Антонюк В.Ф., представник за довіреністю, Шишкова Н.І., законний представник
відповідача 1: Семенова П.М., законний представник
відповідача 2: Віннічук М.А., законний представник
третя особа: ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Літинської районної партійної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина"
до: Літинської районної виборчої комісії Вінницької області (відповідач 1), Літинської районної організації Народної партії (відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_6
про: визнання порушення, визнання дій протиправними, скасування рішення та скасування реєстрації
ВСТАНОВИВ :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов Літинської районної партійної організації «Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина»» до Літинської районної виборчої комісії (відповідач 1), Літинської районної організації Народної партії (відповідач 2) про визнання порушення, визнання дій протиправними, скасування рішення та скасування реєстрації.
Позов мотивовано наступним.
Відповідно до протоколу № 3 від 25.01.2008 року засідання бюро Літинської районної партійної організації «ВО «Батьківщина»» ОСОБА_6 прийнятий в члени партії «ВО «Батьківщина»». 29.01.2008 року ОСОБА_6 отримав партійний квиток № 587366. 26.10.2010 року Літинською районною виборчою комісією ОСОБА_6 зареєстрований кандидатом у депутати в багатомандатному і одномандатному виборчих округах до Літинської ради від Літинської районної організації Народної партії. Позивач вважає зазначене рішення протиправним, оскільки ОСОБА_6 з 25.01.2008 року і по даний час являється членом партії «ВО «Батьківщина»», а тому у відповідності до ст. 6 Закону України "Про політична партії в Україні" має перебувати лише в одній політичній партії. Виявивши дані порушення позивач 27.10.2010 року звернувся до відповідача 1 із скаргою щодо визнання факту порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (надалі - Закон про місцеві вибори), визнання дій щодо реєстрації ОСОБА_6 протиправними та скасування реєстрації і рішення. 28.10.2010 року Літинська районна виборча комісія прийняла постанову № 270, якою в задоволенні скарги позивача відмовлено. Позивач вважає зазначену постанову такою, що не відповідає вимогам та тлумаченню ч. 2 ст. 36 Закону про місцеві вибори, оскільки ОСОБА_6 одночасно перебуває членом партії ВО «Батьківщина» та Народної партії, а тому його дії суперечать ст. 6 Закону України «Про політичні партії в Україні».
За таких обставин, позивач просить суд:
- визнати факт порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» Літинською районною організацією Народної партії, як суб’єктом виборчого процесу;
- визнати дії Літинської районної виборчої комісії Вінницької області, що полягали в реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у депутати до Літинської районної ради від Літинської районної організації Народної партії в багатомандатному та одномандатному мажоритарному виборчих округах по виборах депутатів Літинської районної ради 31.10.2010 року такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства;
- скасувати, як незаконну постанову Літинської районної виборчої комісії Вінницької області № 270 від 28.10.2010 року «Про розгляд скарги Літинської районної партійної організації «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»» до Літинської районної виборчої комісії щодо порушення порядку реєстрації і скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати до Літинської районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 15 ОСОБА_6»;
- скасувати реєстрацію Літинською районною виборчою комісією ОСОБА_6 як кандидата у депутати до Літинської районної ради від Літинської районної організації Народної партії в багатомандатному та одномандатному мажоритарному виборчих округах по виборах депутатів Літинської районної ради від 31.10.2010 року, як таку, що не відповідає вимогам діючого законодавства.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали, уточнили позовні вимоги, а саме вимогу викладену в п. 2 прохальної частини позовної заяви, зокрема позивач просить суд визнати дії Літинської районної організації Народної партії як суб’єкта виборчого процесу, як такі що суперечать Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» щодо реєстрації кандидатом в депутати ОСОБА_6 до Літинської районної ради по одномандатному та багатомандатному виборчому округу № 15. Крім того, представники позивача посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просили суд задовольнити позовні вимоги з урахуванням наданих уточнень.
Представник відповідача 1 у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, вказавши що дії та рішення відповідача 1 відповідають закону.
Представник відповідача 2 у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, вказавши на його безпідставність, оскільки ОСОБА_6 являється членом партії з 2005 року, сплачує партійні внески, а тому був висунутий кандидатом в депутати від Народної партії.
Ухвалою суду від 29.10.2010 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ОСОБА_6.
У судовому засіданні третя особа – ОСОБА_6 вказав, що в Народній партії він перебуває з 2005 року, а тому саме від цієї політичної партії зареєструвався кандидатом в депутати. Окрім того, повідомив, що членського квитка партії ВО «Батьківщина» він не отримував, партійні внески не сплачував.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача, відповідача 1 та 2, третьої особи, допитавши свідків ОСОБА_7, ОСОБА_8, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, дійшов висновку що позов задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Відповідно до заяви ОСОБА_6, згідно облікової картки НОМЕР_1, витягу з протоколу № 6 від 10.11.2005 року та партійного квитка НОМЕР_1 ОСОБА_6 є членом партійної організації – Народної партії з 14.12.2005 року.
06 жовтня 2010 року Літинською районною виборчою комісією прийнято рішення, викладене в протоколі № 6 про реєстрацію кандидатом у депутати, висунутого Літинською районною організацією Народної партії в одномандатному виборчому окрузі № 15 з виборів депутатів до Літинської РДА ОСОБА_6, 24.01.1960 року, члена Народної Партії, заступника голови Літинської РДА.
Постановою Літинської районної виборчої комісії № 270 від 28.10.2010 року відмовлено Літинській районній партійній організації «ВО «Батьківщина»» в скасуванні рішення про реєстрацію кандидата у депутати ОСОБА_6, оскільки останній є членом партії ВО “Батьківщина”.
З наданих позивачем доказів судом встановлено, що ОСОБА_6 із заявою від 16.01.2008 року звернувся до Літинської партійної організації ВО «Батьківщина» з проханням включити його в члени партії.
Відповідно до витягу з протоколу № 3 від 25.01.2008 року, облікової картки, книги обліку членів партії, ОСОБА_6 прийнятий в члени партії Літинської районної партійної організації «ВО «Батьківщина»».
У відповідності до довідки № 02-03-66 від 29.10.2010 року Вінницької обласної партійної організації Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» ОСОБА_6 з рядів «ВО «Батьківщина»» не виключався.
Визначаюсь щодо позовних вимог суд керується та виходить з наступного.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначає Закон України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” (далі - Закон про місцеві вибори).
Відповідно до положень статті 9 вказаного Закону депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Підстави для виключення кандидата у депутати із виборчого списку та скасування рішення про реєстрацію такого врегульовано в розділі ІV Закону про місцеві вибори.
Відповідно до ч. 1 ст. 40, ч. 1 ст.41 Закону про місцеві вибори, кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених ст. 38 цього Закону.
Згідно з положеннями ст. 38 Закону про місцеві вибори реєстрація кандидата здійснюється за умови отримання комісією таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії; 3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості; 6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України; 7) чотири фотографії кандидата у депутати розміром 4 x 6 сантиметрів.
Як встановлено судом, та не заперечується сторонами, Літинською районною виборчою комісією отримано всі вищевказані документи, що стосується ОСОБА_6 та підтверджують його членство в Народній партії, а тому його було зареєстровано кандидатом у депутати до Літинської районної ради від Літинської районної організації Народної партії в багатомандатному та одномандатному мажоритарному виборчих округах по виборах депутатів Літинської районної ради 31.10.2010 року.
Враховуючи викладене, при здійсненні реєстрації ОСОБА_6 кандидатом в депутати відповідач 1 діяв правомірно, з дотриманням вищевказаних норм.
Відповідно до положень частини 7 статті 41 вказаного Закону про місцеві вибори, у разі включення особи за її письмовою згодою до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висування такої особи за її письмовою згодою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від місцевої організації іншої політичної партії відповідна територіальна виборча комісія виключає таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовує її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, про що повідомляє відповідні місцеві організації партій.
Водночас, відповідно до положень частини 1 статті 45 Закону про місцеві вибори територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі:
1) звернення відповідного кандидата в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за п'ять днів до дня виборів, із письмовою заявою про відмову від балотування. Ця заява відкликанню не підлягає;
2) звернення місцевої організації партії, яка висунула відповідного кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за п'ять днів до дня виборів, про скасування рішення про його реєстрацію відповідно до рішення цієї місцевої організації. Це звернення відкликанню не підлягає;
3) припинення громадянства України кандидата;
4) визнання судом кандидата недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
5) порушення кандидатом вимог частин третьої - шостої статті 35 цього Закону
6) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою відповідно до статті 9 цього Закону;
7) якщо кандидат після оголошення йому територіальною виборчою комісією попередження в порядку, передбаченому частиною шостою цієї статті, повторно порушив вимоги цього Закону;
8) ліквідації місцевої організації партії, яка висунула кандидата.
Перелічений у даній нормі перелік підстав є вичерпними.
Слід зазначити, що частина 6 статті 35 Закону про місцеві вибори передбачає, що особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії.
Таким чином, виключення кандидата у депутати із виборчого списку та скасування реєстрації кандидата у депутати може бути у разі, якщо особу висунуто кандидатом у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу більше ніж від однієї місцевої організації політичної партії.
З наданих позивачем доказів, з пояснень допитаних у судовому засіданні свідків вбачається, що ОСОБА_6 був включений до членів партії «ВО «Батьківщина»». Також встановлено, що від партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_6 не висувався як кандидат у депутати.
Отже, за сукупністю наведених обставин підстав для виключення ОСОБА_6 з списку кандидатів у депутати та скасування реєстрації даного кандидата відсутні.
Щодо правомірності постанови відповідача 1 № 270 від 28.10.2010 року судом встановлено наступне.
Правила документування діяльності виборчих комісій та комісій з референдумів, крім Центральної виборчої комісії, і встановлення єдиного порядку роботи з документами, пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами (далі - документи, заяви, скарги) з моменту їх створення або надходження до відправлення чи передачі на зберігання до відповідної державної архівної установи визначено Порядком ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії № 350 від 15.09.2010 р.
Так, пунктом 2.9 вказаного Порядку 2.9 встановлено вимоги до рішення комісії, а саме, останнє має містити: найменування рішення; дату та місце прийняття; порядковий номер; мотивувальну частину; резолютивну частину.
Найменування рішення комісії повинне бути лаконічним та відображати її основний зміст. Якщо в рішенні комісії йдеться про кілька питань, найменування може бути узагальненим.
Мотивувальна частина рішення повинна містити посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи відповідної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення.
Резолютивна частина повинна містити відповідне рішення комісії, викладене у формі висновку, із зазначенням завдань і заходів, спрямованих на реалізацію повноважень комісії з питання, що розглядається. У разі потреби резолютивна частина може містити вказівки на необхідність доведення змісту рішення до суб'єктів, на яких поширюється дія рішення, виконавців, осіб, на яких покладається контроль за виконанням документа, а також строки його виконання та додатки.
Оскаржувана постанова відповідача 1 № 270 від 28.10.2010 року відповідає вищевказаним вимогам, рішення надано по суті заявлених у скарзі питань, містить посилання на положення нормативно-правових актів, якими керувалася комісія при прийнятті рішення та являються обґрунтованим.
Враховуючи викладене, постанова відповідача 1 № 270 від 28.10.2010 року відповідає вимогам визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України, які ставляться до рішення суб’єкта владних повноважень.
Окрім того, відсутні підстави для визнання протиправними дій Літинської районної організації Народної партії, як суб’єкта виборчого процесу, щодо висунення ОСОБА_6 кандидатом в депутати від даної політичної партії.
З обставин встановлених судом видно, що членом Народної партії ОСОБА_6 являється з 14.12.2005 року і по даний час. Весь вказаний період ОСОБА_6 сплачує партійні внески.
Разом з тим, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про політичні партії в Україні», політичні партії повинні мати статут. Статут політичної партії має містити такі відомості порядок вступу до політичної партії, зупинення та припинення членства в ній.
Позивач також має свій статут, яким визначено умови вступу та виключення членів партії. А тому, приймаючи рішення щодо включення ОСОБА_6 в члени партії, оформлене протоколом № 3 від 25.01.2008 року, позивач мав би з’ясувати дотримання ОСОБА_6 вимог ст. 6 Закону України «Про політичні партії в Україні».
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги щодо визнання протиправними дій Літинської районної організації Народної партії щодо висунення ОСОБА_6 кандидатом в депутати.
При вирішенні справи суд також керувався наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з вище викладеного та враховуючи норми частини 3 статті 2 КАС України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, суд дійшов висновку, що постанова районної виборчої комісії прийнята з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, обгрунтовано, на підставі та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України, а тому є законною і скасуванню не підлягає.
За сукупністю встановлених судом обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Окрім того, позивач при зверненні до суду не сплатив судовий збір, вказавши в позовній заяві, що просить стягнути даний збір з відповідача.
Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України, суд приймає заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим кодексом.
Враховуючи те, що в задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено в повному обсязі, а також те, що позивач не звільнений від сплати судових витрат, наявні підстави для стягнення з позивача судових витрат в сумі 3,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 24, 70, 71, 72, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 172, 175, 177, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Стягнути з Літинської районної партійної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина"" судовий збір в розмірі 3,40 грн.
Постанова суду набуває законної сили в порядку визначеному ч. 3 ст. 177 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку визначеному ч. 5 ст. 177 КАС України.
Головуючий Мельник-Томенко Жанна Миколаївна
Судді Сторчак Володимир Юрійович
Загороднюк Андрій Григорович30.10.2010