Справа № 2-579/2007 рік
РІШЕННЯ
Іменем України
05 квітня 2007 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Кашперської Т.Ц.,
при секретарі Коноваленко Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2, третя особа: Ірпінська міська державна нотаріальна контора, про продовження строку для прийняття спадщини, -
встановив :
В лютому 2007 р. позивач звернувся до суду із позовом продовження строку для прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1. померла йогомати ОСОБА_3, після смерті заповіту не залишила. Після її смерті відкрилася спадщина на V* будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_1. Вказує, що спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 є він і відповідач як діти спадкодавця; батько позивача, а спадкодавиці чоловік ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Вказує також, що після смерті ОСОБА_3 предмети домашньої обстановки і вжитку перейшли до нього, він доглядає за будинком, вносить всі необхідні платежі, користується будинком і в нього знаходяться всі необхідні спадкодавцю особисті речі та документи. В силу того, що є людиною юридично неосвіченою, вважав, що із заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину йому необхідно звернутися через шість місяців після смерті спадкодавця, проте нотаріус йому повідомив, що він пропустив строк, передбачений ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини, і йому необхідно звернутися до суду. Окрім того, з'ясував, що в його свідоцтві про народження була допущена помилка, а саме невірно вказане ім'я його матері, замість "ОСОБА_3" зазначено "ОСОБА_5", тому йому необхідний був час, щоб звернутися із заявою про внесення виправлень до свідоцтва про народження. Зауважив, що відповідач протягом шестимісячного строку після смерті ОСОБА_3 не подавав заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. В зв'язку із викладеним позивач просив визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1., у три місяці.
В судовому засіданні позивач заявлений позов підтримав, підтвердив обставини, викладені в позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі і визначити додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1., в три місяці.
Відповідач в судове засідання не з'явився, направив до суду заяву з проханням розглядати справу у його відсутність, заявлений позов визнав та не заперечував проти його задоволення.
Третя особа - Ірпінська міська державна нотаріальна контора - направила до суду листа про розгляд справи у відсутності представника третьої особи, просила винести рішення у відповідності до діючого законодавства України.
Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, вважає заявлений
позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
Так, в судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1оку в смт. Буча померла ОСОБА_3, за життя їй належали на праві власності 3/і частини АДРЕСА_1на підставі свідоцтва про право власності, реєстраційний № 2-2478, свідоцтва про право на спадщину, реєстраційний № 2-2481, виданими Ірпінською міською державною нотаріальною конторою 15.11.1996 р. Наведені обставини стверджуються копією свідоцтва про смерть, копією технічного паспорту, будинкової книги, довідкою КП "Бучанське управління житлово-комунального господарства" Бучанської селищної ради (а. с. 5, 8-16).
Також в судовому засіданні було встановлено, що спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 є позивач ОСОБА_1. і відповідач ОСОБА_2 як діти спадкодавця; батько позивача, а спадкодавиці чоловік ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2.; після смерті ОСОБА_3 предмети домашньої обстановки і вжитку перейшли до позивача, він доглядає за будинком, вносить всі необхідні платежі, користується будинком і в нього знаходяться всі необхідні спадкодавцю особисті речі та документи. Наведені обставини стверджуються поясненням позивача, копією свідоцтв про народження, копією акта депутата від 04.10.2006 p., копією свідоцтва про шлюб, копією свідоцтва про смерть (а. с. 6, 7, 17, 23-25).
Відповідно до ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Так, в судовому засіданні встановлено, що строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3. закінчився 20.09.2006 року.
Судом також встановлено, що позивач звертався до відділу РАЦС Ірпінського міського управління юстиції в Київській області з приводу виправлення в актовому записі про народження № 51 від 21.08.1948 p., складеному виконавчим комітетом Бучанської міської ради Київської області, внаслідок чого було виправлено ім'я матері в актовому записі про народження ОСОБА_1 з "ОСОБА_5" на "ОСОБА_3", в зв'язку із чим позивач у визначений ст. 1270 ЦК України строк не звернувся до Іртиської міської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, вказану причину пропущення строку для прийняття спадщини суд визнає поважною. Відповідач протягом шестимісячного строку після смерті ОСОБА_3 не подавав заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Наведені обставини стверджуються поясненнями позивача, листом відділу РАЦС Ірпінського міського управління юстиції Київської області № 4.2-428 від 27.03.2007 p., листом № 2-27/750 від 21.03.2007 р. Ірпінської міської державної нотаріальної контори, витягом зі спадкового реєстру (а. с. 42-44).
Оскільки позивач пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд вважає за можливе визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, в три місяці.
Таким чином, суд задовольняє заявлені позивачем позовні вимоги в повному обсязі.
В зв'язку із задоволенням позовних вимог в повному обсязі суд стягує із відповідача на користь позивача витрати на інформаційно-технічне забезпечення в розмірі 7,50 грн., на користь держави судовий збір в розмірі 8,50 грн.
На підставі ст. ст. 1216, 1221, 1222, 1258, 1261, 1268, 1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
ОСОБА_1визначити додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1оку, в три місяці, починаючи із моменту набрання рішенням законної сили.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1витрати на інформаційно-технічне забезпечення в розмірі 7,50 грн., на користь держави судовий збір в розмірі 8,50 грн.
Копію рішення направити відповідачу та третій особі для відома.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.